Až jednou ho napadlo vytvořit akci Ve vodě nežijí jen vodníci a pozvat školáky přímo k vodě. A proto vybral bělský rybník Slon, kde se setkal s šedesátkou třeťáků z bělské základní školy.

Na dětech bylo hned na první pohled vidět, že to, co Dušan Hýbner vymyslel, padlo na úrodnou půdu. Školáky zaujala hlavně praxe, tedy to, že si mohou sáhnout na prut, podběrák, případně na rybu.

Jenže, co se líbilo dětem, to už se tolik nelíbilo dvěma učitelkám, které dohlížely na jejich bezpečnost. Školáci ale s příchodem k rybníku okamžitě zapomněli na jakoukoliv zdrženlivost či pud sebezáchovy a za vytáhnutí kapra byli ti odvážnější dokonce ochotní nasadit vlastní život. Nejednou je kantorky pevně držely za ruku, aby je pak ve škole nemusely ždímat nebo třeba sušit.

Mládež nefunguje

„Roky jsem na svazu slyšel, že mládež nefunguje a že nemáme malé rybáře," vysvětlil nový předseda středočeského rybářského svazu, co ho přimělo ke změně. K revírům chce přilákat nejen děti ze základních škol, ale i z mateřských.

Rybník Slon se nachází téměř na samotném konci Bělé pod Bezdězem. Na jedné straně jsou sice postavené rodinné domy, na druhé je však les, který všechny okamžitě pohltil.

I když se říká, že rybář má být potichu, aby mu ryby neutekly, o dětech to rozhodně neplatilo. „Nejdříve jsme jim řekli, jaké stromy mají kolem sebe, jaké ryby mohou v našem rybníku, pokud budou mít štěstí, ulovit a jaká pravidla přitom musí dodržovat," pokračoval Dušan Hýbner.

Popsal, že v bělském rybníku na návnadu chytli téměř všechny zdejší obyvatele – plotici, úhoře, štiku, kapra, cejna i lína.

Nové programy

I když v Bělé pod Bezdězem nechybí rybářský kroužek, který má v současné době šestatřicet dětských členů, stále pro ně vymýšlí nové atraktivní programy. „Vždy musíme spojit praxi a teorii, bez té to nejde. Hodně času ale s malými rybáři trávíme venku. U vody se například učí nahazovat, ale také zjišťují, že rybaření není jen o chytání. Správný rybář musí také uklízet břehy od odhozených odpadků a podobně," sdělil Dušan Hýbner, v jehož jídelníčku bychom ryby hledali marně.

Iva Radochová byla jednou z učitelek, která děti u rybníka doprovázela a sledovala, jejich rybářské počínání. Přestože měla několikrát obavu, aby některý z žáků v záchvatu emocí neskočil za rybou rovnou do vody, je ráda, že rybáři pro děti takovou akci připravili.

„Někteří žáci viděli rybu poprvé z blízka, poprvé si na ní mohli sáhnout a poprvé drželi i samotný prut. Myslím si, že za dopoledne nasbírali řadu vědomostí, které se jim budou hodit nejen při výuce přírodovědy, ale také v životě," dodala Iva Radochová s tím, že dětem kontakt s přírodou nechybí. Podle ní ale vždy záleží na přístupu rodičů a jejich prioritách.

Anketa: Chodíte chytat ryby?

close Rybáři s dětmi rybařili u bělského rybníku Slon zoom_in Matěj

Já rybařím už asi rok a pořád mě to moc baví. Rád si sednu k vodě s prutem a čekám, jestli nějaká ryba zabere. K rybaření mě přivedl táta, ten dřív chytal ryby, ale už s tím přestal. Už jsem toho chytil hodně, například na dvě štiky, kapra, dva cejny a plotice.


close Rybáři s dětmi rybařili u bělského rybníku Slon zoom_in Viktorie

U nás doma nikdo moc nerybařil, ale já bych chtěla. Jenže nevím, jestli bych se u vody nebála. A taky nevím, jestli bych na to měla trpělivost. Někdy se člověku nepodaří nic ulovit a asi by mi to bylo líto. Tady u rybníka se mi líbilo, že jsme chytili štiku. Viděla jsem ji zatím jen na obrázku, naživo to bylo poprvé.

close Rybáři s dětmi rybařili u bělského rybníku Slon zoom_in Honza

Já taky pravidelně chytám ryby, už dva roky. Už jsem chytil pstruha a sardinky. Rybaří táta a strejda a já jsem chtěl taky, abych s nimi mohl jezdit k rybníku. Oni jezdí chytat ryby do zahraničí, třeba do Chorvatska, nebo ke strejdovi, který má rybník.


close Rybáři s dětmi rybařili u bělského rybníku Slon zoom_in Petr

Já mám ryby rád a taky bych je chtěl chytat. Znám různé druhy ryb, třeba plachetníka, mečouna, cejna, plotici nebo třeba kapra. Táta chytá nejen v Čechách, ale jezdí i do Bulharska nebo Chorvatska. Já s ním ještě nejezdím. Slíbil mi, že až vyrostu, že mě vezme s sebou. Tak už se těším, že budu mít i vlastní prut.

close Rybáři s dětmi rybařili u bělského rybníku Slon zoom_in Tadeáš

Já taky chodím na ryby a často je chytám u rybníka nedaleko Mnichova Hradiště. K rybaření mě přivedla mamka, dřív chodila na ryby, ale teď už nemá moc času. Baví mě na tom, jak prostě čekáme, než se nějaká ryba chytne na udici a jak nadhazujeme.


close Rybáři s dětmi rybařili u bělského rybníku Slon zoom_in Matěj

Já zatím nerybařím a nevím, jestli bych někdy chtěl, asi jo. Jsem rád, že nás rybáři učili, jak se chytá a že nás vzali na loďku a povozili po rybníku. Společně jsme chytili štiku, byla dost velká, a taky tři kapry. Všechny jsme je ale pustili, nikdo si je neodnesl domů. Několikrát jsem si na rybu sáhl, je slizká.