Úderem páteční 22. hodiny začíná celozávodní dovolená Škoda Auto. Stovky obyvatel Mladé Boleslavi a okolních vesnic odjedou na chaty, na dovolenou, k příbuzným a z Mladé Boleslavi se na celé tři týdny stane doslova mrtvé město.

Na to, co se po dobu celozávodní dovolené bude dít ve Škoda Auto, jsme se zeptali Jaroslava Černého, mluvčího Škoda Auto. „ Jako každý rok nás čeká úprava a servis výrobního zařízení a strojů, které jsou celý rok nepřetržitěv provozu,“ uvedl.

V době škodovácké dovolené se Mladá Boleslav stává bezpečnějším městem. Podle slov ředitele městské policiev Mladé Boleslavi Tomáše Kypty přináší dovolená největší české firmy uklidnění do ulic. „Jako každý rok nás o škodovácké dovolené čeká klidnější období. Je více místa na parkování, řešíme méně přestupků,“ řekl.

Zejména na příjemnější parkování se těší ta část obyvatel, která o dovolené zůstává v Mladé Boleslavi a plánuje jen výlety po okolí.Obyvatele čeká ale i nepříjemná stránka vylidněného města: odjezdem lidí omezí svůj provoz řada obchodníků i dopravců.

Například Tabák na Výstavišti má celý červenec zavřeno, pekařství na Starém Městě má zavřeno do půlky července. I některé restaurace a kavárny plánují na dobu dovolené také zavřít. Odjezdem lidí z města se snižuje jejich návštěvnost, a provoz je tak neefektivní.

Někteří svůj provoz jen omezí, třeba Anděl Café bude mít po dobu prázdnin zkrácenou otevírací dobu, a to ráno a v podvečer. Také zlatnictví na Starém Městě plánuje omezení. „V době dovolených budeme mít provoz omezen pouze přes poledne, “ upřesnila paní Grátová.

Najdou se ale i tací, kteří přes dovolenou otevřeno mít budou. „V době revitalizace Starého Města bojují živnostníci o každého zákazníka a nemohou si dovolit mít zavřeno,“ sdělila majitelka firmy HP podlahy.

K jejímu názoru se připojuje majitelka podejny látek Jelínek. Otevřeno plánuje i elektro Erik: „Chceme mít otevřeno, jen se přizpůsobíme zájmu zákazníků.“

Šárka Fojtová