Život jde dál a ve Strenicích se mnohé změnilo, nejen o tom jsme si povídali se současným starostou obce Milanem Bláhou. Velký potenciál tu nabízí budova kulturního domu, svého času první kulturní stánek tohoto typu v kraji.

Začněme u toho, co je u vás za poslední dobu nového? Všimla jsem si kulturního domu, ten prošel velkými změnami, že?

To ano, a ve všech směrech. Měli jsme tam nájemkyni, která ho odmítala opustit, takže nakonec došlo až na soudní cestu. Trvalo to dost dlouho, a navíc v době, kdy tam byla, došlo uvnitř ke krádeži radiátorů na sále. Škoda tehdy byla sto tisíc korun, navíc vytekla nemrznoucí tekutina z radiátorů do parket, takže hrozilo jejich zničení.

To zní dost hrozně, v jakém stavu je to teď?

Všechno už se podařilo opravit, i když jsme to museli zaplatit z rozpočtu. Pachatel se nikdy nenašel, bohužel, máme sice tušení, kdo to byl, ale důkazy nikoliv. V hospodě je každopádně teď už nový nájemce, respektive nájemkyně. Navíc je tu k dispozici i rekonstruovaný byt, v němž bude bydlet, a hospoda funguje. Už tam byla třeba i diskotéka nebo myslivecký ples, v červnu dětský den…

Sál je tedy opět v provozu?

Přesně tak, takže i pokud by chtěli provozovatelé hospody uspořádat nějakou akci, ta možnost tu je. Problém je ovšem v tom, že lidé zatím moc nechodí… Musí si navyknout znovu sem chodit, a to nějakou dobu ještě potrvá. Důležité je to nevzdat.

A co vnější úpravy kulturáku, ty byly asi taky nezbytné?

Nedávno jsme tam opravovali střechu, to je asi nejvýznamnější úprava, a to i do budoucna. Je tam totiž plechová střecha, do které kolem úchytů zatékalo, takže jsme to museli opravit. Do budoucna nás ale čeká výměna celé střechy, protože jak zatékalo do latí a trámků, řada z nich shnila, a jinak než celkovou výměnou to nepůjde opravit. Vzhledem k její rozloze to nebude zrovna malá investice, střecha má totiž 600 metrů čtverečních.

Vypadá to, že oprava kulturního domu spolkne podstatnou část peněz z rozpočtu?

Je pravda, že je to teď trochu náročnější, ale dlouhodobě se na něj moc nemyslelo, tak se to teď musí udělat. Problém je tam i s topením, které je na chodbě, a pořád je tam zadýmeno a nepořádek, pokud topíme. Proto jsme přepažili velký sklad na pivo, a z poloviny uděláme kotelnu s automatickým kotlem. Příčka i dveře jsou hotové, a myslím si, že i tohle hodně pomůže ke zlepšení.

Máte nějaké plány i s pozemkem nad kulturním domem?

Je to taková kopanina, vyčistili jsme to díky práci jednoho obecního pracovníka a také nám pomáhá jeden odsouzený k obecně prospěšným pracím. Dostal 250 hodin a oddělává si je u nás, musím ho pochválit, že je za ním opravdu vidět výsledek. Ale vraťme se k pozemku nad kulturákem, ten tedy oplotíme, a díky tomu bude kulturák vlastně kompletně ze všech stran uzavřený, bude to v rámci bezpečnosti nejlepší řešení.

Zmínil jste, že nabízíte možnost obecně prospěšných prací, máte s tím dobrou zkušenost?

S tím aktuálním člověkem rozhodně ano. Pokud si pamatuju, byl tu jeden už za starosty Kaulfuse, ten měl tuším 300 hodin. Pro nás je to velká pomoc, on pracuje zadarmo, a díky němu jsme například mohli nechat prořezat nebezpečné stromy a dřeviny, na které si lidé stěžovali, pokácel i několik stromů, které musely pryč.

Dotkněme se i trochu ožehavého tématu, jak se v obci aktuálně žije?

Díky tomu, že minulá starostka paní Rudolfová to tady dala opravdu dohromady, se Strenice ohromně zvedly. S účetní paní Kanyzovou odvedly kus práce, po Jiřím Kaulfusovi toho opravdu nebylo málo. Bývalá starostka se ale po podzimních volbách rozhodla složit mandát, takže jsem na to místo nastoupil já a vykonávám funkci neuvolněného starosty, další zastupitelkou se stala náhradnice. Snažíme se pořádat nejrůznější akce, kde by se lidé mohli sejít. Z poslední doby například pálení čarodějnic nebo dětský den, bylo tam dost dětí a všichni byli spokojení. Jinak pořádáme posvícení, nohejbalový turnaj a další podobné akce. Je pravda, že aby se nálada ve vesnici zlepšila, chce to víc času, není to otázka měsíců, ale let. Musíme na tom pracovat, pokroky jsou vidět, ale jde to pomalu.

Vraťme se tedy ke Strenicím, jaké jsou plány do budoucna?

Kromě již zmíněné střechy, která nás čeká určitě, máme další plány s kulturním domem, respektive jeho okolím. Je tam totiž taková travnatá plocha, a líbilo by se nám, kdyby tam vzniklo parkoviště. Před hospodou je terasa, která zmenšila parkovací prostor, a tak by bylo dobré tam udělat jinou. Myslím, že nějakých patnáct aut by se tam vejít mohlo.

Sedíme v budově obecního úřadu, s tou máte taky nějaký záměr?

Je to objekt, kde kromě obecního úřadu sídlí i obchod. Co nejdříve bychom tady chtěli vybudovat valbovou střechu. Momentálně je tu totiž rovná střecha, do které zatýká, a každé tři čtyři roky se to musí opravovat. Máme na to už povolení a teď sháníme nabídky. Taky to nebude malá investice, zhruba kolem šesti set tisíc. Chceme jen nějakou lehkou krytinu, nic megalomanského, nebude to vysoké a nebudeme tam dělat žádné byty, což byl záměr někdejšího vedení. Určitě to kromě funkčnosti bude i vzhlednější. Rádi bychom, aby to bylo co nejdřív.

Daří se Strenicím dosáhnout i na nějaké peníze z dotací?

Když už jsme u téhle budovy, kde sedíme, určitě chceme zkusit získat dotaci na její zateplení, aby byla kompletně hotová. Aktuálně se nám povedlo získat dotaci na bioodpady, konkrétně na svozové auto s kontejnery do 3,5 tuny, které bude pro potřeby naší obce naprosto dostačující. Počítáme s motorovým drtičem odpadů a téměř do každého domu přijde kompostér. Celkově jde o investici za 2,4 milionu korun.

Ještě se na chvilku zastavím u obecního úřadu, tady kdysi bývala hospoda, že?

Ano, to bývala. Je tam nyní velký sklad a ještě další dvě místnosti. Bývalá starostka plánovala, že by se tam mohly provozovat různé služby pro občany například kadeřnice, masáže a podobně… Uvidíme, jestli by to bylo využité. Každopádně rekonstrukci potřebuje, a možností, co pak s tím, je celá řada.

Co se týká občanské vybavenosti, Strenice nemají školku. Uvažujete o ní?

Pravda je, že do školky většinou lidé vozí děti do Krnska nebo do Bezna. A možná bychom řešení měli. Horní patro kulturního domu je nevyužité, je tam vlastně velká zasedačka, dříve tam býval i obecní úřad. Napadlo nás, že by se z toho dala vybudovat školka. Samozřejmě je to zatím jen ve fázi úvah, ale udělat tu mateřskou školu pro nějakých dvacet dětí by určitě přispělo k usnadnění života zdejších lidí. Potenciál tu v každém případě je, přistěhovalo se sem několik mladých rodin, v Rokytovci vzniká nová zástavba…