Od 14 hodin se ve čtvrtek konalo další kolo kolektivního vyjednávání o mzdách v Pentagonu – řídící budově mladoboleslavské automobilky. Škoda Auto zde na vyjednávání s odboráři předložila mírně upravený návrh směrem nahoru. Uvedly to odbory KOVO, firma se k vyjednávání nevyjadřuje. „Nebudeme to komentovat,“ uvedl mluvčí firmy Jaroslav Černý.

„Úvod jednání byl věnován diskusi o předpokládané inflaci roku 2010 a prvního čtvrtletí 2011. Odbory KOVO požádaly o vypracování inflační doložky k dohodě o mzdách, aby nebylo inflací znehodnoceno případné navýšení tarifů,“ uvedly odbory KOVO. Pokud by podle odborářů inflace překročila určitou výši, měla by zaměstnancům být kompenzována jednorázovými platbami.

Mírně upravený návrh

„Zaměstnavatel poté předložil svůj nový návrh. Nově přistoupil na návrh odborů KOVO a předpokládá platnost i účinnost mzdové dohody od 1. 4. 2010 do 31. 3. 2011,“ uvedli odboráři.

Firma údajně ve čtvrtek zvýšila i jednorázovou platbu v dubnu 2010, a to z jednoho na dva tisíce korun. To odboráři považují naprosto nepřijatelné, jen jakousi kosmetickou úpravu.

Automobilka lehce upravila termín i výši růst tarifu pro zaměstnance. Nově navrhuje od 1. 4. 2010 navýšení tarifů o 1,8 % (ještě v úterý navrhovala o 1% od 1. 5. 2010 a přidání by se tak nezahrnovala do výpočtu bonusu. Dále druhé navýšení tarifu od 1. 10. 2010 pouze o 0,5 procenta. Dále firma navrhla navýšení příspěvku na penzijní připojištění o 50 korun.

"Je to neseriózní nabídka"

„Odbory KOVO označily tuto nabídku jako neseriozní, hluboko pod minimálním očekáváním. K návrhu firmy přednesly řadu pozměňujících návrhů, podložených zpracovanými dokumenty a výpočty,“ uvedli odboráři.

Další řádné kolo vyjednávání je naplánováno na 31. března. 2010, obě strany budou hledat možnost mimořádných termínů vyjednávání ve 12. týdnu 2010.