Nový rok plný novinek čeká na pacienty i jejich mladoboleslavskou pojišťovnu. Přes 86 procent obyvatel Mladoboleslavska je pojištěno u místní Zaměstnanecké pojišťovny Škoda (ZPŠ).

Ta letos slaví 15 let od doby, kdy byla založena. Úspěšně hradí zdravotní péči za většinu lidí na Mladoboleslavsku a také za obyvatele na Vrchlabsku, Rychnovsku a Nymbursku. Jsou s ní spokojení nejen pacienti, ale také lékaři. Pojišťovna se příští rok přestěhuje do nové moderní budovy. Díky schváleným zákonům se hodně změní i pro pacienty. Nejen o tom hovoří ředitelka ZPŠ Darina Ulmanová v našem rozhovoru.

V současné době se velmi hovoří o změnách, které čekají klienty od Nového roku. Především se lidé ptají na novinky kolem vydávání receptů a poplatků u lékaře. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že tím pojišťovny ušetří. Očekáváte snížení nákladů?
Nevím, jestli nám to přinese úspory, to lze těžko očekávat. Díky tomu, že budou lidé platit za recepty i za návštěvu lékaře a některé levnější léky si budou hradit sami, by mělo zbýt více peněz na náročnější léčbu. Co se týče globálních výdajů pojišťovny, úsporu neočekáváme.

Které léky si budou „celé“ platit sami pacienti od roku 2008?
Záleží na tom, jak bude stanoveno omezení u léků a jak bude stanovena úhrada z veřejného zdravotního pojištění. Dnes jsou léky, i ty levné, hrazeny z tohoto veřejného zdravotního pojištění a bude záležet na rozhodnutí, které léky hrazeny nebudou. U těch levných se většinou však jedná o léky, které si mohou pacienti „naordinovat“ sami, aniž by mohlo dojít k poškození zdraví. Jsou to například léky na nachlazení či chřipku. V žádném případě to nebudou léky na vážná onemocnění, nebo třeba vysoký krevní tlak. Zavedení poplatků samozřejmě není populární krok a znamená finanční zátěž pro pacienta a administrativní zátěž pro lékaře, pojišťovny i lékárníky.

Poplatky jsou samozřejmě nepopulární, proč jsou tedy zaváděny?
Stát si od toho slibuje, že pacienti budou více zvažovat návštěvu lékaře. Česká republika je totiž na předním místě v návštěvnosti lékaře. Ten je na počet obyvatel dvojnásobný, než je průměr v jiných evropských zemích. Tady by mohlo dojít ke snížení počtu návštěv. Odpovídají tomu zkušenosti z Německa či Slovenska.

Mezi lékaři se objevila diskuze, že by pacienti mohli od lékárníků vyžadovat jiný lék, než jim předepsal doktor, a to takový, který zcela hradí pojišťovna. Lék sice může mít stejnou léčivou složku, ale na jeho složení může být pacient alergický, nebo u něho nemusí účinkovat. Navíc by to znamenalo zvýšení nákladů pojišťovny. Neobáváte se toho?
Ano, přijatá legislativa umožňuje, aby lékárník provedl záměnu předepsaného léčiva. Ani jinde ve světě to není nic neobvyklého. Důkazem toho jsou systémy, kde lékař předepisuje léčivou složku a je úkolem lékárníka nalézt pro pacienta optimální lék, který by odpovídal jeho individuálním požadavkům a finančním možnostem. Záměna v našem prostředí byla doposud iniciována zejména ze strany lékárny. Pokud například některý lék nebyl momentálně na skladě, lékárník nabídl lék podobný. Od ledna 2008 se tato aktivita připouští i ze strany pacienta za předpokladu, že ošetřující lékař, který vystavil recept, záměnu na receptu nezakáže. Tímto způsobem mohou být ochráněni pacienti, kteří jsou např. alergičtí na určité složení léku.

Od Nového roku tedy budou pacienti platit za návštěvu lékaře, za recepty i nejspíše vyšší doplatky za léky. Na tyto poplatky bude stanoven limit pět tisíc korun. Nad tuto částku je bude hradit pojišťovna?
V souvislosti se zmíněným limitem je třeba připomenout, že ne všechny poplatky se do limitu započítávají. Nezapočítává se poplatek za den hospitalizace, stejně jako poplatek za využití pohotovostní služby. I v kategorii doplatků za léčiva se může započítávat do limitu pouze část zaplaceného doplatku. Konkrétní informaci budou schopni poskytnout lékárníci. Počínaje 1. lednem 2008 pak bude ZPŠ monitorovat výši poplatků a doplatků, které jejich pojištěnci zaplatili. Pokud započitatelné poplatky a doplatky překročí částku 5 000 korun, rozdíl pojištěnci pojišťovna proplatí.

Vy osobně tuto reformu považujete za přínosnou pro pacienty i pro pojišťovnu?
Pokud se na to podíváme v globálu, tak si myslím, že přínosná je. Ono se sice nejvíce diskutuje o třicetikorunovém poplatku u lékaře, ale v tom není základ. Ten spočívá v tom, aby lidé více dbali o své zdraví, uvažovali o něm, měli větší možnost o svém zdraví rozhodovat a také diskutovat s lékařem. Mělo by to být jako ve vyspělých zemích, kde je pacient klientem lékaře a vedou spolu diskuzi, jejímž cílem je aktivní zapojení pacienta do spolurozhodování o svém zdraví.

Můžete čtenářům vyjmenovat, jaké poplatky budou při návštěvě lékaře hradit a v jakém případě?
V současné době ministerstvo zdravotnictví připravuje metodický pokyn, který bude jakousi kuchařkou pro praktickou aplikaci. Pokud půjde pacient s nějakou nemocí k lékaři pro předepsání léku, bude platit 30 korun. V případě, že půjde na preventivní prohlídku, tento poplatek nehradí. Stejné to zřejmě bude u laboratorních vyšetření nebo rehabilitace. Poplatek bude také u odborných ambulancí. Jakmile bude vydán metodický pokyn, poskytneme pojištěncům bližší informace například i prostřednictvím Boleslavského deníku a dalších místních médií či na www.zpskoda.cz

Dá se už nyní říci, kolik si mají pacienti vzít peněz k lékaři, když přijdou například s chřipkou?
Pokud budeme hovořit například o virózách, nachlazení a chřipkách, s kterými přijde pacient k lékaři, pak zaplatí 30 korun za vyšetření a dále 30 korun za každý předepsaný lék. Jestliže mu tedy lékař předepíše například kapky na rýmu a lék na horečku, zaplatí pacient ještě 60 korun za položky na receptu. Celkem by si tedy k lékaři měl vzít 90 korun. Podle mého názoru by měly být spíše v nemocnicích poplatky vyšší, než stanovených 60 korun za den, protože i doma se lidé musí stravovat, platit topení, vodu a podobně. Mnohem vyšší poplatky by měly být i za využívání pohotovosti, než je stanovených 90 korun. Někteří lidé by si rozmysleli zneužívání této služby. Vstupním bodem by měl být právě praktický lékař, kde naopak dle mého názoru by zavedení poplatků být nemělo.

Takže vy byste viděla za návštěvu pohotovosti raději vyšší poplatek?
Ano, klidně by mohl být poplatek ve výši 150 korun za návštěvu pohotovosti. Tu by měli lidé využívat jen opravdu z vážných důvodů. Je ovšem nutné dodat, že v případě, kdy je stav pacienta v ohrožení života, například když se jedná o infarkt a jiné podobné stavy, pak pacient nic neplatí. Pokud ale někdo ví celý den, že je mu špatně, že ho bolí hlava a „leze“ na něho chřipka a on se rozhodne jít k lékaři až večer, pak by si za takovou službu navíc měl připlatit.

Původně tyto poplatky hradila pojišťovna?
Pojišťovna hradí výkony a kraj se podílí na financování pohotovostí. Tyto poplatky budou znamenat navýšení příjmů pro jednotlivá lékařská zařízení. Celkové sumy, které hradí pojišťovny lékařům, se ale snižovat nebudou, naopak rostou na základě vývoje cen a inflace.

Na internetu nabízíte zajímavou službu, kde mohou pojištěnci napsat svůj dotaz ohledně zdravotního stavu. Lze si to představit tak, že když má pacient příznaky nějaké choroby a nechce s tím jít hned k lékaři, protože se třeba stydí, tak mu po internetu doktor poradí? Na co se lidé nejvíce ptají?
Tuto službu pojištěncům poskytujeme již od roku 2003. Jedná se o poskytování kvalifikované odpovědi odborných konzultantů našim pojištěncům na jejich otázky. Komunikace probíhá výhradně prostřednictvím internetové stránky www.zpskoda.cz, kde v části e-služby je uveden popis této služby, která je pro pojištěnce ZPŠ bezplatná. Dotazy zodpovídají do 3 dnů špičkoví specialisté zejména z pražských fakultních nemocnic. Konzultace on–line nemůže nahradit návštěvu lékaře, ale může pacienta nasměrovat správným směrem zejména u těch, kteří se mnohdy ostýchají svůj problém lékaři sdělit. Vždy je důsledně dbáno na ochranu osobních údajů pojištěnce.