„Čísla jsou větší, než je obvyklé, ale nelze říct, že by se jednalo přímo o epidemii," uvedla primářka dětského oddělení nemocnice Alena Štolcová.
Serózní meningitida je akutní nehnisavý zánět mozkové tkáně. Choroba je virového původu a projevuje se horečkou, bolestí hlavy a zvracením. „Příznaky se ztotožňují s virovými záněty žaludku. Pokud ale zvýšená teplota a bolest hlavy přetrvávají, je třeba navštívit lékaře," vysvětlila Štolcová. Totéž platí, pokud horečka neustává, zvracení je urputné a bolest hlavy intenzivní.
Choroba se léčí především klidem. Lékaři dávají nemocným ještě antibiotika, která mají zamezit sekundárnímu hnisání. „Děti pouštíme po týdnu domů, kde ale musí mít ještě čtrnáct dní klidový režim. Je třeba, aby odpočívaly, nepřepínaly se, byly v duševním klidu a vyhýbaly se pobytu na slunci," popsala Štolcová.
Rizika nemoci jsou nepoměrně menší než u hnisavé meningitidy, která zanechává trvalé následky a může končit i smrtí. U serózní meningitidy jsou při absolvování léčby a dodržení domácího klidu další následky nepravděpodobné.
Nemoc podle primářky ohrožuje především školáky, tedy děti ve věku od šesti do patnácti let. Pokud jsou ale v lepší kondici, nemusí se onemocnění dostat až k centrální nervové soustavě. Nedojde tak k poškození mozkových blan a dětem se nemoc vyhne.
Prozatím se neobjevily žádné informace o tom, že by byl v Mladé Boleslavi virem nakažen i někdo dospělý.
„Dospělí lidé mají obecně vyšší obranyschopnost, takže jsou méně náchylní k nemocem," vysvětlila primářka Štolcová. Nevylučuje, že se mohou vyskytnout jednotlivé případy onemocnění dospělých, větší vlnu ale nepředpokládá.
Zvýšený výskyt serózní meningitidy je pravděpodobně pouze oblastní záležitostí. Nemocnice nemá informace o tom, že by se choroba v tak hojné míře objevila na dalších místech Česka.
AUTOR: KRISTÝNA MOTLOVÁ