VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘÍBĚH: Ani druhé dítě ji nedonutilo přestat

Mladá Boleslav/ Boleslavský deník vám přináší příběhy lidí - uživatelů drog

21.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Divíšek

Díl 3. - Eva

Když Eva začíná vyprávět svůj příběh, je znát z jejího vyprávění, že její dětství neprobíhalo moc idylicky. ,,Rodiče se často za moji přítomnosti hádali, což jsem špatně snášela a po každé takové to hádce, jsem trpěla úzkostnými stavy a zažívala pocity samoty,‘‘ vzpomíná Eva. Možná i právě proto, nikdy nenavázala bližší vztah s rodiči, což si kompenzovala častými útěky z domova a navazováním kontaktů s lidmi, kteří měli velmi blízko k drogám. Ač je Evě „pouhých“ 25 let má bohaté drogové zkušenosti. Poprvé se setkala s drogou – marihuanou už ve dvanácti letech, ale netrvalo dlouho a Eva přešla na tvrdší drogy, jako je heroin a pervitin, které si od začátku aplikovala nitrožilně. Nyní je její primární drogou Subutex (lék opiátového typu, který byl původně používaný na utlumení bolesti, v současné době je hojně používaný při léčbě závislosti na opiátech), který užívá také do žíly.

Eva se dvakrát pokoušela zbavit závislosti. Poprvé to bylo v roce 2002, kdy nastoupila společně se svým prvorozeným synem do Terapeutické komunity Karlov (specializované zařízení pro závislé matky s dětmi). Po návratu z léčby během několika měsíců opět propadla závislosti, což vedlo k tomu, že jí sociálka vzala syna a svěřila ho do péče její matky. Podruhé se Eva snažila o zbavení se závislosti v roce 2006, kdy se zdála být dostatečně motivovaná na zahájení léčby a za pomoci pracovníků mladoboleslavského K-centra si zajistila hospitalizaci v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Tam bohužel nevydržela dlouho, po čtrnácti dnech na vlastní žádost léčbu ukončila. Její touha po droze byla silnější než snaha vymanit se ze závislosti.

Momentálně žije Eva společně se svým přítelem, taktéž uživatelem drog, a druhorozeným, půlročním synem na malém městě nedaleko Mladé Boleslavi. Donedávna využívala služeb K- centra v Mladé Boleslavi, ale v posledních několika měsících se spíše potkává s terénními pracovníky Centra terénních programů, Semiramis o.s., což je pro ni z hlediska dopravní dostupnosti výhodnější, protože terénní pracovníci dojíždějí každý týden do města, kde Eva žije. Eva zatím neví, co bude dál. Je si vědoma toho, že když nepřestane brát, může přijít i o druhé dítě. Zatím ale ještě nenašla sílu jít znova do léčby. Možná příští týden…

Centrum terénních programů poskytuje služby uživatelům návykových látek přímo v jejich přirozeném prostředí, tedy na ulicích,
v parcích apod. Zaměřuje se především na práci s nitrožilně užívajícími klienty, pro které je často obtížná dostupnost podobných služeb v regionu. Cílem aktivit je především snižování dopadů užívání drog na samotné uživatele i na „neužívající“ veřejnost, prevence infekčních chorob (hepatitidy C a viru HIV) a ochrana veřejného zdraví.

Čtěte také: Semiramis pomáhá i ve vězení

Čtěte také: Bez trika s dlouhým rukávem nevyjde

Čtěte také: Žilami Jiřího prošla už spousta drog

21.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adventní trhy přitahují lidi nad očekávání Mladá Boleslav - Na večerní adventní trhy, které potrvají až do 23. prosince, si denně od 16 do 21 hodin najde cestu až tisíc lidí.
14

OBRAZEM: Adventní trhy přitahují lidi nad očekávání

Ilustrační foto.

Nehoda vlaku: Náhoda? Provokace? Nebo šlo o teroristický čin?

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Bývalý vojenský prostor se stal rájem netopýrů

Milovice - Pozoruhodně bohatý výskyt netopýrů zaznamenali letos vědci na pastvinách divokých koní, praturů a zubrů a v jejich okolí. Bývalý vojenský prostor mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou poskytuje útočiště až dvou třetinám druhů, které v Česku žijí.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT