ZŠS totiž sídlí v bývalé dětské nemocnici, kde využívá přízemní prostory. Ve zbytku objektu však sídlí další krajská organizace, a to Centrum 83. Ta první je institucí vzdělávací a poskytuje povinnou základní školní docházku žákům se speciálními potřebami, nejčastěji dětem s mentálním či kombinovaným postižením, druhá je poskytovatelem sociálních služeb formou denního či týdenního stacionáře nebo chráněného bydlení. Obě však mají své plány, obě se chtějí rozšiřovat. Jenže objekt spravuje Centrum 83 a ZŠS je tu v nájmu. 

„Populace stárne a pochopitelně stárnou i naši klienti. Rodiče těch nejstarších už proto mají obavy, co s jejich dětmi bude, až tu oni nebudou. Rozhodli jsme se proto část bývalé dětské nemocnice přebudovat na celoroční domov pro lidi s postižením,“ vysvětlila už dříve Boleslavskému deníku ředitelka Centra Luďka Jiránková, proč nemohla ZŠS přenechat další prostory na nové třídy. 

Centrum naopak škole vypovědělo nájemní smlouvu, a to k 31. červenci 2016. Od té doby probíhalo hledání nových kapacit.

Ředitelky obou organizací, které situaci opakovaně řešily na krajském úřadě, se shodly, že nastalá situace by měla krajské úředníky přimět k tomu, aby jednali a umožnili oběma zařízením vydat se vlastními cestami. Jenže nový objekt, jenž by ZŠS vyhovoval, se v Mladé Boleslavi nedařilo objevit.

Čas plynul a v ZŠS proběhl zápis. K němu se dostavily necelé dvě desítky nových žáků, tedy takový počet, který si vyžádal otevření dvou dalších tříd. Napětí ještě stouplo. „Všichni se nám snaží vyjít vstříc, skutečně mají zájem, ale nové prostory se zatím stále najít nedaří,“ poznamenávala v červnu Gabriela Solničková, ředitelka ZŠS.

Zachránit situaci se nakonec podařilo úředníkům mladoboleslavského magistrátu, kteří se obrátili na Dům dětí a mládeže Na Výstavišti. Jeho ředitelka Alena Holíková s nimi prošla pavilon DDM v Purkyňově ulici a nabídla, že škola by mohla začít využívat zdejší služební byt.

„Byl sice využívaný, ale ustoupili jsme potřebnějším,“ nechává se slyšet Alena Holíková a dodává, že žáci ze ZŠS budou moci v určitých hodinách, kdy tu nemá žádný program Dům dětí, využívat také sportoviště nebo zdejší sál.

Z toho, že se podařilo zachránit situaci má radost rovněž náměstek primátora Jiří Bouška: „Chvíli to už vypadalo, že rodiče budou muset vozit své děti až někam k Hradci Králové, což jsme pochopitelně nechtěli. Přestože jde o provizorní řešení, jsme rádi, že kraj díky němu dostal čas navíc na hledání řešení,“ říká Bouška a dodává, že město při hledání prostor pro školu pátralo dokonce v realitách.

Prvním srpnem nyní odstartují úpravy bytu v pavilonu, aby děti mohly v září nastoupit školní docházku. Jak dlouho však bude trvat hledání prostor, kam by se mohla výhledově přestěhovat celá škola, která již nyní sídlila na několika místech, ukáže teprve čas.