Schváleno! Zastupitelé prodali pozemek vedle veřejných toalet a banky ve spodní části Komenského náměstí v historickém centru Mladé Boleslavi soukromé společnosti, která zde hodlá vybudovat parkovací dům s dalšími nebytovými prostory.

Výběrové řízení nakonec vyhrála společnost Activ, která se u místních lidí netěší moc velké oblibě, protože stála u zrodu neoblíbeného parkovacího systému, a tedy i dražšího parkovného. Nabídla však lepší projekt. „Ano, i výběrová komise doporučila radě města firmu Activ na prvním místě,“ řekl náměstek primátora Jan Smutný. Activ má na Komenského náměstí vybudovat polyfunkční dům s více než 300 parkovacími místy. „Zastupitelé v souladu s názorem výběrové komise i rady města tak dali přednost této firmě před druhým zájemcem, který za pozemky nabídl výrazně menší sumu a jeho návrh rovněž počítal s výrazně menším počtem parkovacích míst,“ řekl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Vítězný projekt má ovšem jedno zásadní ale! „Z pohledu rady města i zastupitelů je nepřijatelný vzhled navrhovaného objektu. Zastupitelé tedy schválili prodej pozemků s jednoznačnou podmínkou, že firma musí předložit nový návrh vnějšího vzhledu budovy, aby lépe ladil s umístěním v historickém centru města,“ uvedl mluvčí města Mladá Boleslav Pavel Šubrt. Primátor Nwelati chce, aby se k novému návrhu budovy vyjadřoval i architekt, který připravuje rekonstrukci Staroměstského náměstí.

Dále podporu tohoto záměru zastupitelé podmínili tím, že firma rozšíří ještě více parkovací kapacitu domu o další podzemní podlaží a že sem zakomponuje i bytové prostory. Čtvrtou podmínkou je, že se firma zaváže pod smluvní pokutou 6 milionů korun, že tento parkovací dům bude zkolaudován do 1. dubna 2010. „Nechceme, aby se opakovala situace, kdy tady schválíme výstavbu parkovacího domu, prodá se pozemek, čeká se dva roky, a pak to nikdo nepostaví, jak se to stalo s německým investorem, který tady měl parkovací dům původně stavět,“ řekl Nwelati.

Nový objekt firmy Activ by po zakomponování dalšího podzemního podlaží měl podle primátora nabízet zhruba 324 parkovacích míst. I po odečtení parkovacích míst pro bytové či nebytové prostory v objektu a započítání úbytku parkovacích míst po úpravě Starého Města zbude řádově přes 180 nových parkovacích míst. „To byl také hlavní důvod, proč jsme tento návrh vybrali. A další důvod byl i ten, že firma Activ nabídla za metr čtvereční šest tisíc korun, zatímco druhý zájemce nabízí pět tisíc korun,“ řekl primátor. Soudí, že se po zprovoznění parkovacího domu vyřeší problémy na Starém Městě. Situaci by měl zlepšit navíc i plánovaný výtah k historickému centru z parkovišť pod skálou na Ptácké ulici. Zde by mohli parkovat například magistrátní úředníci.

Druhý zájemce (společnosti MB Invest a Hofman) počítal podle primátora se 188 parkovacími místy a více než 50 byty. Pokud by se odečetla parkovací místa určená pro byty, zbylo by pro ostatní občany jen asi 126 parkovacích míst. Vzhledem k tomu, že po rekonstrukci Starého Města ubude zhruba 140 parkovacích míst v této lokalitě, nový parkovací dům tohoto zájemce by situaci v místě neřešil.