VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sborník Boleslavica obnoven. Křtít se bude ve staré radnici

Mladá Boleslav - Milovníci regionální historie plesají. Sborník má široký záběr a obsahuje unikátní studie.

7.12.2012
SDÍLEJ:

Jiří Filip a Jan Juřena dokončují poslední korektury před odesláním sborníku do tisku.Foto: Jiří Procházka

Dny a noci strávené u počítače, tisíce korektur a podřízení všeho jedinému cíli.
Historici Jiří Filip a Jan Juřena obnovili vlastivědný sborník Boleslavica věnovaný regionální historii.

Odkud vzešel prvotní impulz vedoucí k obnově sborníku po téměř dvaceti letech?
Většina bývalých okresních muzeí, třeba Turnov, Mělník, Jičín, pravidelně vydává svůj sborník. Tady u nás ale poslední Boleslavica vyšla v roce 1994. Od té doby na regionální úrovni nebyla možnost prezentovat výsledky práce historiků. Formou knih ano, kratší studie, střípky velkých dějin, však byly dosud takřka nepublikovatelné.

Rok práce a odříkání

Vaše práce byla během na dlouhou trať. Jak dlouho publikace vznikala?
Už v říjnu roku 2011 jsme s nápadem obnovit vlastivědný sborník oslovili ředitele Muzea Mladoboleslavska Luďka Beneše. Původně jsme počítali s tím, že hotovo bude na konci léta, ale záhy jsme vystřízlivěli.

Muzeum vaši práci podpořilo?
Ano. Té spolupráce si nesmírně vážíme. Podpořil nás jak ředitel muzea Beneš, tak ředitel Státního okresního archivu Jan Šimonek. Muzeum a archiv jsou tedy spoluvydavateli sborníku.

Jakým způsobem jste navázali spolupráci s přispěvateli? Kdo do sborníku přispěl?
Primárně jsme oslovili pracovníky muzeí a archivu, dále nám známé osoby, které se zabývají regionální historií. Někteří po té možnosti skočili hned, protože jim prostor k publikování chyběl stejně jako nám, někteří se rozhodli zapojit z časových důvodů až do dalšího ročníku. Ve výsledku do sborníku přispělo 13 autorů.

Myslíte, že může sborník ulehčit komunikaci mezi autory?
To je jedna z důležitých věcí, které si od toho slibujeme. Řada historiků z okresu nebo z regionu o sobě navzájem donedávna nevěděla. Žádná ucelená skupina nefungovala. Přitom, když badatelé sdílí své poznatky, je větší šance, že společně něco objeví.

Čemu se věnují jednotlivé studie? Je něco skutečná bomba?
Spektrum je široké. Máme tam příspěvek o archeologickém výzkumu na Drábských světničkách, prvním boleslavském biografu, Barboře Hoblové, první české docentce Miladě Paulové, která pocházela z Loukova, o okupaci v roce 1938 na Bělsku, nálezu depotu s mincemi a židovským pečetidlem v Čejeticích, vývoji mladoboleslavského muzea po roce 1989, o boleslavském fotoateliéru Böger, interpretaci května 1945 v Mladé Boleslavi nebo o pomnících v regionu věnovaných odboji. Zajímavá je také stať pojednávající o nálezu Černínova srdce, které bylo uchováno v kovové truhle v piaristické hrobce kostela sv. Kříže v Kosmonosích. Studie obsahuje i jeho mikroskopický snímek.

Studie ale nejsou tím jediným, co tvoří obsah sborníku, že?
Snažíme se zajistit informační servis, takže prostor věnujeme také institucím zabývajícím se na okrese historií a zprávám o jejich činnosti nebo výběrové bibliografii textů, které se za posledních dvacet let věnovaly historii okresu. Boleslavica '12 obsahuje také celkovou bibliografii všech článků a prací pojednávajících v roce 2011 o mladoboleslavském okresu. Zapomenout bychom neměli ani na odborné recenze publikací věnovaných historii Mladoboleslavska a unikátní historické fotografie města.

Dočkáme se dalšího ročníku?

Vypadáte unaveně. Jste ochotní podstoupit ten samý tvůrčí maratón znovu s dalším číslem?
Jedním z našich hlavních požadavků je pravidelnost. Navíc už teď máme řadu autorů, kteří nabízejí své příspěvky do dalšího vydání. Dokonce máme jeden článek slíbený do ročníku 2015.

Do jaké míry se vztahujete k první Boleslavice '68?
Velmi. Ze všech vydaných sborníků je podle nás nejkvalitnější, vznikla v jedinečném politickém ovzduší a navíc ji vedl Karel Herčík, který do našeho sborníku napsal čestnou předmluvu. Vztahujeme se k ní i graficky. Titulní stranu proto zdobí reprodukce originálu Willenbergerovy rytiny zachycující Mladou Boleslav v roce 1602.

Křest, na který je veřejnost zvána, proběhne ve čtvrtek 13. prosince ve velké zasedací síni staré radnice od 17 hodin.

Autor: Martin Weiss

7.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
77

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

Zájem o volby: účast je zatím slušná

Mladoboleslavsko /FOTOGALERIE/ – Vše nasvědčuje tomu, že po hubených letech s volební účastí to bude letos výrazně lepší. Historického dna bylo dosaženo v letech 2002 (58,01 %) a 2013 (59,50 %).

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení