Slavnostní večer, na kterém boleslavští herci předvedou, co za dva měsíce natrénovali, se valem blíží. Finále Roztančeného divadla je už 4. prosince, proto jsme si s tanečníky Terezou Řípovou a Martinem Šimkem povídali nejen o tom, jak moc jsou herci při trénincích svědomití a komu to jde nejlépe.

Na začátku bylo řečeno, že každý z herců má povinné čtyři tréninky, zbytek je na nich. Jak jsou pilní, chtějí extra tréninky?

Snažíme se pochopitelně trénovat mnohem víc. Už po prvním nácviku bylo všem jasné, že dva tréninky nestačí, takže se snažíme vycházet jim maximálně vstříc s termíny, což je asi největší potíž, protože herci jsou velmi vytížení a my také. Většina herců bydlí v Praze, takže s některými trénujeme tam, s Luckou Matouškovou, která žije v Boleslavi, se zase scházíme tady… Ladění termínů bývá někdy náročné. Často trénujeme brzy ráno nebo pozdě večer, s některými dámami se zvládneme sejít i třikrát týdně, pokud chtějí. Jsme moc vděční STK Praha, že nám umožňují trénovat ve svých prostorách, to nám opravdu pomáhá.

Jak to herce baví, a jak to baví vás?

Tréninky jsou super! Nejlepší je, když se sejdeme společně, protože oni mezi sebou vzájemně soupeří, hodnotí se, jak jim to jde… Je u toho vždycky velká legrace. Dnes má třeba trénink Martin Hrubý a Lucka Matoušková, snad se nám podaří na chvíli trénovat i přímo na jevišti, abychom si ho „ohmatali".

A otázka na tělo: jak jim to jde?

Jak komu… Ne, děláme si legraci. Na můj vkus jim to jde dobře, je totiž znát, že už mají pohybovou průpravu, někteří třeba ze studií, jiní z rolí v divadle. Navíc je znát, že jsou zvyklí se učit, pamatovat si kroky, gesta… To je u tance moc důležité.

Takže to berou jako roli?

Je pravda, že někteří nám říkají, že si pamatují spíše tu dramaturgickou část, pocity, gesta. Někdo se učí rychleji kroky a hůř slyší hudbu, někdo naopak. Já jsem opravdu mile překvapena, jak jim to jde. Porovnám-li to s originálem StarDance v televizi, kde jsou třeba i sportovci a lidé z dalších oblastí, jsou proti našim hercům mnohem ztuhlejší a nemotornější, to nám potvrdil i jeden z tanečníků právě v STK Praha. Viděl nás trénovat a gratuloval nám k pokrokům.

Je pravda, že kamera vám tady nepomůže.

Přesně tak, nehrozí, že bychom něco mohli střihnout nebo namířit kameru jinam. Navíc divák v divadle uvidí úplně jinak než u televize, kde různé zvedačky a další prvky vypadají velice efektně, ale my potřebujeme předvést především ten tanec. I proto musíme dbát na techniku kroků, oko diváka ani poroty nám nic neodpustí.

Jak moc je pro herce těžké, že tady budou vlastně sami za sebe?

Je pravda, že oni jsou zvyklí vystupovat v roli, někoho hrát, nikoliv jít před lidi s vlastní kůží. Ten stud je v některých případech dost velký. Vtipné je, že jedna z hereček, které jsem pouštěl videa profesionálních tanečníků, mi najednou řekla: „Tak já budu ta krásná tanečnice a ten tanec zahraju." Tím si vytvořila jakousi clonu, odstup, a je to pro ni prý jednodušší. To ale ničemu nevadí, protože příběh by v tanci neměl chybět.

Už můžete prozradit, kdo bude taneční výkony herců a hereček v porotě hodnotit?

Ano, známe už definitivní složení poroty. Bude to herečka Valerie Zawadská, moderátorka Jolana Voldánová, která ve StarDance tančila, další herečka Vendulka Křížová, mezi pány zasedne profesionální tanečník Marek Dědík, který má rovněž se StarDance zkušenosti na vlastní kůži, herec Ota Jirák, bývalý ředitel boleslavského divadla František Skřípek a náměstek primátora Daniel Marek.