„Dej nohu na stupačku a pomalu slez dolů," radil sedmiletému Vojtovi voják, který seděl na hlavni tanku a pomáhal dětem uskutečnit jejich sen – podívat se do útrob bojového vozidla, který znají z televize, případně počítačových her. „A teď jsi velitel, protože tohle místo je velitelské," dokončil svou myšlenku muž ve vojenské uniformě.

Byl to legendární tank T-54, do nějž se vešla dvou nebo tříčlenná posádka. Vozidlo na silnici dosáhlo až stokilometrové rychlosti, pokud se plavilo, pak rychlosti deset kilometrů za hodinu. Kluci, kteří si zatím jen hrají na vojáky, se zajímali také o to, jak daleko tank dostřelí.

„Protitankové střely mají dosah až čtyři kilometry s automatickým naváděním. Na rampě mají zásobu pěti nábojů, uvnitř tanku deseti," odpovídal na jednu z otázek zvídavým návštěvníkům člen Sdružení přátel vojenské historie Sever 2013. Právě tato skupina se na Dobovém vojenském dětském dnu v Dobrovici postarala nejen o přehlídku vojenské techniky. Kromě motorky se sajdkárou přivezli i terénní auto, v němž vozila nejen ratolesti.

A to by nebyl správný dětský den, kdyby si z něj nejmenší neodnesli pořádný zážitek. O první se postaralo sdružení Sever 2013, kdy z přistavené felicie vysvobozovali rukojmí. Nechyběla ani ukázka dobrovických hasičů, kteří se vyřádili právě na hořící felicii. „Naše cisterna má zásobu vody čtyři tisíce litrů a vystačí na deset až patnáct minut hašení," komentoval jeden z hasičů, který zaujal místo u mikrofonu. I když návštěvníci počínání hasičů přihlíželi z bezpečnostní vzdálenosti, přesto žár z vykukující z rozbitých okének vozu lízal jejich tváře.

Kromě nich se představili i jabkeničtí psovodi, policisté, „airsofťáci" a svůj um ukázali také parašutisté, kteří na začátku dětského dne vyskočili z letadel. Jeden se na pevnou zem snesl i s českou vlajkou. Mimochodem, při průletu historických letadel z Leteckého muzea Metoděje Vlacha, kdy v jednom stroji seděl dokonce Vladimír Handlík, se přihlížejícím tajil dech.