Na nový školní rok asi hned tak nezapomenou děti ze Základní a mateřské školy ve Skalsku. Z pátku na sobotu totiž přespaly v budově mateřské školy. Děti se na noc strávenou ve školních prostorech těšily už od prvního školního dne!

„Uspořádali jsme zde noční setkání žáků skalské základní školy u příležitosti zahájení školního roku,“ prozradila Boleslavskému deníku ředitelka Základní a mateřské školy ve Skalsku Dagmar Mondoková. Důvodem celého setkání bylo, aby se všichni žáci lépe poznali a zároveň se také seznámili. Ne všechny děti jsou zvyklé na kolektiv. Některé se kolektivu dětí straní nebo se ho bojí. Tímto seznamovacím večerem by se tak měly lépe zapojit do školního kolektivu.

Vše začalo srazem dětí před pátou hodinou odpolední u budovy mateřské školy. „Děti si za pomoci rodičů přinesly karimatky, spacáky, věci osobní hygieny a také špekáčky na večerní opékání,“ uvedla ředitelka Mondoková, která společně s dalšími dvěma kolegyněmi strávila s dětmi v prostorech školy celou noc. O snídani se dětem postaraly učitelky školy.

Na děti čekaly zajímavé hry. „Řekli jsme si, jak se chovat a nechovat v kolektivu a poté se už všechny děti vydaly po stopách skřítka Skaláčka,“ popsala noční program ředitelka. Od budovy mateřské školy se děti vydaly do nedaleké základní školy, kde na ně čekalo mnoho překvapení. Například když vystoupaly do prvního patra budovy, musely otisknout svoji dlaň do barvy a následně se zvěčnit na velký arch papíru.

A jak vůbec skřítek Skaláček vypadá? „Malý s dlouhými vousy a vlasy. Na hlavě má klobouk,“ prozradila jedna ze žaček, Lucka Zachrdlová.
Přestože byla akce určena všem žákům školy, ne všichni se dostavili. „Bylo jim to moc líto. Celý týden o tom ve škole mluvili, že by se rádi zúčastnili,“ posteskla si Dagmar Mondoková. Důvodem, proč se akce nemohly některé děti zúčastnit, mohlo být například to, že podobná akce se ve škole konala zcela poprvé a rodiče tak neměli pro děti správné vybavení pro nocování.

Většina rodičů ale s nápadem nechat v noci své ratolesti souhlasila. „Zároveň jsme se domluvili, že pokud by se jejich dětem v noci ve školce stýskalo, telefonicky bychom jim to oznámili a oni by si pro ně sem přijeli,“ upřesnila Mondoková.

Podobná akce se zde konala úplně poprvé. Vedení školy by v tom chtělo pokračovat i v příštím roce. „Možná bychom mohli akci zopakovat na konci školního roku jako takové malé rozloučení se školou,“ dodala ředitelka Mondoková. „Moc se mi to líbí, určitě bych to chtěla někdy zopakovat,“ řekla žačka Eliška Puchlíková.