Již druhé vítězství ve Skokovém poháru České pojišťovny si připsal Jiří Luža. Ve Velké ceně Kolína, která proběhla v neděli 29. května na kolbišti v Ptýrově na Mladoboleslavsku, nenašel přemožitele s Sherlockem Holmesem-S a navíc s Ronaldem-S obsadil pěknou čtvrtou příčku.

Nedělní Velké ceně předcházely dvě rámcové soutěže na výškách 120, resp. 130 centimetrů. V té první zvítězila Barbora Tomanová s Colomanem a dařilo se jí i na vyšším stupni obtížnosti, kdy skončila s Latigem na třetím místě za Ludvíkem Jandourkem s Casiem Karsit a Gabrielou Staňovou se Santa Cruz 32. Po sobotních kvalitních výkonech tak s přehledem zvítězila v souhrnném bodování 4. kvalifikačního kola Dance and Jump Junior Cupu pro jezdce do 21 let.

Do hlavní soutěže s překážkami na základní výšce 150 centimetrů nastoupilo 38 dvojic. Přestože stavitel parkuru Václav Drbal připravil skutečně náročný kurz, diváci mohli vidět v základní části šest bezchybných výkonů. S oběmi koňmi se to podařilo Jiřímu Lužovi a Ludvíkovi Jandourkovi, bez bodového zatížení postupovali do finále pro nejlepších deset účastníků ještě Václav Studnička se Zarou 2 a Jiří Skřivan s Kallisto, který postoupil i s jednou chybující klisnou Mercedes 1.

Jako první zopakoval bezchybný výsledek Jiří Luža s Ronaldem-S a hned po něm Ludvík Jandourek s Vigem 1. Ten měl navíc čas rychlejší o více jak 5 sekund. Bylo tedy jasné, že pokud budou chtít ostatní pomýšlet na nejvyšší umístění, budou muset výrazněji riskovat. Tři následující dvojice shodily nešťastně až na posledním skoku. Podstatně větší štěstí měl Jiří Luža se svým druhým koněm Sherslockem Holmesem-S.

„S trenérem Jaroslavem Jindrou jsme se domluvili, že nemám co ztratit, a tak pojedu naplno. Sherlock skákal výborně a chybu jsme i při rychlém tempu neudělali, i když na třech skocích došlo k lehkému kontaktu s překážkou,“ prozradil Jiří Luža, jenž Ludvíka Jandourka překonal o další dvě vteřiny.

Ze zbývajících jezdců dokončil bez penalizace jen Jiří Skřivan s Kallisto, ovšem čas měl výrazně pomalejší. Musel se tudíž spokojit stejně jako před týdnem v Ostravě až se třetí příčkou. Drobnou útěchou mu mohla být skutečnost, že vítěz Jiří Luža i druhý umístěný Ludvík Jandourek si vybrali pro bodování do Skokového poháru České pojišťovny horší koně, a tak se díky zisku plného počtu bodů posunul na průběžné 4. místo v seriálovém žebříčku. Jiří Luža je aktuálně třetí a Ludvíkovi Jandourkovi se podařilo předstihnout ve vedení Aleše Opatrného, který se závodů v Ptýrově nezúčastnil.

Záznam Velké ceny Kolína uvede Česká televize na programu ČT4 premiérově v pátek 3. června od 19.40 hodin, v reprízách pak v sobotu 4. června ve 13.40, v pondělí 6. června v 1:50 po půlnoci a v úterý 7. června ve 4.25 hod. po půlnoci. Páté kolo Skokového poháru České pojišťovny proběhne ve dnech 10. – 12. června v Litomyšli.