Jako už několik let, tak i tento rok, se u silně frekventované silnice spojující Mnichovo Hradiště a Mimoň, mezi obcemi Rokytá a Dolní Krupá objevila několik stovek metrů dlouhá bariéra. O právě skončeném víkendu je tam instalovalo na dvacítku mladoboleslavských ekologů.

Jak Deníku řekla předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Klenice Mladá Boleslav Milada Vrbová, o víkendu byl na jejich instalaci nejvyšší čas. „Migrace se již rozjela a už jsme zde našli několik přejetých žab,“ uvedla ekoložka Vrbová.

Hop, hop, hop

Na členy svazu ochránců přírody, dobrovolníky a studenty z několika škol čekala nelehká práce. Museli vybudovat přibližně jeden kilometr dlouhé bariéry. Na jejich výstavbě pracovali společně několik hodin. Podle Milady Vrbové jsou v tomto úseku ale velmi potřebné.

Každoročně se zde zachrání přibližně 1300 žab. Ty všechny skončí v pastích u bariér. „Převážně se jedná o ropuchy obecné. V pastích také končí skokan hnědý, ovšem ne v tak velkém počtu,“ řekla Vrbová.

Skokan má na rozdíl od ropuchy delší nohy a občas se mu podaří přeskočit i bariéru. Díky jeho mrštnosti však dokáže silnici přehopkat rychleji a tak pod koly těžkých vozidel příliš často nekončí.

Bránit žabám vstupu do vozovky budou bariéry asi tři týdny. Každý den, ráno a večer, pak na dobrovolnících bude, aby celý kilometrový úsek prošli, z pastí vyndali chycené živočichy a přenesli je do rybníka na druhé straně silnice.

Nové žabí místo

Na Mladoboleslavsku vystavěli ekologové celkem dvě bariéry. Kromě té u Dolní Krupé, také u Podhradské tůně poblíž Bakova nad Jizerou. Několik let stavěli ekologové ve spolupráci se školáky bariéry u silnice u Dolního Cetna. Tomu ovšem už je bohužel konec.

Velké sádky plné ryb výskyt obojživelníků tak decimoval, že v současné době se jich tam nachází tak málo, že už nemá smysl tam žádné bariéry stavět. „V současné době máme indicie, že poblíž Dražic, kde se nachází slepé rameno Jizery, bylo letos mnoho přejetých obojživelníků, takže příští rok budeme stavět bariéry i tam,“ uvedla předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Klenice.

Pomáhají školy

Na výstavbě bariér se už několik let podílejí také žáci a studenti boleslavských škol. Letošní počasí se ovšem měnilo tak rychle, že bylo nutné začít stavět bariéry v enormně krátké době, a proto se stavění muselo obejít bez nich.