Budete – li po 1. dubnu na ulicích Mladé Boleslavi či na některém z dětských areálů popíjet alkohol, hrozí vám pokuta! Zastupitelé města Mladá Boleslav totiž ve čtvrtekodpoledne schválili kontroverzní prohibiční vyhlášku, která zakazuje popíjení alkoholu na řadě míst poblíž škol, parků, pietních míst, hřbitovů, hlavních ulicích a dalších místech. Tyto plochy jsou vyhláškou přesně vymezeny a odůvodněny. Právě to je podmínkou, aby vyhláška nebyla zrušena z obav o porušovaní lidských práv.

Mladá Boleslav má s alkoholem velký problém. Popíjejí zde především cizinci a bezdomovci. Mnohdy obsadí lavičky, autobusové zastávky a nadělají kolem sebe plno nepořádku. Město bylo v tomto směru průkopníkem. Už před lety vzbudilo doslova mediální povyk, když chtělo alkohol potlačit. Od té doby se do zakazování popíjení v ulicích dala i další města. Ministerstvo vnitra ale většinu vyhlášek zrušilo. „Tehdy nebylo vůlí státu, který řídil legislativu, aby takto vyhlášky prosperujícím městům procházely,“ řekl bývalý primátor a nyní zastupitel Svatopluk Kvaizar.

Průlom nastal až v okamžiku, kdy ministerstvo vnitra potvrdilo vyhlášku, kterou přijalo Ústí nad Labem. „Tam jsme se také inspirovali,“ potvrdil primátor Raduan Nwelati.

Podle něho již zrušení vyhlášky nehrozí. „Konzultovali jsme ji s ministerstvem a je v pořádku,“ řekl včera zastupitelům. Ti následně prohibici zcela jednoznačně přijali. Pro hlasovalo všech 27 přítomných zastupitelů. Jen jeden si před hlasováním odskočil na toaletu. Jestli to udělal záměrně, není jasné. Nastala tak široká politická shoda, kdy stejně hlasovala jak koalice, tak i opozice. „Protialkoholní vyhláška má v tak velkém městě svůj smysl. Je to bezpečnostní opatření pro občany,“ řekla opoziční zastupitelka Zdena Khunová.

„Zákaz pití alkoholu vítám zejména v oblastech kolem škol a na hlavních pěších třídách,“ uvedla zastupitelka Lenka Remešová.

Městská policie nyní bude moci proti alkoholikům v ulicích účinně zakročit. „Pokud strážník zjistí porušování protialkoholní vyhlášky, může tento přestupek na místě vyřešit blokovou pokutou, vykázáním z místa, případně předáním přestupku na správní orgán,“ uvedl zástupce náčelníka Městské policie Mladá Boleslav Stanislav Holub.

Další podrobnosti pro vás připravujeme. Kompletní přehled míst, kde se nesmí pít alkohol, a videoreportáž najdete na boleslavsky.denik.cz.