Kurzor? Pro některé seniory z Bakova nad Jizerou ještě před pár týdny velká neznámá. Po absolvování počítačového kurzu však každodenní „kamarád“.

Kurz podle slov Marcely Friedrichové, předsedkyně občanského sdružení Denní centrum pro seniory Jizera Bakov nad Jizerou, odstartoval v únoru a měl dvacet lekcí. Zúčastnilo se jej osm frekventantů.

„Naučili se s počítačem zacházet – zapnout ho, používat základní programy jakými jsou word, e–mail či skype, tedy základy, které jsou potřeba pro práci s internetem. Teď mohou navazovat kontakty jak písemně přes e–mail, tak si telefonovat přes skype,“ uvedla Friedrichová.

Nejstarší účastnici kurzu práce s počítačem bylo téměř 80 let! První prázdninový den všichni absolventi dostali v obřadní síni Městského úřadu Bakov nad Jizerou certifikáty o absolvování kurzu a zaslouženou šerpu.

Koupila si notebook

Jednou z úspěšných absolventek kurzu byla Milena Antošová „Protože jsem stará ženská, tak se přeci potřebuji nějak realizovat,“ řekla Deníku s úsměvem paní Antošová na otázku, proč se vůbec do kurzu rozhodla přihásit.

„Hned jsem si zakoupila notebook a rozhodla se, že se všechno naučím, protože jsem neuměla vůbec nic,“ uvedla Antošová.

A co se paní Antošová během kurzu naučila? „Píšu si teď hodně maily a s kamarádkami si pomocí nich vyměňujeme recepty a posíláme samé srandičky,“ říká spokojená účastnice bakovského kurzu práce s počítačem.

Počítačový kurz pro seniory by všichni absolventi vřele doporučili i dalším lidem důchodového věku. „Hlavně by měli chodit chlapi, ti totiž vůbec nechodí,“ posteskla si Antošová. Letošního kurzu se totiž zúčastnil pouze jeden jediný muž.

Ve spojení je paní Antošová pravidelně také se svými vnoučaty, která ovšem její počítač nenechávají být a ráda si s ním u babičky hrají.

Senioři se nenudí

Lidé důchodového věku se v Bakově nad Jizerou v žádném případě nenudí. Jak Deníku řekla starostka Jana Štěpánová, město pro seniory pořádá poměrně dost akcí.

„Bakov nad Jizerou je členem občanského sdružení. Aktivity, které se zde pro seniory vyvíjejí, vyplňují prázdné místo, jež zde dříve bylo,“ uvedla bakovská starostka s tím, že jde především o kurz práce s počítačem, kurzy jógy a trénování paměti.

Senioři se například zapojují také do akce pečení perníčků na Velikonoce. Na podzim naopak připravují jarmark. „Akcí je tedy dost a jistě si každý senior najde tu oblast, která jej nejvíce zajímá,“ podotkla Jana Štěpánová, starostka města.

Město Bakov se občanské sdružení Denní centrum pro seniory Jizera snaží co nejvíce v jeho činnosti podporovat. Pro jeho potřeby mu zajistilo potřebné prostory, počítačovou techniku a další věci nezbytné pro bytí. Pomáhá rovněž finančně.

Zájem je velký

Další kurz začíná v září, a na nezájem si v žádném případě stěžovat nemůže. „Přihlášeno je do něj 21 zájemců,“ uvedla závěrem předsedkyně občanského sdružení Marcela Friedrichová.