Veřejnost očekává slavnostnější ráz, něco nového a přitom co nejprofesionálněji zpracovaného. Vzhledem k tomu, že mluvíme o dětském sboru, a o profesionalitě tudíž nelze jednoznačně mluvit, se těžiště náročnosti přesouvá na doprovodný orchestr a moderování. Letos je totiž něco jinak. „Orchestr je letos výjimečně rozšířený o smyčcovou sekci, takže muzikantů je celkem osm. To je náročné na ozvučení a klade to samozřejmě zvýšené požadavky  na schopnost sboru i sólistů. Museli jsme poněkud omezit taneční rej dětí, abychom jich co nejvíce dostali k mikrofonům," svěřil nám letošní změnu sbormistr Milan Klipec.

Jak jsme se dále dozvěděli, podstatný rozdíl je v moderování, neboť charakter koncertu je náročný na práci s divákem. „Svěřili jsme proto mluvené slovo, a tím i soutěže dětského publika, profesionální moderátorce Ivě Pazderkové, se kterou máme vynikající zkušenost z Jubilejního koncertu Paprsku ke 40.výročí. Přitom jsme ani jednou nemohli zkoušet dohromady, neboť muzikanti jsou zainteresování ve svých vlastních projektech. Proto jsou naše zkušenosti ze zkoušek jen dílčí, a šedesát dětí ve věku sedm až šestnáct let se musí připravit na to, že první koncert bude vlastně v řadě věcí něčím novým, neověřeným," podotkl sbormistr.

Písničky na letošní Dětskou notu byly vybírány pouze z vítězných skladeb předešlých ročníků, takže se obměňovalo jejich aranžmá i choreografické zpracování. Příliš času ale nebylo. „Měli jsme v září turné po Švýcarsku, takže na přípravu bylo relativně málo času, ve srovnání s minulými ročníky. V neposlední řadě je naprosto novou skutečností úplně jiná scéna ve Škoda Muzeu, takže souhrn všech těchto podmínek nám určitě dost zkomplikoval přípravu. Ale přesto se domnívám, že jsme připraveni velmi dobře. V současné době máme sbor po stránce vokální na nejvyšší úrovni za posledních dvacet let, to mohu říct naprosto zodpovědně," řekl rozhodně Milan Klipec. Letošní Dětská nota bude výjimečná také tím, že v porotě usedne Zlatý slavík, zpěvák Tomáš Klus.

„Spolupráce s Tomášem Klusem se zrodila při loňské soutěži Boleslavsko hledá talent, kde nás Tomáš poprvé slyšel i viděl. Dle jeho slov jsme ho nadchli, a tudíž naše přání, aby přijel, mělo připravenu úrodnou půdu. Velkou míru zásluh na jeho slibu přítomnosti v porotě měl kapelník Jan Lstibůrek, který s Tomášem Klusem hraje na kontrabas. V současné době je kapelník v Americe s kapelou Druhá tráva, ale dneska už bude stát na jevišti s námi. V pondělí za něj zaskočil právě stabilní basista kapely Druhá tráva. Tomáš Klus přijede i se svým vynikajícím kytaristou Jiřím Kučerovským, který bude působit i v naší doprovodné kapele při Vánočním koncertu v pražské Hybernii 10.prosince, kde mimo jiné budou s Paprskem zpívat i Ewa Farná a Wabi Daněk. V porotě dále zasednou vynikající zpěvačka a šansoniérka Radúza a Jiří Šlupka Svěrák. Město bude zastupovat primátor Raduan Nwelati a Škoda Muzeum nová ředitelka paní Michaela Schaub," vyjmenoval porotu i ostatní významné hosty Klipec.

Pro Milana Klipce je to poslední Dětská nota, na které se výrazně podílí. Jako dramaturg, režisér, autor scénáře a předseda Občanského sdružení, takže si ji chce užít. „Těším se na každý z koncertů a vím naprosto přesně, že čím víc se bude blížit poslední koncert v pátek osmého listopadu od 10.45 hodin,  tím budu víc a víc smutný," svěřil se Boleslavskému deníku Milan Klipec a dodal:

„Ale myslím si, že je na čase, aby se na dalším vývoji této krásné tradiční akce podílel mladý štáb lidí, který kolem sebe shromáždila dcera a sbormistryně Markéta Amerighi. Cítím se už hodně opotřebovaný a čtyřicet absolvovaných ročníků je dostatečný důvod k tomu, abych odešel dřív, než začnu akci brzdit. To neznamená, že bych nebyl připraven, budu-li zdráv, pomáhat. Ale už ne z pozice člověka, který rozhoduje a řídí celý štáb lidí. Ta odpovědnost v mém věku už narůstá do nechtěných rozměrů a každou nesrovnalost prožívám více, než je zdrávo. Nechci se stát pro okolí nesnesitelným. Jsem šťasten, že to sboru tak dobře zpívá a jsem na to pyšný, ačkoliv už to dávno není moji zásluhou," nechal se slyšet, s nostalgií v hlase, Milan Klipec.

Neopomenul zmínit také staré přísloví: „Člověk by měl umět včas odejít. Děti mi docela určitě připraví to nejkrásnější rozloučení, a na to se těším. Současně se i bojím, abych to důstojně „rozchodil".