VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěva lékaře s chřipkou může vyjít na 90 korun, říká ředitelka pojišťovny ZPŠ Darina Ulmanová

MLADÁ BOLESLAV - Máte zdravotní problém a jste pojištěncem ZPŠ? Zeptejte se doktora přes internet! Také o tom je dnešní víkendový rozhovor.

4.11.2007
SDÍLEJ:

K lékaři s penězi od ledna 2008.Foto: Deník/Pavel Svačina

Nový rok plný novinek čeká na pacienty i jejich mladoboleslavskou pojišťovnu. Přes 86 procent obyvatel Mladoboleslavska je pojištěno u místní Zaměstnanecké pojišťovny Škoda (ZPŠ).

Ta letos slaví 15 let od doby, kdy byla založena. Úspěšně hradí zdravotní péči za většinu lidí na Mladoboleslavsku a také za obyvatele na Vrchlabsku, Rychnovsku a Nymbursku. Jsou s ní spokojení nejen pacienti, ale také lékaři. Pojišťovna se příští rok přestěhuje do nové moderní budovy. Díky schváleným zákonům se hodně změní i pro pacienty. Nejen o tom hovoří ředitelka ZPŠ Darina Ulmanová v našem rozhovoru.

V současné době se velmi hovoří o změnách, které čekají klienty od Nového roku. Především se lidé ptají na novinky kolem vydávání receptů a poplatků u lékaře. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že tím pojišťovny ušetří. Očekáváte snížení nákladů?
Nevím, jestli nám to přinese úspory, to lze těžko očekávat. Díky tomu, že budou lidé platit za recepty i za návštěvu lékaře a některé levnější léky si budou hradit sami, by mělo zbýt více peněz na náročnější léčbu. Co se týče globálních výdajů pojišťovny, úsporu neočekáváme.

Které léky si budou „celé“ platit sami pacienti od roku 2008?
Záleží na tom, jak bude stanoveno omezení u léků a jak bude stanovena úhrada z veřejného zdravotního pojištění. Dnes jsou léky, i ty levné, hrazeny z tohoto veřejného zdravotního pojištění a bude záležet na rozhodnutí, které léky hrazeny nebudou. U těch levných se většinou však jedná o léky, které si mohou pacienti „naordinovat“ sami, aniž by mohlo dojít k poškození zdraví. Jsou to například léky na nachlazení či chřipku. V žádném případě to nebudou léky na vážná onemocnění, nebo třeba vysoký krevní tlak. Zavedení poplatků samozřejmě není populární krok a znamená finanční zátěž pro pacienta a administrativní zátěž pro lékaře, pojišťovny i lékárníky.

Poplatky jsou samozřejmě nepopulární, proč jsou tedy zaváděny?
Stát si od toho slibuje, že pacienti budou více zvažovat návštěvu lékaře. Česká republika je totiž na předním místě v návštěvnosti lékaře. Ten je na počet obyvatel dvojnásobný, než je průměr v jiných evropských zemích. Tady by mohlo dojít ke snížení počtu návštěv. Odpovídají tomu zkušenosti z Německa či Slovenska.

Mezi lékaři se objevila diskuze, že by pacienti mohli od lékárníků vyžadovat jiný lék, než jim předepsal doktor, a to takový, který zcela hradí pojišťovna. Lék sice může mít stejnou léčivou složku, ale na jeho složení může být pacient alergický, nebo u něho nemusí účinkovat. Navíc by to znamenalo zvýšení nákladů pojišťovny. Neobáváte se toho?
Ano, přijatá legislativa umožňuje, aby lékárník provedl záměnu předepsaného léčiva. Ani jinde ve světě to není nic neobvyklého. Důkazem toho jsou systémy, kde lékař předepisuje léčivou složku a je úkolem lékárníka nalézt pro pacienta optimální lék, který by odpovídal jeho individuálním požadavkům a finančním možnostem. Záměna v našem prostředí byla doposud iniciována zejména ze strany lékárny. Pokud například některý lék nebyl momentálně na skladě, lékárník nabídl lék podobný. Od ledna 2008 se tato aktivita připouští i ze strany pacienta za předpokladu, že ošetřující lékař, který vystavil recept, záměnu na receptu nezakáže. Tímto způsobem mohou být ochráněni pacienti, kteří jsou např. alergičtí na určité složení léku.

Od Nového roku tedy budou pacienti platit za návštěvu lékaře, za recepty i nejspíše vyšší doplatky za léky. Na tyto poplatky bude stanoven limit pět tisíc korun. Nad tuto částku je bude hradit pojišťovna?
V souvislosti se zmíněným limitem je třeba připomenout, že ne všechny poplatky se do limitu započítávají. Nezapočítává se poplatek za den hospitalizace, stejně jako poplatek za využití pohotovostní služby. I v kategorii doplatků za léčiva se může započítávat do limitu pouze část zaplaceného doplatku. Konkrétní informaci budou schopni poskytnout lékárníci. Počínaje 1. lednem 2008 pak bude ZPŠ monitorovat výši poplatků a doplatků, které jejich pojištěnci zaplatili. Pokud započitatelné poplatky a doplatky překročí částku 5 000 korun, rozdíl pojištěnci pojišťovna proplatí.

Vy osobně tuto reformu považujete za přínosnou pro pacienty i pro pojišťovnu?
Pokud se na to podíváme v globálu, tak si myslím, že přínosná je. Ono se sice nejvíce diskutuje o třicetikorunovém poplatku u lékaře, ale v tom není základ. Ten spočívá v tom, aby lidé více dbali o své zdraví, uvažovali o něm, měli větší možnost o svém zdraví rozhodovat a také diskutovat s lékařem. Mělo by to být jako ve vyspělých zemích, kde je pacient klientem lékaře a vedou spolu diskuzi, jejímž cílem je aktivní zapojení pacienta do spolurozhodování o svém zdraví.

Můžete čtenářům vyjmenovat, jaké poplatky budou při návštěvě lékaře hradit a v jakém případě?
V současné době ministerstvo zdravotnictví připravuje metodický pokyn, který bude jakousi kuchařkou pro praktickou aplikaci. Pokud půjde pacient s nějakou nemocí k lékaři pro předepsání léku, bude platit 30 korun. V případě, že půjde na preventivní prohlídku, tento poplatek nehradí. Stejné to zřejmě bude u laboratorních vyšetření nebo rehabilitace. Poplatek bude také u odborných ambulancí. Jakmile bude vydán metodický pokyn, poskytneme pojištěncům bližší informace například i prostřednictvím Boleslavského deníku a dalších místních médií či na www.zpskoda.cz

Dá se už nyní říci, kolik si mají pacienti vzít peněz k lékaři, když přijdou například s chřipkou?
Pokud budeme hovořit například o virózách, nachlazení a chřipkách, s kterými přijde pacient k lékaři, pak zaplatí 30 korun za vyšetření a dále 30 korun za každý předepsaný lék. Jestliže mu tedy lékař předepíše například kapky na rýmu a lék na horečku, zaplatí pacient ještě 60 korun za položky na receptu. Celkem by si tedy k lékaři měl vzít 90 korun. Podle mého názoru by měly být spíše v nemocnicích poplatky vyšší, než stanovených 60 korun za den, protože i doma se lidé musí stravovat, platit topení, vodu a podobně. Mnohem vyšší poplatky by měly být i za využívání pohotovosti, než je stanovených 90 korun. Někteří lidé by si rozmysleli zneužívání této služby. Vstupním bodem by měl být právě praktický lékař, kde naopak dle mého názoru by zavedení poplatků být nemělo.

Takže vy byste viděla za návštěvu pohotovosti raději vyšší poplatek?
Ano, klidně by mohl být poplatek ve výši 150 korun za návštěvu pohotovosti. Tu by měli lidé využívat jen opravdu z vážných důvodů. Je ovšem nutné dodat, že v případě, kdy je stav pacienta v ohrožení života, například když se jedná o infarkt a jiné podobné stavy, pak pacient nic neplatí. Pokud ale někdo ví celý den, že je mu špatně, že ho bolí hlava a „leze“ na něho chřipka a on se rozhodne jít k lékaři až večer, pak by si za takovou službu navíc měl připlatit.

Původně tyto poplatky hradila pojišťovna?
Pojišťovna hradí výkony a kraj se podílí na financování pohotovostí. Tyto poplatky budou znamenat navýšení příjmů pro jednotlivá lékařská zařízení. Celkové sumy, které hradí pojišťovny lékařům, se ale snižovat nebudou, naopak rostou na základě vývoje cen a inflace.

Na internetu nabízíte zajímavou službu, kde mohou pojištěnci napsat svůj dotaz ohledně zdravotního stavu. Lze si to představit tak, že když má pacient příznaky nějaké choroby a nechce s tím jít hned k lékaři, protože se třeba stydí, tak mu po internetu doktor poradí? Na co se lidé nejvíce ptají?
Tuto službu pojištěncům poskytujeme již od roku 2003. Jedná se o poskytování kvalifikované odpovědi odborných konzultantů našim pojištěncům na jejich otázky. Komunikace probíhá výhradně prostřednictvím internetové stránky www.zpskoda.cz, kde v části e-služby je uveden popis této služby, která je pro pojištěnce ZPŠ bezplatná. Dotazy zodpovídají do 3 dnů špičkoví specialisté zejména z pražských fakultních nemocnic. Konzultace on–line nemůže nahradit návštěvu lékaře, ale může pacienta nasměrovat správným směrem zejména u těch, kteří se mnohdy ostýchají svůj problém lékaři sdělit. Vždy je důsledně dbáno na ochranu osobních údajů pojištěnce.

4.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 700 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16700 kč, mzda max. 20100 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Místo výkonu práce:, Plazy č.p. 100, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 602 644 332 nebo osobně: Jaselská 65, MB (8-10 hod.), , Zaměstnanecké výhody: ubytování, svozy do zaměstnání.. Pracoviště: Perfect service invest s.r.o.- pracoviště ve firmě faurecia interior systems bohemia s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jan Říha, +420 602 644 332. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 500 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník náhradních dílů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - provádět výdej materiálu, zboží a náhradních dílů, - zodpovídat za systémovou evidenci materiálu, zboží a náhradních dílů, - zodpovídat za výdej materiálu, provádět inventury a definovat + spravovat objednávky zboží, materiálu a náhradních dílů, Požadujeme:, - ukončené ÚSO vzdělání, - praxe ve skladu náhradních dílů, - práce s PC, - pečlivost a zodpovědnost (hmotná), , Od 1.1.2018 připravila naše firma KWD Bohemia pro zaměstnance benefity:, 1. Nástupní bonus ve výši 25 000,- Kč, 2. Každý měsíc kredit ve výši 200,- Kč na občerstvení (bagety, káva…), 3. Příspěvek na životní a důchodové pojištění ve výši 300,- Kč měsíčně, 4. Program Benefit Plus do výše až 30 000 Kč (cestování, kultura, sport, wellness, zdraví, mateřské školky...), 5. Výhodný operativní leasing na auta značky ŠKODA – Rapid, Fabia, Citigo, Octavia, 6. Zvýhodněné mobilní tarify pro rodinné příslušníky zaměstnanců, 7. Příspěvek na školní pomůcky pro rodiče prvňáčků v hodnotě 500 Kč, 8. Dny zdraví a očkování proti chřipce. Pracoviště: Kwd bohemia, s.r.o., Husova ulice, č.p. 623, 294 41 Dobrovice. Informace: Kristýna Hroníková, +420 770 149 851. Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 18 000 Kč Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, praní prádla a příbuzní pracovníci Pracovní asistent v prádelně/Pradlena/Pradlák. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍsto výkonu práce:, U Cukrovaru č.p. 34/4, Benátky nad Jizerou II, 294 71 Benátky nad Jizerou 1, , Prvotní kontakt: tel.: 777 052 128 (po-pá 9-15 hod.), e-mail: personalní@pradelnabenatky.cz, , Do naší moderně vybavené prádelny v Benátkách nad Jizerou, hledáme kolegu na pracovní místo asistenta v prádelně. , Náplň práce: zodpovědnost za průběh směny, zařazení všech zaměstnanců na směně tak, aby byli co nejproduktivněji a nejefektivněji využity všechny pracovní síly na směně., Zodpovědnost za určení pořadí, ve kterém se daní zákazníci prádelny perou a za dodržení počtu praných kusů a za správné označení zákazníka. Pracovní asistent zpracovává dodací listy pro zákazníky prané na směně., Požadujeme: zodpovědnost, samostatnost, organizační talent a min. stupeň vzdělání SŠ s maturitou. Úvazek: částečný nebo plný (32 - 40 hod/týdně). Nabízíme: 18. - 24.000 CZK + odměny za "správně odvedenou směnu", příplatky za práci o víkendu a ve svátek.. Pracoviště: Lmjko s.r.o. - pracoviště benátky, U Cukrovaru, č.p. 34, 294 71 Benátky nad Jizerou 1. Informace: Lucie Havlíčková, +420 777 052 128. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 24 000 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidiči vysokozdvižných vozíků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce:, tř. Václava Klementa 1237 + zákazky v okrese Mladá Boleslav, , Prvotní kontakt: tel.: 723 238 588 (10-16 hod.), e-mail: vitaminpraha@seznam.cz, , Zaměstnanecké výhody: stravenky, ubytování.. Pracoviště: Vitamín praha, s.r.o.- tř. václava klementa 1237 + zákazky v okrese mladá boleslav, tř. Václava Klementa, č.p. 1237, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Roman Zavřel, +420 723 238 588.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kdo na studium nemá, ať se do něj nepouští, žádají kraje

Samořízená auta mají být testována na milovickém letišti.
9

Na milovickém letišti má vyrůst okruh pro auta

Smogové zákazy Praha 'odpískala'

Střední Čechy - Obávat se možnosti drastického omezování pohybu v případě, že nastane smogová situace na úrovni takzvaného stavu regulace (za posledních 12 let se to stalo čtyřikrát), by prozatím neměli Středočeši mířící do Prahy. Po více než roce a půl prací na přípravách regulačního plánu hlavní město projekt spojovaný se jménem radní Jany Plamínkové (STAN) odpískalo.

Střední Čechy ovládly soutěž architektů

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Architekti, jejichž nová díla jsou k vidění ve středních Čechách, v pondělí v pražském Foru Karlín doslova opanovali galavečer spojený s předáváním ocenění v rámci třetího ročníku soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu. Ze středočeských „želízek v ohni“ uspěla naprostá většina.

Hvězdný Plekanec jedná s Boleslaví

Mladá Boleslav – Sparta, Kometa, Plzeň, ale i Mladá Boleslav. To jsou destinace, o kterých přemýšlí hokejista Tomáš Plekanec, jakožto o svém budoucím působišti. O tom, že je v kontaktu s jedním z boleslavských trenérů Pavlem Paterou, mluvil v pondělním pořadu České televize Hokej den poté.

Středočeští záchranáři mají dvě novinky, které jim pomáhají v péči o pacienty

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Přenosný ultrazvuk nové generace, který se vejde do příruční brašny a je jen o málo větší, než mobilní telefon, je špičkové zařízení, jež dokáže bleskově odhalit problém a urychlit přednemocniční péči zdravotníkům v terénu a do pár minut stanovit příčinu bezvědomí nebo zástavu oběhu. K dispozici ho mají středočeští záchranáři nyní v devíti sanitkách.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT