„Nejznámější je u nás Škoda Muzeum. Zajímavých míst je tu ale více, proto jsme vymysleli Metalovou cestu,“ říká ředitel mladoboleslavského Infocentra Gérard Keijsper.Co přesně je Metalová cesta?

Je to naučná stezka, díky které projdete celé město a navštívíte všechna zajímavá místa, která stojí za to vidět. Například kostel na Českobratrském náměstí, okolí Karmele s kostelem sv. Bonaventury a samozřejmě historické město, které je krásné. Dalším unikátem je Staroměstské náměstí. A Letecké muzeum Metoděje Vlacha, které sice není na metalové cestě, ale stojí za to ho vidět.

Máte na metalovou cestu nějaké ohlasy?

Naposledy mi psal jeden pán z Brna, že se jede podívat do Boleslavi jen kvůli Metalové cestě. Máme mapy i webové stránky v devíti jazykových mutacích.

Ředitel infocentra v Mladé Boleslavi Gérard KeijsperZdroj: Deník / Franzkiová Pavla

To znamená, že se o vás ví i ve světě? 

Ano. Kováři z celého světa, kteří pro nás tvoří unikátní kovové sochy pro Metalovou cestu, své výtvory fotí a umisťují na sociální sítě. Loni nám to udělalo obrovskou reklamu zadarmo v mnoha v cizích zemích. Pod fotkami se přitom objevují samé obdivné reakce a lidem připadá metalová cesta krásná.

Stalo se, že Metalovou cestu někdo poškodil?

Zaznamenali jsme zatím jen dva případy. Jednou nám jednu ze soch někdo pomaloval a podruhé z ní někdo část ukradl. Snažíme se ale z Metalové cesty vytvořit unikát, na který budou místní pyšní a sami si ho budou chránit a opatrovat. Chceme ukázat, že Boleslav není jen průmyslovým městem, ale že se tu najde i krásné historické město, architektura, umění.O co se turisté v infocentru nejvíce zajímají?

O Škoda Muzeum a Letecké muzeum.

Co podle vás v Mladé Boleslavi chybí?

Místa, kam by mohli lidé zajít s malými dětmi.

Opravdu se vůbec nic nenajde?

Turistům s dětmi bych doporučil Ekocentrum Zahrada, kde je minizoo. Vede tudy i Metalová cesta. Při metalovém sympoziu před třemi lety byla vytvořena kovová žirafa, která stojí před centrem. Dobré je i volnočasové centrum v podzemí na Staroměstském náměstí, Palác Templ i hrad. Chybí tu ale něco vyloženě pro děti.

Ředitel infocentra v Mladé Boleslavi Gérard KeijsperZdroj: Deník / Franzkiová PavlaŠéf boleslavského informačního centra je Holanďan. Maturoval z angličtiny a francouzštiny, čtyři roky se věnoval němčině. Vystudoval obor marketing a management. Než v roce 1992 přijel poprvé do Česka, pracoval ve Švýcarsku. V Praze působil dva roky v Obecním domě, v kavárně i restauraci. Poté pracoval ve firmě, která dovážela a prodávala zdravotní postele. Pracoval v cestovním ruchu v Jižní Africe, s manželkou působili chvíli i v Irsku, kde pracoval v národním turistickém informačním callcentru. Do Čech se vrátil v roce 2005, brzy přesídlil s manželkou z Prahy do Mladé Boleslavi. Tamnímu infocentru šéfuje od roku 2008.

MICHAELA MÍČOVÁ