Většinou stačí jen chvilička. Volně pobíhající pes na ulici chvíli před vámi kličkuje, pak z ničenoho nic zaútočí, kousne a zraní. Co dělat?

Luboš Hošek z mladoboleslavského Českého červeného kříže radí v takovém případě co nejdříve útočícího psa chytit. „Nemusí jít ale vždy jen o psa, ale například i kočku či jiné zvíře,“ říká Hošek.

Nikdy totiž člověk nemůže vědět, zda zvíře není nemocné. Nejobávěnější nemocí mezi lidmi je stále vzteklina. „Počítat se ale musí se vším. Ať jde o zvířata volně žijící, nebo domácí,“ dodává dále Luboš Hošek. Pokud se nakonec nepodaří psa dohledat a vyšetřit, nezbývá postiženému než návštěva lékaře a nepříjemná a bolestivá vyšetřování.

Pokud jde o velké zranění, neměli by lidé váhat se zavoláním záchranné služby. I když ale půjde o drobné pokousání, neměli by se jej lidé snažit ošetřit holou rukou. „Když někomu poskytujeme první pomoc, tak bychom si vždy na to měli vzít rukavice,“ radí záchranář z Českého červeného kříže v Mladé Boleslavi s tím, že existují případy, kdy se nakazil nejen člověk pokousaný psem, ale i ten, který jen následně ošetřoval. „Stačí drobná záděra, aby se ošetřovatel také nakazil,“ upozorňuje Hošek.

Pokud vás pes pokousal přes oděv, doporučuje Luboš Hošek před ošetřením sundat oblečení a dát jej do igelitového pytle. To vše kvůli tomu, že by zvíře mohlo být nemocné. Poté je potřeba poraněné místo vymýt vodou. Následně je potřeba jej sterilně zakrýt, aby se do rány nic nedostalo.

Záchranáři také radí, aby lidé neváhali s návštěvou lékaře, pokud je poraní cizí pes. Předejít tak mohou nepříjemným zdravotním problémům.