Ti se obrátili prostřednictvím sociální sítě Facebook na redakci Deníku. „Kálí rovnou na chodníku, kontejnery neustále vytahané ven, policie a město s tím vůbec nic nedělá. Jak je to možné,“ ptala se jedna z našich čtenářek.

Její tvrzení potvrdilo také město. „Obyvatelé ze Štyrsovy ulice nám volají, k paní jezdí městská policie, ale už s ní nemůžeme nic dělat, je to v gesci Policie ČR,“ okomentovali nastalou situaci mluvčí magistrátu Šárka Charousková. A vše posléze odsouhlasil i velitel městské policie Tomáš Kypta.

Ženu bez domova pustili z Klaudiánovy nemocnice a ihned se objevila zpátky na ulici. Všechno tedy běží na novo. Policie ČR na sebe nemusí nechat dlouho čekat, ale kdo si myslel, že seniorku naloží a odveze ji za hranice města či do místa trvalého bydliště v Bělé pod Bezdězem, ten se mýlil. „Prověřujeme seniorku kvůli podezření, že maří výkon úředního rozhodnutí,“ okomentoval vedoucí policejního obvodního oddělení Mladá Boleslav II Milan Bíža s tím, že mají podezření, že se žena pohybuje po Mladé Boleslavi.

Policie prozatím ale nezahájila trestní stíhání, respektive ženě nesdělila své podezření. Policisté totiž nejprve musí zjistit, zda si je žena vůbec vědoma, že porušuje zákon. „Policie musí nejprve učinit potřebné kroky ke zjištění, zda se osoba takového činu mohla například kvůli příčetnosti vůbec dopustit,“ poznamenal Milan Bíža. Případ se může posunout až po zjištění všech jeho okolností.

Policie se s ní již potkala

Policie ČR se s ženou „utkala“ již několikrát. Prvně v říjnu kvůli výtržnictví. Podruhé v listopadu za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a kvůli stejnému podezření se jí zabývají teď. Až se mužům zákona povede ženě sdělit podezření, případu se ujme státní zastupitelství a následně soud.

Policie se bude snažit věc projednat ve zkráceném řízení, ženu zadržet a předat soudu. Ten by pak mohl rozhodnout skoro okamžitě. „Podezřelá může být mimo jiné potrestána odnětím svobody podmíněně, ale i nepodmíněně,“ přiblížil Bíža.

Ani státní policie však nemá oprávnění takového člověka vykazovat z města nebo ho dokonce někam odvážet. Pokud seniorka nebude chtít, tak jí zároveň jen těžko může někdo pomoci.

Střídavě žije v Kosmonosech a na ulici

Seniorka žije střídavě v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy a na ulici. Nejčastěji je usídlená za výměníkem v Pezinské, kde hromadí nepořádek a znečišťuje veřejná prostranství. V létě pobuřuje třeba i tím, že chodí po Pezinské nebo po přilehlém hřbitově nahá. Město jí několikrát nabízelo pomoc, kterou soustavně odmítá. Vše na začátku listopadu vygradovalo až v soudní zákaz pobytu na území města. Poté však seniorka skončila v nemocnici a odtud se vrátila na ulici, právě do Štyrsovy.