Cestovatel Leoš Šimánek startuje svoji středočeskou šňůru představení. Ty ukáží, jak celá Šimánkova rodina – otec, máma, syn a dcera – putovala po havajských ostrovech.

První nedělní diashow začne s úderem 15. hodiny, druhá pak v půl osmé večer. Stále jsou ještě volné vstupenky, které lze koupit přímo u vstupu do mladoboleslavského Domu kultury, kde se promítání uskuteční.

“Na boleslavské představení se moc těším. Jednak tu startuji střední Čechy, a pak tu mám spoustu známých a lidiček, kteří mé promítání sledují pravidelně. Vždyť jsem tu už popatnácté,“ uvedl včera Šimánek, kterého jsme telefonicky zastihli na pražském Václavském náměstí přesně ve chvíli, kde lepil plakáty na svá pražská vystoupené.

SOUTĚŽ O KALENDÁŘ: Ten musíte mít!!!
Dnes vám v naší soutěži nabízíme kalendář, který nafotil Leoš Šimánek

a který nese název Havajské ostrovy.

Vám stačí si tipnou, kam letos Leoš Šimánek touží na svých cestách zamířit.

Odpovězte prostřednictvím SMS na číslo 606 635 288.

Odpovíte–li správně a budete–li třetí v pořadí, získáte barevný kalendář!

Soutěžní otázka:

Leoš Šimánek letos zamíří do:
a/ Austrálie
b/ Jihoafrické republiky
c/ Berlína
d/ Paříže
ROZHOVOR S LEOŠEM ŠIMÁNKEM

Dobrodruh Leoš Šimánek: v boleslavském Domě kultury představí cestu na Havaj

DAGMAR ROZKOŠNÁ


Mladá Boleslav/ Cestovatel Leoš Šimánek zavítá i do Mladé Boleslavi, aby se podělil o své zážitky. Jeho diashow o Havajských ostrovech se uskuteční ve Velkém sále Domu kultury v neděli 29. března od 15 a 19 hodin. Předprodej vstupenek se koná na pokladně Domu kultury.
Návštěvníci jeho ojedinělé live – diashow se mohou těšit nejen na úchvatné fotografie, ale i na zajímavé vyprávěnízážitků.

O jaké cestovatelské zážitky se podělíte na své diashow?
Půjde o diashow z putování za letními a zimními divy Tichomoří. Havaj jsem na svých cestách navštívil již několikrát, ale tentokrát jsme si udělali s rodinou pro toto souostroví více času. Vydali jsme se i do málo známých končin, kam se běžný turista těžko dostane. Procestovali jsme důkladně všech šest ostrovů, na nichž jsme strávili loni tři měsíce, a vrátili jsme se tam ještě letos v lednu.

Kdy vás popadla cestovatelská vášeň?
Do republiky jsem se mohl vrátit až v devadesátém roce, protože jsem v roce 1968 emigroval do Německa. Potom jsem se vydal dál do Kanady, kde jsem žil až do Sametové revoluce v roce 1989. Už tam jsem ale podnikal různé expedice. Když jsem se pak mohl vrátit do rodné země, tak jsme se jako první vydali s kamarádem napříč Ruskem.

Teď už ale cestujete výhradně s rodinou…
Od roku 1990 se vydávám na cesty zásadně s manželkou, se synem Jakubem a dcerou Veronikou.
Cestujeme ve čtyřech po celém světě. Projeli jsme na koních třeba napříč Amerikou, ale zamířili jsme i do Ruska, které jsme projezdili až k Bajkalskému jezeru, nebo na nafukovacích člunech jsme se plavili podél pobřeží Aljašky a zažili i divočinu Kanady. Byli jsme také na Novém Zélandě.

Takže z každé cesty vydáváte knihu. Na co se čtenáři mohou těšit v té poslední?
Je to moje už patnáctá kniha a je věnována Havajským ostrovům.
Naše zážitky z této cesty jsou v knize prokládány barevnými fotografiemi, z nichž si osobně nejvíce cením záběrů z našeho zimního pobytu. S manželkou jsme se s horolezeckými lyžemi vydali na nejvyšší sopku souostroví. Ten samý den jsme pozorovali plejtváky, kteří dorazili po více než šesti tisících kilometrech do havajských teplých vod, kde se samicím rodí mláďata. V jeden den jsme pořídili úžasné fotografické záběry.

Mohl byste přiblížit, v čem spočívá vaše live – diashow?
Prostřednictvím sedmi projektorů se snažím co nejautentičtěji přiblížit naše zážitky na širokém plátně. Publiku předvedu přibližně sedm set obrázků a k projekci hovořím živě.

Kam máte namířeno nyní?
Myšlenek mám celou řadu. Příští léto vyrážíme s manželkou a dětmi opět do Pacifiku, který nám učaroval - tentokráte do Austrálie.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Letní a zimní putování za přírodními divy

Leoš Šimánek na svých cestách již několikrát navštívil Havaj. Tentokráte si však pro toto souostroví udělal hodně času. S manželkou, synem a dcerou důkladně procestovali všech šest hlavních ostrovů, a to nejen v létě, ale také v zimě.

S ruksaky na zádech se vydali i do málo známých končin, do míst, kam se běžný turista, trávící na Havaji jen pár týdnů dovolené, těžko dostane.
Šimánkovi byli uchváceni překrásnými zátokami lemovanými kokosovými palmami s blankytně modrou či tyrkysově zelenou vodou, plážemi s pískem všech možných barev – od oslnivě bílého, zlatavě žlutého, cihlově červeného nebo zelenkavého až po černého jako uhel. Putovali podél pobřeží s příkrými horami porostlými bujnou vegetací, údolími, do kterých padají nesčetné vodopády až k ústím řek a potoků, kde vysoké vlny útočí na pobřežní skaliska.

Havajské ostrovy nejsou však zajímavé pouze kolem moře. Mají gigantické kaňony a vysoké skalní útesy, mají vulkány, stoupající z nesmírných hlubin do víc než čtyř tisíc metrů výšky, mají jak dřímající, tak i extrémně aktivní krátery chrlící žhavé magma, které ještě nedávno stékalo v proudech až do vod oceánu.
Leoš, Lenka, Jakub a Veronika se nevěnovali pouze pěším túrám. Po řekách a podél pobřeží pádlovali v kajacích, z jedné ze sopek sjížděli na horských kolech mezi lávovými poli až k moři, nebo z koňských sedel největšího ranče souostroví vychutnávali úžasný výhled na okolní hory, sousední ostrovy a nekonečnou vodní plochu Pacifiku.

Při druhém, zimním pobytu vyrazili Leoš a Lenka s horolezeckými lyžemi na nejvyšší sopku souostroví. Také pozorovali plejtváky, kteří před Vánocemi dorazili po víc než šest tisíc kilometrů dlouhé pouti od pobřeží Aljašky do havajských teplých vod, kde se samicím rodí mláďata.
Po čtyři měsíce si Leoš Šimánek znovu a znovu ověřoval tvrzení, že Havajské ostrovy jsou přírodním unikátem, který nemá na světě obdoby.
Novou live-diashow doplňuje vydání stejnojmenné fotografické knihy – HAVAJSKÉ OSTROVY: Letní a zimní putování za přírodními divy Tichomoří, kterou vydal autor již jako svoji patnáctou publikaci v nakladatelství ACTION-PRESS.