Strážníci o údajném špatném hospodaření Městské policie Mladá Boleslav věděli už dříve. Novinářům to řekl nový šéf útvaru Tomáš Kypta. Toho ve čtvrtek oficiálně jmenovala rada města do funkce místo Jaromíra Pumra, který na post šéfa rezignoval v minulých dnech.

Podle primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho vedení policie špatně hospodařilo. Bývalý ředitel Pumr si měl pro vlastní potřeby zakoupil fototechniku v hodnotě půl milionu korun a vypisovat knihu jízd služebního vozidla i v době, kdy měl řádnou dovolenou.

„Přesný rozsah škod určí až interní audit. Z toho bude vycházet i případný postih. Věřím, že pan Pumr případnou škodu sám uhradí,“ řekl Nwelati s tím, že podle toho se bude odvíjet, jestli město podá trestní oznámení. Primátor uvedl, že se kupovala i další příliš drahá technika – televize, videorekordér a podobně.

Sám Pumr odmítl, že by se dopustil trestného činu. „Uznávám, že fotoaparáty jsem pořídil a knihu jízd vypisoval, ale vždy pro potřeby městské policie,“ řekl Pumr Deníku. Tvrdí, že najeté kilometry služebního vozidla vypisoval, protože ho k práci užíval také o dovolené. „Například se řešilo výběrové řízení a já jsem musel být ve styku s jednou firmou. Prostě jsem pracoval také o dovolené a musel jsem používat vůz,“ vyvrací Pumr.

Jeho nástupce ale problematiku vidí zcela jinak. „Tato situace se už rýsovala delší dobu, ale tím, že si bývalý ředitel fakturace řídil sám, tak se to nedalo ze strany jakýchkoli městských strážníků odkrýt dříve,“ řekl Deníku nový ředitel městské policie Tomáš Kypta. Podle něho měl Pumr drahou fotografickou techniku nakupovat postupně a zakrývat tak celkovou hodnotu těchto věcí.

„Podařilo se to rozkrýt až po nástupu nového primátora, po jehož zásahu bývalý šéf odstoupil,“ uvedl Kypta. Podle něho byly vykazovány nákupy věcí, které strážníci nijak nemohli využít k práci. Lidé v terénu prý potřebují hlavně malé fotoaparáty v hodnotě jen kolem pěti tisíc korun.
„Často i tři strážníci měli k dispozici pouze jeden fotoaparát. Pak byly problémy s přenášením dat a bateriemi. Nebyl to ideální stav a v současné době ho můžeme napravit,“ uvedl.

Ohledně služebního vozidla Kypta řekl médiím, že již dříve nadřízeného upozorňoval, že strážníkům chybí k dispozici jedno vozidlo a že plýtvá benzinem.
„Zkracoval možnost nákupu pohonných hmot a strážníci museli omezovat najezděné kilometry,“ popisoval nový šéf. Podle Kypty to způsobovalo problémy, protože v Mladé Boleslavi je vysoká kriminalita a vysoký počet přestupků, které vyžadují urychlené řešení za použití vozidla.

Nové vedení městské policie nyní provádí inventuru a přebírá veškerou agendu. Nejbližším úkolem bude doladění služeb a směn vzhledem k zvyšujícímu se počtu strážníků. Cílem je větší počet strážníků v ulicích města. Podle Kypty bude posílena i noční služba o plné využívání všech označených vozidel, která nyní budou mít k dispozici dostatek pohonných hmot.