Přestože je teprve polovina října a Vánoce jsou ještě daleko, alespoň si to někdo z nás přeje, o ryby byl neskutečný zájem. Některým návštěvníkům bradleckého výlovu nestačil jeden kapr, brali rovnou dva, výjimkou nebyli ani tři.

Kosmonoští rybáři se do útrob zdejšího vypuštěného rybníka vrhli už kolem osmé hodiny ranní. Navlékli na sebe nepromokavé rybářské kalhoty a šli rybám takříkajíc naproti.

Trvalo jim téměř dvě hodiny, než všechny vylovili a přepravili na břeh. Přestože prodej živých kaprů, amurů i štik byl naplánovaný na půl desátou, řada návštěvníků si pospíšila. Kolem rybníka se shromáždily desítky zvědavých lidí, kteří přihlíželi tomu, jak se výlov daří.

Neskutečný a nezapomenutelný zážitek to byl samozřejmě pro děti. Adélka a Kuba, které s sebou přivedla Alena Silvarová z Úhelnice ale tradiční výlovy znají. Jejich tatínek je vášnivý rybář, a tak na žádné podobné akci nechybí. A jak maminka obou dětí řekla, ryba dokonce nechybí ani na jejich talíři.

„Ze všech nejradši je má ale Adélka. A je to dobře. Ryby jsou zdravé na všechny způsoby," řekla Alena Silvarová, která si z Bradlece také jednoho kapra odnesla domů.

Jak poznamenal Jan Nazar, jeden z rybářů, který se na výlovu podílel, je téměř pravidlem, že si lidé kapra nechají přímo u rybníka zabít a stáhnout. „Je to pro ně pohodlnější. Zaplatí za to sice o pár desítek korun více, ale mají klid, nemusí tím doma strávit další čas. A jak víme, čas je dneska pěkně drahý," glosoval Jan Nazar.

Není to však naposledy, co jste si z bradleckého rybníka mohli koupit živou rybu. Jak Jan Nazar připomněl, až poporostou ty, které tu zůstaly, rybáři je přibližně za dva měsíce opět vyloví. Sice už nebudou organizovat žádný veřejný výlov, ale před Vánoci budou k dispozici v obchodě.

O tom, že děti si leccos z tradic pamatují, svědčí, že se několik z nich zajímalo, jestli si mohou na památku vzít šupinu. „Přináší štěstí. Sebral jsem si dvě. Jednu pro sebe a druhou pro sestřičku," dodal pětiletý Filípek, který na výlov přišel s tatínkem.

Domácí kapr bojuje s mořskou konkurencí

Rozhovor s rybářem Janem Nazarem nejen o tom, zda jsou tradiční české ryby stále oblíbené

S podzimem jsou tradičně spojeny také výlovy rybníků. A protože kosmonoští rybáři vědí, že už nastal ten správný čas, odstartovali jejich letošní sezonu. U Bradleckého rybníka kromě návštěvníků nechyběl ani rybář Jan Nazar.

Nemůžu se nezeptat, jaké ryby jste vylovili z Bradleckého rybníka?
V síti nám uvízlo nejvíce samozřejmě kaprů, dále amuři a také se objevilo několik štik. Výběr je značný a je vidět i na zájmu návštěvníků.

Všimla jsem si, že mezi velkými kapry plavali i malí. Ty jste nasazovali?
Kdepak, ti se nám tu vytřeli. uvažujeme o tom, že na Vánoce uděláme asi akci, že lidem budeme dávat zdarma rybičku na puštění zpátky do vody. Myslím si, že je to hlavně pro děti dost atraktivní, protože ty věří, že přinese štěstí.

Když se podíváme kolem vašich kádí, uvidíme nekončící řadu lidí. Čekal jste takový zájem?
Popravdě jsem tušil, že jich přijde hodně, ale nikdy se to nedá předem odhadnout. My vlastně výlovy na Mladoboleslavsku otevíráme sezonu, a Bradlecký rybník lovíme už asi potřiadvacáté, takže se z toho stala taková tradiční akce. Lidi už na ní čekají a přichází.

Věděl byste, o kterou rybu je mezi návštěvníky největší zájem? Je to kapr, nebo už má tohle výsostné místo jiná ryba?
Ne ne, stále vedou kapři. Umíme jim nabídnout takovou váhu, kterou si přejí. Někdo chce dvoukilový kus, jiný chce většího macka. V kádích máme většinu o váze dvě a půl kila, najdou se i tříkiloví.

Pozorujete, že by lidé více kupovali ryby? Všude se mluví o zdravém stravování, tak jestli se to do prodeje nějak promítlo.
Řekl bych, že takřka ne. Na výlovy tradičně chodí jen starší lidé, pro něž je to tradice a jsou na živou rybu zvyklí. Pokud přijde mladá rodina, aspoň v Bradleci, tak je to výjimka a musí je k domácím rybám něco táhnout. Myslím si, že lidé v poslední době tíhnout spíše k mořským rybám. Ty už v řadě obchodů koupíte naporcované, filetované, takže nemají kosti a dají se pohodlně připravit a následně zkonzumovat. Kapr je tradičně spojený hlavně s Vánoci, během roku o něj takový zájem ale není.