Odbory tak zřejmě neustoupí z přípravy výstražné stávky, jak oznámily ČTK v minulém týdnu. Příští vyjednávání má pokračovat ve čtvrtek, nebo příští úterý.
Firma přitom přišla opět s vyšší nabídkou. „Nabídla opět tarif 7,5 procenta pro rok 2007 a ještě o 2,5 procenta vyšší v roce 2008,“ řekl našemu deníku dobře informovaný zdroj ve firmě. Firma tak sice překročila s nabídkou 10 procent, ale proti pátečnímu vyjednávání je rozdíl v růstu tarifu jen o půl procenta. Odbory to odmítly.
Podle pátečního vyjádření šéfa firemních odborů Jaroslava Povšíka pro ČTK odvrátí stávku a generální mítink jen to, když firma v dalších dnech učiní nabídku odpovídající minimální představě odborů o růstu mezd. Nesdělil však, jakou minimální výši platů odbory požadují. Připustil pouze, že to je méně než původně požadovaný růst tarifů o 17 procent.
Už čtvrteční vyjednávání provázel poměrně mohutný protest asi 800 zaměstnanců, kteří se shromáždili u místnosti, kde se vyjednávalo. Firma v minulém týdnu uvedla, že učiní vyšší nabídku, ale že má svůj strop. Odbory naopak tvrdí, že firma stále nepřišla s nabídkou, která by byla hodná zisků firmy a pracovnímu nasazení zaměstnanců.
Již dříve bylo podle tiskové zprávy firmy dohodnuto navýšení odstupného pro zaměstnance podle délky zaměstnání až na dvanáct průměrných měsíčních platů a zvýšení výhodných půjček pro zaměstnance na bydlení z 225 na 300 tisíc korun.
Uzavřeny byly dohody také u některých příplatků. Stoupne příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí na devět korun a zvýší se příplatek za nestandardní pracovní podmínky na sedm korun.Příplatek za práci v noci stoupne ze 14 na 20 korun a vůbec poprvé se výrazně zvýší příplatek za práci v taktu na linkách, a to z 350 na 450 korun.
Podle dohod bude osobní ohodnocení provázané s tarify a bude činit místo současných 14 rovných 15 procent. Bylo také dohodnuto, že 13. plat poroste jako tarify.