Vyrovnaný rozpočet ve výši 689,1 milionu korun schválili mladoboleslavští zastupitelé. Podle primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho je to perfektně připravený rozpočet, podle opozice naopak katastrofa.

Velký úvěr trnem v oku opozici

Opoziční zastupitel Robin Povšík z ČSSD kritizoval, že rozpočet je připraven jako „udržovací“ a vůbec v něm není počítáno s investicemi. ODS sice s investicemi počítá, ale s pomocí další masivního úvěru v poměrně vysoké výši 180 milionů korun.

„Bez pochybného rozprodávání majetku by nebyl zajištěn základní provoz města. Je to neskutečné zadlužování města a ukazuje se, kolik nás stojí tyto úvěry na úrocích. Navíc byly použity na něco jiného, než bylo deklarováno. Vedení města nesplnilo celou řadu aktivit, kterou naslibovalo, a některé splnilo jen s tím, že dále a dále zadlužovalo toto město. Cením si toho, že město přiznalo, že bez úvěru nebylo schopno udělat nic a v roce 2011 a 2012 bude mít velké finanční problémy,“ řekl Povšík.

Nwelati: Kdybychom nešetřili, nemůžeme ani svítit

Primátor Raduan Nwelati ovšem uvedl, že kdyby dnešní vedení města nenavýšilo rezervy, které ve městě zanechalo předchozí vedení ze 49 milionů na 101 milionů, tak by dnes nemělo ani na elementární provoz města, ani by nesvítilo pouliční osvětlení, ani by se nezametaly chodníky. „Ale díky tomu, že jsme šetřili, zatím co vy jste utráceli, tak dnes ten problém nemáme,“ řekl Nwelati.

Podle Nwelatiho stoupne zadlužení maximálně na 15 procent, což je polovina hranice, kterou si město údajně může dovolit. „Na investice si půjčujeme právě proto, že jsou teď nejlevnější, jak jen je to vůbec možné. Realizují se investice za velmi nízké ceny, což se potvrdilo při výběrovém řízení na Staroměstské náměstí,“ řekl Nwelati.

Beznoska: Já jsem dobrý hospodář!

„Nikdy bych nečekal, že někdo kdo se hlásí k pravici a kandiduje za pravici do parlamentu s tím, že nabízí zodpovědnost, bude město takto zadlužovat a chovat se tak jako se nechová ani levice. Ten rozpočet je katastrofa a dobrý by byl jen 1. dubna,“ obul se do Beznosky Povšík.

Beznoska ovšem řekl, že se chová jako správný pravičák, protože v době, kdy se městu dařilo, tedy v prvních dvou letech volebního období, si město udělalo tak dobré rezervy, že si dnes může bez problémů vzít úvěr a i v době krize, kdy jiných 900 českých obcí téměř krachuje, může město Mladá Boleslav naopak pokračovat v investicích i s pomocí úvěru. „Tak se chová správný hospodář, tak je to výhodné a tak je to pravicové. Jedno jsou čísla a jedno jsou řeči,“ řekl směrem k Povšíkovi Beznoska.

Připravujeme VIDEO!