Kláře Zahrádkové je teprve čtrnáct let, ale v rybařině toho jistojistě dokázala víc než kdejaký rybář v jejím věku. Rybařině se věnuje od svých sedmi let. Závodí teprve tři roky. Nedávno odjela na mistrovství světa v plavané do Belgie. Na medailové pozice v celkovém hodnocení sice nedosáhla, přesto se má čím chlubit. Ve své kategorii skončila na 15. místě v jednotlivcích a čtvrtá v družstvech.

Jak ses vůbec na mistrovství světa do Belgie dostala?
Celý rok se po České republice konalo několik rybářských závodů, kterých jsem se zúčastnila. Součástí byly také nominační závody. Na všechno dohlíželi dva asistenti státního trenéra ČR, kteří vybírali soutěžící na mistrovství do Belgie. Z naší kategorie „U 14“, tedy do čtrnácti let, nás bylo asi jedenáct v užší nominaci a do Belgie jich vybírali pět.

Jak vůbec celý závod probíhal?
My jsme do Belgie dorazili v pondělí. Od úterý do pátku jsme měli čas na trénování taktiky. V pátek se rozhodlo, kdo z nás bude v sobotu chytat. Do Belgie nás jelo pět,ale mohli jsme chytat jen čtyři. V sobotu se pak závody konaly na Belgickém veslařském kanálu ve městě Gent. Soutěžilo se ve třech kategoriích, a to U14, 18 a 22, což značí věk soutěžících. Já byla v té první. Mistrovství světa se zúčastnilo 22 států. Ráno zástupci družstva rozlosovali sektory, ve kterých jsme chytali. Při soutěži jsme měli vždy dvě hodiny na přípravu a tři hodiny na lov. Pět minut před začátkem lovu jsme začali s krmením v závodním sektoru. Úderem celé závod odstartoval. Celkem tam bylo devět družstev. Soutěžilo se ve dvou kolech.

Kolik se ti tedy podařilo ulovit ryb? Jakým způsobem se vůbec úlovky hodnotí?
Po skončení závodu se všechny ryby postupně zvážily. Nejvíce se mi dařilo první den závodů. To se mi podařilo nachytat 5,350 kg ryb. Díky tomu se mi podařilo vybojovat druhé místo. První místo mi přitom uteklo o 190 gramů, což zamrzí. Druhý závod už byl horší. Nachytala jsem jen 1,250 kg, což stačilo jen na sedmé místo. Hodnotila se nejen družstva i jednotlivci.

Čím to je, že se jednou podaří ulovit tolik ryb a podruhé tak málo?
Těžko říct. Prostě nebraly… Přitom jsme s trenéry zkoušeli všechny možné taktiky lovu, které jsme během celého týdne zkoušeli, ale moc to nepomohlo, ryba nepřijela na zakrmené místo.

Takto významného závodu ses zúčastnila poprvé?
Na mistrovství světa jsem byla poprvé. Za sebou mám ale řadu dalších závodů tady v Čechách, kde se mi už také podařilo vybojovat medaile i poháry. Například v letošním roce jsem byla na závodech v Poděbradech, kde jsem ve své kategorii skončila první a zatím vedu Středočeskou juniorku v kategorii U 14, ale máme před sebou ještě dva závody za čtrnáct dní. Tak doufám, že se to povede udržet.

Ve svém mladém věku máš za sebou hodně úspěchů. Jak se na to dívají rodiče?
Oba byli rádi, že jsem na mistrovství jela a hlavně to, že se nám podařilo vybojovat čtvrté místo v družstvech. V Belgii byl taťka se mnou, takže mi také pomáhal a radil, jak lovit. Ale jenom trochu. Moc u mě být nemohl, takže všechno spíš sledoval z povzdálí. Více u mě byl samozřejmě trenér.

Kolik času tomuto koníčku věnuješ?
Na čas je to opravdu hodně náročné. Když jsou například závody dál od Mladé Boleslavi, tak tam často musíme vyrazit hned po škole, nebo taky někdy nejdu vůbec, abych mohla už dopoledne trénovat na závod. Za to bych chtěla poděkovat paní učitelce, že mě uvolní z vyučování. Na závody poblíž Boleslavi ale stačí jet až v sobotu ráno, takže mám čas si po škole odpočinout. Ráda bych se mistrovství světa znovu zúčastnila…