Stávka dopravních odborů dnes nijak neomezila výrobu v největší české automobilce Škoda Auto v žádném z jejích tří výrobních závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí.

Výroba se nezastavila ani v kolínské automobilce TPCA. Firma se předzásobila vagony, přerušena není ani nakládka, řekl mluvčí firmy Radek Kňava.

Automobilky dopravují část vyrobených aut po železnici, která dnes kvůli stávce od půlnoci stojí. Žádné potíže kvůli tomu nemá ale kolínská TPCA, pro kterou dopravu aut po železnici zajišťuje dodavatelská firma. Ta se podle mluvčího TPCA Radka Kňavy předzásobila prázdnými vagóny, proto není nakládka nových vozů blokována. Kdyby to nestačilo, má automobilka stále volné kapacity na odstavných parkovištích.

Stávka nezasáhla ani výrobu v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto. Auta sjíždějí bez problémů z linek ve všech třech výrobních závodech. „Situaci samozřejmě sledujeme, komunikujeme se složkami integrovaného záchranného systému i s odboráři,“ uvedl mluvčí firmy Rudolf Dreithaler.

Stávku může ale pocítit společnost HIT CZ - Poděbradská papírna. Když auta nedovezou do cíle v Praze objednané zakázky, čeká firmu zaměstnávající 28 lidí smluvní pokuta. Ve smlouvě se zákazníky totiž má, že když nebude schopna dodat zboží do 24 hodin, zaplatí sankci. Uvedl ředitel společnosti Jiří Šťastný.

Během čtvrtečního dopoledne ještě ředitel společnosti HIT CZ nevěděl, zda nejvýznamnější zákazníci v Praze objednané zboží skutečně obdrželi. "V případě, že se tak nestalo, tak my jim musíme zaplatit 100 procent hodnoty toho zboží. Jde o jakousi smluvní pokutu," uvedl Šťastný. Auta k zákazníkům ve středu odpoledne vyjela a dnes by papír měl být doručen.