Zřejmě náhoda tomu chtěla, že se o zapomenuté a zarostlé kapličce v Rečkově u Bakova nad Jizerou dozvědí i další generace.
Jak vysvětlila Milada Vrbová, předsedkyně pobočky Českého svazu ochránců přírody Klenice v Mladé Boleslavi, kapličku objevil jeden z místních obyvatel. „Bylo to v okamžiku, kdy zde kácel uschlé stromy. Po kácení uviděl zarostlou a zdevastovanou kapličku, a tak nám zavolal, abychom se na ni přijeli podívat," popsala začátek Milada Vrbová. Ochránci přírody chtěli památku pochopitelně zachránit, a tak začal koloběh jednání. Zjistili například, že majitelem pozemku, na němž kaplička stojí, jsou Lesy ČR. U toho však neskončili. Oslovili restaurátora, který opravoval katův kříž na Chlumu, aby spočítal sumu, již by si oprava vyžádala.

„Obrátili jsme se také na Muzeum Boleslavska, od nichž jsme se dozvěděli, že kaplička pochází přibližně ze třicátých let minulého století," upřesnila zakladatelka a předsedkyně sdružení.

Jenže, ČSOP Klenice nemá na svém účtu tolik peněz, aby mohla neodkladné práce zafinancovat, a tak oslovila Lesy ČR, zda by se finančně nemohly podílet. Po několikaměsíčním jednání získala Milada Vrbová kladnou odpověď.

Brigáda na odstranění křoví

Aby se ke kapličce mohl pozvaný restaurátor dostat, musela ČSOP Klenice uspořádat brigádu, při níž dobrovolníci odstranili rozrostlé psí víno, křoviny svídy krvavé, hloh, ale také nálety třešní.

„Dle vyjádření odborníka má kaplička narušenou klenbu, opadanou omítku a na mnoha místech poškozenou zadní stěnu. Celkové rekonstrukce se památka nevyhne," dodala Milada Vrbová. V kapličce chybí navíc obrázek, který by měl být umístěný v klenbě. Ten restaurátor vlastnoručně namaluje a památce ho věnuje zdarma.

Rečkov a Šumava

Lokalita Rečkov ale není jen tak obyčejnou lokalitou. Z přírodovědného hlediska je naopak významným místem, což potvrdila také Milada Vrbová. Upozornila, že zde roste kriticky ohrožená popelivka sibiřská, která je jedním z pozůstatků doby ledové. „Kromě Rečkova se nachází ještě na několika místech v Národní přírodní památce Klokočka a také na Šumavě. Jinde se s ní nesetkáte," dodala předsedkyně ČSOP Klenice.

Kromě popelivky je lokalita významná výskytem další řady vzácných a ohrožených druhů rostlin, například prstnatcem májovým, což je druh orchideje, dále zde roste kruštík bahenní bradáček vejčitý či masožravka rosnatka. Dříve tu hnízdili i mokřadní ptáci jako chřástal polní. Pak ale louky zarostly a ptáci vymizeli. ČSOP Klenice se už dva roky snaží vrátit do těchto lokalit původní obyvatele.