Doslova korupci na malém městě teď vyšetřuje policie v Dolním Bousově na Mladoboleslavsku. Všechno přitom začalo docela nevinně tím, že sedmapadesátiletá žena z Mladoboleslavska si jednoduše nehodlala lámat hlavu s tak důležitou věcí, jako je stavební povolení. Bez tohoto povolení zahájila stavbu domu na svém pozemku v obci Petkovy.

„Rostoucí černé stavby si koncem minulého týdne všimla zaměstnankyně Stavebního úřadu v Dolním Bousově, která na stavbu upozornila svou nadřízenou,“ popsal Deníku člověk seznámený s celou kauzou. Vedoucí stavebního úřadu se na místo vydala a na protiprávnost jednání upozornila jak majitelku stavby, tak pracovníka dodavatelské firmy a z místa následně odjela.

„Překvapení ji čekalo večer doma, kde našla ve schránce dopis od majitelky černé stavby. Ta chtěla částkou deset tisíc korun a příslibem stravování v hodnotě pět tisíc korun vedoucí úřadu podplatit,“ potvrdil Deníku vrchní inspektor Policie ČR David Schön. Poctivá úřednice se ale uplatit nenechala a celou věc oznámila na policii. Ještě v pátek odpoledne si nepoctivá žena vyslechla z úst policejní komisařky sdělení podezření ze spáchání trestného činu podplácení. „Ač se žena hájila tím, že byla zoufalá, za úplatek jí hrozí až jeden rok odnětí svobody,“ uvedl Schön.

Obyčejná absence úřednického razítka tak může ženu stát nejen vysokou pokutu, zbourání stavby, ale dokonce i vězení. Lidé v Dolním Bousově jsou nadšení, že mají na městském úřadě neúplatné úředníky. „Je to skvělý, já jsem si vždycky myslela, že úředníci všude berou, ale tady s úplatky nepochodíte,“ řekla Deníku pětačtyřicetiletá paní Jana, která nás požádala o nezveřejnění příjmení. Neúplatnou úřednici včera v naší anketě chválili i další lidé na dolnobousovském náměstí.

Ona sama ovšem svůj postoj chápe jako samozřejmost. „Považuji se za poctivou úřednici,“ řekla Deníku vedoucí tamního stavebního odboru Pavlína Brzobohatá. Více podrobností odmítla sdělit s omluvou, že se jedná o úřední věc.

S poctivostí zaměstnankyně je spokojený i starosta Dolního Bousova Josef Vynikal. „Bezesporu je to správné a měla by to být samozřejmost. Tuto úřednici dlouho znám, a je velmi poctivá,“ dodal Vynikal, který více případ komentovat nechtěl.

I když je to s podivem, tak černé stavby nejsou na Mladoboleslavsku nijak výjimečné. Čas od času na ně přijdou i úředníci stavebního odboru mladoboleslavského magistrátu. „V takovém případě zahájí příslušné správní řízení, jehož výsledkem je dodatečné povolení stavby, event. nařízení odstranění stavby,“ uvedl mluvčí Magistrátu města Mladá Boleslav Pavel Šubrt.

Dodal však, že mladoboleslavský stavební odbor se dosud nikdo uplatit nepokusil. Je to mnohdy zbytečné, protože stavbu lze povolit
i zpětně, pokud je to možné a pokud vlastník předloží potřebné dokumenty. Tím může dojít k přerušení správního řízení o odstranění stavby. Riskovat tedy vězení uplácením je zbytečné.