„Vzhledem k současnému nařízení jsme byli nuceni sobotní vítání občánků zrušit, protože bychom nedokázali dodržet maximální počet osob do těch 10 lidí,“ vysvětlila Šárka Charousková, tisková mluvčí mladoboleslavského magistrátu.

Lidem, kteří se se svými ratolestmi přihlásili na tuto událost, úředníci volali a nabídli jim možnost přijít individuálně s tím, že dostanou dárek i pamětní listinu – pouze ze ruší hromadná akce. „O dalším postupu pak budeme jednat příští týden, každopádně pro nadcházející měsíce bude nutné určitě zvolit jinou formu,“ podotkla Šárka Charousková.

Vítání občánků, které se v Mladé Boleslavi odehrálo tento týden, bylo v rouškách, s předepsanými rozestupy a desinfekcí. Vedení města na něj nemohlo pustit tentokrát ani prarodiče, aby tak snížili počet přítomných lidí.

Nutno však podotknout, že v současné pandemické situaci se řada měst uchyluje právě k metodám, které mají zabránit šíření koronaviru. Například v Kolíně se odehraje, ovšem za všech opatření. „Vítání občánků se odehraje v neděli v rouškách a s rozestupy. Co se týká pozvaných, nikdo z nich to nezrušil,“ uvedl kolínský starosta Michal Najbrt. Ten podotkl, že vítání občánků bylo na jaře zrušené, a tak se budou vítat i děti dříve narozené. „Rodiče jsou zváni vždy po pěti dětech naráz, mezi skupinami bude prostor vydezinfikován,“ uvedl Michal Najbrt.