Stovky školáků z Mladoboleslavska přišly domů s informací v žákovské knížce, která jejich rodiče rozhodně nepotěšila. O to víc určitě těší děti. Zní přibližně takto: „Z důvodu stávky učitelů bude v úterý 4. prosince naše škola zavřená. Vaše dítě musí tudíž v tento den zůstat doma.“

Ke stávce se připojily všechny základní školy v Mladé Boleslavi včetně debřské základky, dále obě základní školy v Benátkách nad Jizerou, škola v Kosmonosích, bývalá zvláštní škola v Mladé Boleslavi i v Mnichově Hradišti, Gymnázium Dr. J. Pekaře, Obchodní akademie i Integrovaná střední škola na Karmeli v Mladé Boleslavi. Celkem 28 základních i středních škol. „Školy, které se k protestní akci připojí, budou označeny logem odborů, eventuálně oznámením o stávce, době trvání a dopisem pro veřejnost,“ informovala Ivana Štefaňáková, předsedkyně Oblastní odborové rady ČMKOS pracovníků školství Mladá Boleslav.

O co vlastně učitelům jde? No přece o peníze. Chtějí navýšit kapitolu školství státního rozpočtu na příští rok o tři miliardy korun, z toho 2,5 miliardy na platy.
„Ke stávce se připojila většina našich učitelů. Škola bude v úterý pro veřejnost zavřená. Učitelé, kteří přijdou, budou mít zajištěnou práci,“ řekla ředitelka 2. základní školy na Komenského náměstí v Mladé Boleslavi Hana Macková.

Vyšší platy, více peněz na učebnice a učební pomůcky, nesouhlas se snahou státu převést zodpovědnost za financování vzdělávání na rodiče, snižování úrovně českého školství. To jsou důvody, kvůli kterým se i 28 škol na Mladoboleslavsku připojilo k zítřejší celorepublikové stávce.

„Rodiče byli o stávce informováni prostřednictvím žákovských knížek,“ ujistila ředitelka 2. základní školy na Komenského náměstí Mladá Boleslav Hana Macková, kde jde do stávky většina učitelů.

Sto procent učitelů se připojilo ke stávce v Základní škole Kosmonosy. „Rodiče jsme o tom informovali ve čtvrtek. Chápu, že to pro ně znamená problém, například vybrat si den dovolené, a o své, zejména ty menší děti, se v tento den postarat,“ uvedl pro Deník ředitel kosmonoské základní školy Jan Šilhán.

Zítra nebude fungovat například ani Základní škola v Dolním Bousově. Žáci zůstanou doma, vedení školy rozesílá rodičům žáků dopisy. „Učitelé se tak rozhodli, já to musím respektovat. Protože nejsem schopen zajistit výuku, rozesílám dopisy rodičům – nebude se učit, nebude fungovat družina, nebudou se vařit obědy,“ uvedl ředitel bousovské školy Miloslav Ječný.

Některé školy na Mladoboleslavsku zůstanou otevřené i přesto, že tamní učitelé s požadavky odborářů souhlasí. To se týká například Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Horkách nad Jizerou. To je vzhledem k rozsahu praxe, kterou poskytuje studentům, výjimečné a zastavit výuku nemůže.

„Samozřejmě, že souhlasíme se všemi požadavky, ale my si nyní nemůžeme dovolit zastavit vyučování a praxi. Máme spoustu nasmlouvaných akcí, to postě nelze zastavit,“ uvedl ředitel horecké střední školy Vratislav Morava.

seznam stávkujících škol

Všech devět základních škol v Mladé Boleslavi
Základní škola Debř
Základní škola Benátky nad Jizerou I
Základní škola Benátky nad Jizerou II
Základní škola Brodce
Základní škola Bezno
Základní škola Březno
Základní škola Dobrovice
Základní škola Dolní Bousov
Základní škola Dolní Slivno
Základní škola Chotětov
Základní škola Kosmonosy
Základní škola Semčice
Základní škola Skalsko
Bývalá Zvláštní škola v Mladé Boleslavi
Bývalá Zvláštní škola v Mnichově Hradišti
Gymnázium Dr. J. Pekaře Mladá Boleslav
Obchodní akademie Mladá Boleslav
Integrovaná střední škola Na Karmeli Mladá Boleslav
Mateřská škola Benátky n. J., třída Osvob. pol. vězňů