Všechno začíná často velmi stejně. U dveří boleslavského seniora zazvoní zvonek. Důvěřivý člověk jde otevřít a během chvíle je chudší o celoživotní úspory.
Senioři – jedna z nejrizikovějších skupin, na které se zloději zaměřují čím dál tím více. Právě pro ně si strážníci Městské policie v Mladé Boleslavi připravili na měsíc červenec přednášky, které by měly předcházet situacím, při kterých jsou staří lidé přepadeni a okradeni.

Jednu z takových přednášek už má za sebou třicítka seniorů z Domu s pečovatelskou službou v Mladé Boleslavi, kam začátkem měsíce zavítali strážníci městské policie. Deníku to řekl Ondřej Kubala, manažer prevence kriminality. „Cílem programu Sedm rad pro seniory je seznámit je s tím, jak si zabezpečit svůj domov, jak se chovat bezpečně na ulici či v dopravních prostředcích,“ uvedl Kubala.

Pozornost také věnují strážníci tomu, jak přecházet kapesním krádežím. „Lidem také říkáme, jakým způsobem mají přivolat pomoc, pokud se něco stane jim, nebo někomu jinému,“ podotkl dále Kubala.

Z každé přednášky si posluchači mohou s sebou domů odnést řadu tiskovin, ve kterých jsou základní pravidla bezpečnosti shrnuta. Například cedulku s telefonními kontakty na záchranáře a policii si pak mohou lidé nalepit na dveře nebo k telefonu.

Strážníci staré lidi také upozorňují na to, aby si co nejvíce všímali lidí, kteří se pohybují po chodbách jejich domů. Pokud jim některý z nich přijde podezřelý, rozhodně by to měli oznámit.

Všechny přednášky jsou pro seniory zdarma. V červenci navštíví boleslavští strážníci městské policie několik domů se seniory v Mladé Boleslavi, a to každou středu. O přednášky je totiž ze strany důchodců poměrně velký zájem.