Boleslavští rybáři rozšířili minulý týden svou výbavu o rozměrný člun za 109 tisíc korun, na který získali příspěvek 30 tisíc z fondu hejtmana. Zbytek našetřili z vlastních příjmů. Očekává se, že nové plavidlo zkvalitní práci těch, kteří pečují o revíry na řece Jizeře, a že se stane postrachem pytláků.

„Člun bude sloužit především rybářské stráži. Ta se díky němu dostane i na místa, která byla dosud po břehu téměř nedostupná. Právě do takových míst se pytláci rádi ukrývají a jsou pak pro stráž prakticky neviditelní," popisuje častý problém předseda boleslavských rybářů Jan Bačina. „Samozřejmě ale najde využití i v případě, kdy by mělo dojít k nějaké katastrofě, třeba povodni, nebo při nasazování plůdku. Když umístíme plůdek do konve, můžeme ho rovnoměrně rozšířit po řece," dodává.

Předseda územního svazu Dušan Hýbner pokyvuje hlavou, že pytláci dělají rybářům těžkou hlavu: „Přestupků aktuálně evidujeme víc. Nepřikládáme to však větší aktivitě pytláků, spíš kvalitnější práci rybářské stráže," dodává.

Doby, kdy stráž v revíru vykonával jediný člověk, jsou už podle boleslavských rybářů takřka pryč. Na osamoceného porybného si mnozí nepoctivci -zejména ti posilnění alkoholem - neváhali dovolit a navzdory odznaku opravňujícímu jej podniknout kontrolu povolenek a rybářských lístků jej nejednou zahnali. Dnešní stráž proto tvoří většinou tři rybáři, mnohdy ještě podpoření městskými strážníky. Uniforma, ta už kontrole dodává na vážnosti.

Jak se mohl Dušan Hýbner a náměstek hejtmana Karel Horčička osobně přesvědčit během projížďky po řece v úseku u Podlázek, motor nového člunu má poměrně tichý chod. Už brzy tedy rybářská stráž jistě překvapí první pytláky, kteří se přiživují na práci jiných.

Boleslavští rybáři se starají o 20 kilometrů řeky Jizery, celkem tedy o 40 kilometrů břehů.

close Hospodář boleslavských rybářů Radek Zahrádka a předseda boleslavské organizace Jan Bačina s předsedou územního svazu Dušanem Hýbnerem (uprostřed). info Zdroj: Deník/Martin Weiss zoom_in