Není to ideální. Nemocnost na Mladoboleslavsku totiž stále stoupá. „V současné době máme na okrese 2192 nemocných, což je o téměř 24 procent více než minulý týden,“ řekla Eva Kavalírová z protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice pro okres Mladá Boleslav a doplnila, že hranice pro epidemii je 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Počet lidí s akutními respiračními obtížemi roste téměř ve všech věkových skupinách. Nejvíce jsou zasažení lidé v produktivním věku, ale i děti, a to od nejmenších miminek až do 14 let. Slabou útěchou může být aktuální statistický údaj hovořící o tom, že nejpomaleji roste počet nemocných v kategorii 15 – 24 let. Naproti tomu se ve Středočeském kraji situace pomalu lepší. Nemocných je nyní 2009 na 100 000 obyvatel, a to představuje s ohledem na předchozí týden zlepšení o 3 procenta. 

I nadále tak trvají zákazy návštěv v nemocnicích. „Vzhledem k nárůstu chřipkových onemocnění na Mladoboleslavsku je od úterý 10. ledna až do odvolání vyhlášen zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních v Klaudiánově nemocnici. Předpokládaná doba zákazu návštěv bude dva až tři týdny,“ řekla mluvčí nemocnice Hana Kopalová a dodala, že nemocnice chápe, že omezení návštěv je pro pacienty, jejich příbuzné a přátele nepříjemné, přesto ale nutné. „Žádáme proto o toleranci a pochopení,“ dodala. Například Pírkovo sanatorium uzavřelo svá lůžková oddělení ještě dříve, 6. února. I tam omezení trvá. 

V ordinacích praktických lékařů je tedy stále živo. „Začali jsme být nemocní před dvěma týdny,“ řekla maminka pětiletého Honzíka a tříleté Klárky a dále vysvětlila, že nejdříve začal být nemocný syn, který měl po tři dny teplotu dosahující 39 stupňů a suchý, dráždivý kašel. Následně onemocněla dcera se stejným průběhem a teď i ona samotná. „Neonemocněl jen manžel, který je stále v práci nebo na služební cestě,“ dodala s trpkým úsměvem Markéta S. cestou od svého praktického lékaře. 

Naproti tomu situace s kvalitou vzduchu se zlepšila už na začátku tohoto týdne. „Nemyslím, že bych zaznamenala nějaké větší problémy s dýcháním. Ale autobusy s praporky jsem viděla,“ řekla s úsměvem důchodkyně Irena K. z Mladé Boleslavi. Současně ale dodala, že s přibývajícím sluníčkem snáší všechno mnohem lépe.

Zmíněné zelené praporky umístil minulý týden na své autobusy Dopravní podnik Mladá Boleslav jako signál občanům, že vzduch v Boleslavi je aktuálně znečištěný. „Zelený praporek upozorňuje obyvatele na dva nejhorší smogové stupně,“ řekl ředitel Dopravního podniku Mladá Boleslav Marek Džuvarovský.