Ekologický způsob krácení travních porostů čeká národní přírodní památku Radouč na okraji Mladé Boleslavi. Žádné obří sekačky znečišťující ovzduší svými exhalacemi ze spalovacích motorů, nýbrž státo zvířat.

Jak Boleslavskému deníku řekl Pavel Šubrt z tiskového odboru Magistrátu města Mladá Boleslav, do akce by měly být „zapojeny“ kozy a ovce.

„Spásat trávu by zde kozy a ovce měly od pátku, a to především na skalnatém a křovinatém svahu na levém břehu údolí Jizery,“ uedl Šubrt.
Tento projekt, který je v souladu s ochranou přírody v tomto cenném území, je pod taktovkou CHKO Kokořínsko. O stádečko 16 koz a čtyř ovcí se bude starat vybraný pasák. Magistrát města Mladá Boleslav poskytl zázemí pasákovi v prostoru Radouče zapůjčením maringotky a ohradou pro zvířata.

Vypásání trávy bude řízeno po částech, které budou vymezeny mobilním oplocením. Vše si bude řídit pasák, který bude přítomen na pastvě 24 hodin denně a v případě jeho nepřítomnosti má jednoho člověka na střídání.

Pasák má certifikaci na tuto činnost a povolení od všech příslušných orgánů. Spásání bude pokračovat zhruba do konce září. Na pořádek bude dohlížet v průběhu akce i městská policie.

Pasákovo zázemí. Foto: MMMB