Nedávný požár domu obývaného romskou rodinou má neblahé následky zejména pro ostatní obyvatele prakticky dodnes.

Z vyhořelého stavení se po požáru začali šířit nepříjemní hmyzí okupanti a byly jich skutečně stovky. Nejprve byli k vidění přímo na shořelém domě, ale po chvíli se začali objevovat v dalších domech v okolí.

„Lezli všude po tom shořelém domě a pak prakticky po celé ulici," říká Anna Horáková, která bydlí téměř v bezprostředním sousedství ruiny.

V jejím domě, stejně jako v ostatních kolem, obec nechala provést deratizační zásah. „Ty jedy byly asi dost silné, do dvou hodin po postřiku nám čtyři slepice pošly," přibližuje strasti paní Horáková.

„Teď už to snad bude v pořádku," říká seniorka a klepe na dřevěná vrata, aby to nezakřikla. „To víte, že máme strach. Máme děti, vnoučata. To si ani nikdo neumí představit, nikomu to nepřeju" pokračuje v povídání obyvatelka Poštovní ulice.

Jí, stejně jako ostatním z okolních domů, není zdaleka jedno, co se stalo. Paraziti se z domu připomínajícího velké smetiště rozutekli na všechny strany. Ušetřena nebyla ani nedaleká místní pošta.

Z volně přístupné ruiny, která je pouze označena nenápadnou cedulkou o zákazu vstupu, navíc další Romové postupně odnášejí různé věci. Spolu s nimi roznesli i nepříjemný hmyz do dalších částí městyse.

„Deratizační zásah nás stál zatím dvaadvacet tisíc korun," říká starostka Brodců Edita Nová. Podle jejích slov celá rodina z domu zmizela a je neznámo kde.

„Usnesli jsme se, že deratizaci zaplatíme z obecních peněz, nakonec nám ani nic jiného nezbývá," pokračuje starostka. Vymáhání úhrady škody po majitelích domu by vyšlo nakonec podstatně dráž.

„Špatné je, že ani nemůžeme bez majitele nechat odvézt odpad, ze dvora domu. Pořád hrozí, že se brouci znovu z domu rozlezou.

Zvažovali jsme také odkoupení nemovitosti a její asanaci, ale i tady narážíme na velké problémy. Na dům je několik exekucí," dodává starostka