Navštívil jsem psí salon. Tedy ne se svou ne zrovna bujarou pokrývkou vlasů. S tím by ani psí kadeřník potažmo kadeřnice už nic nedokázali, ale se svým několikaměsíčním štěnětem. Paní Jitka Velemanová provozuje kosmetický salon pro psy a kočky už řadu let. Po úpravě psa, došlo i na rozhovor.

Jak jste vůbec přišla na myšlenku vybudovat salon pro psy?

Na mateřské dovolené jsem řešila dilema, co dělat dál a díky  tomu, že jsme chovali psy, tak to nějak vyplynulo z toho zájmu o psy. Takže absolutně od nuly.

Jak dlouho už provozujete salon?

No už to dělám šestnáct let. Konkurence tady tenkrát velká nebyla a více méně to napadlo manžela. Do té doby jsem nástroje na úpravu psů a koček nedržela v ruce.

Jaká zvířata vlastně stříháte? Jenom psy?

Kdepak. Jak říkám, stříhám tady vlastně všechno, co má chlupy. Hlavně psy a kočky.

Kolik zvířat vlastně ostříháte za den, za týden, za rok? Máte to nějak spočítané?

Nemám vůbec představu. Týdně to bývá i čtyřicet, padesát psů. V létě je to hodně, v zimě zase o dost míň. Otevřeno mám podle objednávek zákazníků, podle zájmu.

Když jste se rozhodla jít touhle podnikatelskou cestou, tak to asi nešlo jen tak vzít nůžky a střihací mašinku. Absolvovala jste nějaké kurzy?

Určitě jsem musela projít nějakými kurzy, naučit se standardy, časopisy, literatura, dneska internet. Člověk se vlastně pořád něco nového učí.

Jakého největšího psa jste za těch šestnáct let stříhala? Ten se asi na tenhle střihačský stolek nedával.

Největší byl asi vlkodav. Kdepak i ten se musel dát na stůl, na zemi by se špatně stříhal. Stolek se spustil níž, ale na tom stole je stříhání mnohem pohodlnější, líp se k psovi dostanete. Pak taky erdela. Naopak nejmenší jsou yorkšíři, těch se stříhá hodně.

Jak probíhá takové standardní stříhání? To je asi u každého psa jiné.

Je to u každého zvířete jiné, někdo si objedná, že chce střih i s koupáním. S tím koupáním je to lepší, protože si psa na stříhání připravím, jak potřebuji, to mnoho ze zákazníků neumí. Jinak je potřeba aby pes byl čistý, vykoupaný. Pak se stříhá buď podle standardu nebo podle přání zákazníka. Většinou dneska chtějí chovatelé často zcela nestandardní úpravy třeba s ohledem na snadnější, praktičtější údržbu srsti a třeba i obydlí.

Kolik toho času věnujete stříhání denně?

Někdy v tom letním období tu bývám třeba i deset hodin denně. Přelom ledna a února je naopak slabší. To si pak dodělávám takové ty administrativní resty jako každý jiný podnikatel. Obíhám úřady a tak podobně.

Váš salon se nachází poblíž Kauflandu v Havlíčkově ulici, jste celých šestnáct let na stejném místě?

Prakticky ano, jen o vchod vedle. Původně jsme měli společné prostory s veterinární ordinací. Psí salon nese název Namelev.

Dají se u vás třeba nakoupit i základní pomůcky na údržbu srsti?

Kartáče, hřebeny, šampóny, kondicionéry, které mám odzkoušené a vím, že funguje, to vše je běžně v nabídce.

S čím jsou asi tak největší problémy při stříhání a úpravě srsti u psů a koček?

Tak zejména u perských koček bývá problém, že to chovatelé moc nerozčesávají. Kočky se moc nenechají a stejně tak dlouhosrstí psi. Je určitě potřeba, aby chovatel tahle zvířata odmala česal, aby si zvykala na údržbu srsti. Když to pak nechají zacuchat a zplstnatět je zpravidla řešením už jen odstřihnutí, rozčesání bývá někdy až příliš bolestivé a nepříjemné pro zvíře.

Co třeba nějaký úraz a konflikt se psy. Přeci jen k vám přicházejí cizí zvířata, která vás neznají. Měla jste už nějaký vážnější konflikt s agresivnějším psem?

Zatím jsem celá, ale že se pes ožene to se stává. Mám tedy i psy, kteří se po mně oženou. To se pak po dohodě s majitelem řeší košíkem nebo se mu ováže tlama. Bojová plemena třeba chodí na stříhání drápů, ale prakticky nikdy jsem se nesetkala, že by tihle psi byli nějak agresivní. Je to vyloženě o výchově.

V úvodu rozhovoru jste říkala, že vás na myšlenku vybudování psího salónu přivedl manžel a že jste začínala po mateřské. Co třeba dcera, nepůjde ve vašich stopách?

No úplně ne, i když se moje osmnáctiletá dcera učí na kadeřnici. Tak třeba nakonec skončí taky u psů a koček. Nebo třeba uděláme společný salón pro dámy i zvířata. Zatímco se bude šlechtit psík, tak si nechá upravit účes i jeho panička.

Dodává s úsměvem na závěr rozhovoru Jitka Velemanová.