Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočet? Město chce vyšší pokuty i prodej pozemků

Mladá Boleslav - Zastupitelé Mladé Boleslavi schválili příjmy i výdaje města na letošní rok.

10.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Zastupitelé Mladé Boleslavi dnes v podvečer schválili rozpočet na rok 2011. Politici počítají s výdaji i příjmy ve shodné výši 960,7 milionu korun. Opozici se ale některé položky rozpočtu nelíbí.

Investovat se bude, ale méně

„Za hlavní investice považujeme dokončení rekonstrukce Staroměstského náměstí a stavbu podzemního parkovacího domu na tomto náměstí, dále chystáme investici do cyklostezky v ulici 17. listopadu, dokončení zateplení 7. základní školy, revitalizaci lokality Nového parku, úpravu křižovatky v Pražské ulici, atd., “ sdělil náměstek primátora odpovědný za finance Adolf Beznoska (ODS).

Město má podle něho připravené prostředky také na zahájení stavby součástíseverovýchodní tangenty, první etapy metalové cesty a významné částky půjdou také dopříměstských částí či komunikací.

Město naopak škrtalove výdajích na samotný provoz. „Co se týče provozních nákladů, držíme se na absolutním minimu, které lze udržet jen asi jeden až dva roky, pak bychom je museli korigovat, aby byly udržitelné,“ zdůraznil náměstek Beznoska.

Příjmy? Prodej pozemků i pokuty

Přestože vedení města je jasné, že příjmy nejsou ideální, počítá s oživením ekonomiky a růstem daňových příjmů o 2 procenta. Rozpočet má posílit i silnější prodej majetku, který je však podle opozice nadhodnocený. „Položka příjmy je příliš nadhodnocena, a obáváme se růstu schodku na 50 milionů korun. Vycházíme z analýzy hospodaření loňského roku. Na výdajích nám vadí špatná struktura,“ řekl zastupitel Karel Horčička (ČSSD).

Opozici se například nelíbí, že město počítá s příjmem z prodeje pozemků ve výši 70 milionů korun. „Je to nereálné, prodej pozemků by vyšel na cca 10 hektarů. Přijde mi to jako snaha ooptické snížení schodku rozpočtu,“ dodal zastupitel a poslanec Jan Hamáček (ČSSD).

Vedení města však kritiku odmítá s tím, že je téměř jisté, že se daná plocha pozemků podaří prodat. „Snažíme se přitáhnout investory. Přiznávám, že se nám poslední 4 roky nedařilo prodávat pozemky, jak bychmo si přáli, ale letos počítáme s větším zájmem investorů,“ uvedl primátor města Raduan Nwelati (ODS). Podle náměstka Beznosky je navíc možnost, že dojde k prodeji i některých pozemků pro novou bytovou výstavbu.

Z diskuze zastupitelů navíc vyplynulo, že městská policie plánuje vybrat o něco více peněz na pokutách s cílem zajistit čisté město. „Očekáváme zvýšení výběru pokut ze strany městské policie za znečišťování města odpadky a plasty,“ řekl náměstek primátora Beznoska. Za vyhození odpadku vás tak již nečeká jen symbolická stokoruna, ale zřejmě vyšší částka tak, aby se pokutu případně vyplatilo vůbec vymáhat. „To se nám moc nelíbí, obáváme se, že tento postup povede ke zvýšení šikany občanů,“ řekla zastupitelka Jiřina Hančarová (ČSSD).

Vedení města oponuje: "Pokud někdo dodržuje pravidla a je slušný, městská policie si jej nebude všímat, nebude jej otravovat. Pokud kolem sebe bude někdo vyhazovat odpadky a dělat nepořádek či pohoršení, bude to řešeno strážníky, na tom není nic špatného,“ reagoval Nwelati.

Město bude i v roce 2011 splácet řadu úvěrů, některé vlastní a jiné i z minulých volebních období. Počítá se s uhrazením platby 39,9 milionu korun úvěru na zahloubení železnice na Slovance, 7,9 milionu na úvěr spojený s pracemi na vysokoškolském areálu na Karmeli. Dále město splácí dva úvěry ve výši 44 a 72 milionů korun (platby 4,4 a 7,2 milionu korun).

Autor: Pavel Svačina

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

Ilustrační foto.

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení