VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor: Máme toho dost, říká šéf odborů Povšík

Mladá Boleslav /EXKLUZIVNĚ/ -Předseda Podnikové rady odborů KOVO ve Škoda Auto poprvé otevřené o stávce.

16.6.2011 1
SDÍLEJ:

Předseda odborářů Jaroslav Povšík.Foto: Deník/Pavel Svačina

Odbory KOVO ve Škoda Auto se připojí ke čtvrteční stávce podporou dopravních odborů na hlavním nádraží v Mladé Boleslavi.

V celém regionu přitom nepojedou žádné vlaky celých 24 hodin z půlnoční středy do čtvrteční půlnoci. To může mít dopad také na dopravu automobilů ze Škodovky a dopravu stovek zaměstnanců a dalších lidí do Mladé Boleslavi. Proč se škodovácké odbory zapojují do protestu a jak je na stávku připravena Škodovka? Nejen na to odpovídá v exkluzivním rozhovoru šéf Podnikové rady Jaroslav Povšík.

Připojí se odbory KOVO při Škoda Auto ke čtvrteční stávce? OS KOVO je přece největším svazem a předpokládám, že vás stávka nenechává klidným?

Ve čtvrtek jsme měli mít zasedání celorepublikové Rady OS KOVO v Jihlavě, které jsme ale zrušili a v jednotlivých lokalitách se připojíme ke stávce. Uděláme to způsobem jako v jiných případech, tedy že jsme stávkující přišli podpořit. Naposledy jsme to dělali při protestu státních zaměstnanců a zdravotníků u Bondy centra. Nyní máme dohodnutý postup s předsedou Základní organizace železničářů v Mladé Boleslavi a přijdeme je v průběhu dne podpořit přímo na nádraží.

Jaká je vůbec role vašich odborů v této akci?
Především koordinujeme všechny záležitosti s odborovým svazem KOVO, který je u nás jasně největší, a ten zajišťuje koordinaci s Českomoravskou konfederací odborových svazů. ČMKOS participuje s ostatními odbory včleněnými do ČMKOS, nebo i spolupracuje s dopravními odbory, ASO atd. Naše organizace je skutečně největší v rámci odborového svazu KOVO v jednom podniku a my tyto stávkové kroky podporujeme, protože jsou zcela legitimní a velmi účinné.

Nicméně, stávku přímo ve Škodovce nyní neplánujete. Proč?
Je samozřejmé, že když uděláme stávku tady v podniku, tak vláda se tím zabývat nebude, sdělí, že je to věcí soukromého vlastníka. Stávka v podniku, která se koná na základě kolektivního vyjednávání, má svůj proces, který má svá pravidla. Jen jednou jsme z tohoto procesu vybočili, a to za působení tehdejšího personálního šéfa Martina Jahna, který nám hrozil přestěhováním výroby do Asie. Tehdy už nebyl čas čekat na nějakého zprostředkovatele a šli jsme do toho hned, abychom vyjádřili svůj nesouhlas. Okamžitě se však ozval státní zástupce, který vyjadřoval nezákonnost naší stávky, a protože to bylo pro firmu tehdy nepříjemné, tak se sama vzdala a nechtěla na tomto kroku participovat.

Co konkrétně odborům KOVO vadí na reformních krocích vlády?
Své kroky vláda nedokáže vysvětlit nejen občanům, ale ani sociologům, politologům, ekonomům a dokonce ani zaměstnavatelům.

Lidé se domnívají, že se neustále krade, korupce je zakrývána. Peníze pak státu chybí. Ten je navíc špatně spravován a v reakci na to je více peněz vybíráno od lidí, kteří se tomu nemohou bránit. Mohli bychom uvést tisíce případů, napsat o tom knihu.

Jsme proto připraveni, pokud tyto kroky budou pokračovat, vstoupit i do generální stávky, přičemž splníme všechny náležitosti. Nebudeme ale klečet a prosit na kolenou, protože už toho máme opravdu dost.

Co vás vyprovokovalo k tomu, že podpoříte čtvrteční stávku na železnici účastí odborářů ze Škody Auto na mítinku na hlavním nádraží?

Začnu odzadu. Hlavním podtržením našeho postupu je skutečnost, jak se zástupci vlády vyjádřili ke stávce. Vždy jsme Ústavu považovali za nejvyšší zákon, který musí každý dodržovat a je pro nás svatá.

Stávka tohoto typu nemá pravidla podle zákona o kolektivním vyjednávání. Nevěřte řečem, že na stávce bude někdo něco ničit, nebo zapalovat atd., jak to vidíme v televizi na záběrech z Řecka. Něco takového tady odbory v životě dělat nebudou. Chceme se jen shromáždit a sdělit svůj názor. Vláda a ti, kteří to napadají, podle mne hrubě selhali a postupují účelově. Bohužel se k tomu přihlásili i soudci, kteří by to sami mezi sebou měli dát do pořádku, aby neudělali falešnou solidaritu s těmi, kteří rozhodli o předběžném opatření.

Podle mě museli být pod obrovským tlakem, jako byli různí soudci pod tlakem v řadě dalších kauz, kdy se na svobodu dostali různí zločinci nejvyššího kalibru. V předběžném opatření byla velká spousta chyb, tou největší je, že jej vydali i pro ČMKOS, která vůbec toto neorganizuje. Stávku organizují ASO a dopravní odbory. Z toho je jasně vidět, jaký tlak na soudce musel být.


Odboráři také tvrdí, že soudní opatření obsahovalo chyby. Co si o tom myslíte?

Vláda si navíc celou věc vychutnala. Řekněte, kdy se sejdou v takovém počtu jako v sobotu? Nechali si do Strakovy akademie nahnat odboráře jen, aby se jim tam mohli vysmát, jak jim justiční stráž předává ten paskvil.

V automobilce jsme zvyklí, že když někdo udělá chybu, tak za ní tvrdě platí penězi a když ji zopakuje, tak dokonce i pracovním místem. Každé drobné pochybení je velmi diskutováno a postihováno. Ale v případě tohoto rozhodnutí se chyby označí na drobné písemné nedostatky a jede se dál.


Obáváte se ve Škodovce nějakých dopadů stávky? A co bude se zaměstnanci, kteří se nedostanou do práce?

Firma Škoda už věděla dopředu, že bude stávka na železnici a dalších dopravních systémech a začala se předzásobovat, aby minimalizovala dopady. Člen představenstva odpovědný za personál, Bohdan Wojnar, už také sháněl informace, jak stávka ovlivní dopravu na Mladoboleslavsku a kolik lidí se tedy nedostane do práce.

My jsme navíc vydali pokyn pro tyto lidi, kteří se z těchto důvodů nebudou moci dostavit do práce. Je to přesný manuál pro naše předsedy dílenských organizací, kteří s tím seznámí členskou základnu, tedy hlavně lidi, u nichž takový problém hrozí. V manuálu je hlavně to, jak přesně vyplnit formulář, respektive omluvenku a na koho se mají obrátit pro potvrzení, tedy na dopravce či obec zařizující dopravu atd.

Vláda také oznámila, že chystá regulaci pravidel k vyhlášení stávky. To se vám musí jako šéfovi odborů hodně nelíbit?

Nebudeme tolerovat vládu, která si duplicitně připravila kroky, kterými chce omezit právo na stávku. Pravděpodobně se tím zabývá spousta lidí, která byla v 89. roce zalezlá v koutku, neriskovali, nestávkovali a čekali, jak to dopadne. Teď se budou snažit překroutit demokracii ve svůj prospěch. To se mi jeví jako velmi nedemokratické. Statečné je, umět se vypořádat se stávkou, která byla udělána z nenávisti či důvodu poškodit věci a ohrozit životy. Nic takového naše odbory ale nikdy neudělaly a neudělají.

Každý, kdo byl u plánování našich akcí, ví, že se snažíme zabezpečit průjezd všem, kteří to nutně potřebují a jsme jim připraveni i přímo pomoci.
Nikdy neplánujeme protesty v době neštěstí národa, tedy povodní či požárů. Sami politici viděli protest před úřadem vlády, kde jsme vždy ihned pouštěli sanity, tramvaje, starým lidem jsme pomáhali přes silnici atd. Nikdo nemá žádný důvod nás postihovat a mstít se nám jakýmkoli způsobem.

Je zajímavé, že když někteří lidé při technoparty na Tachovsku před lety na cizím pozemku ničili cizí majetek a pod vlivem drog a alkoholu hlasitě obtěžovali okolí, tak současná garnitura tvrdě kritizovala zásah policie. A teď přitom vláda vyhrožuje tím samým nám.
Je to tedy vláda, která se chová podle toho, jak se jí to zrovna hodí.

Autor: Jiří Macek

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč Sociální pracovníci v oblasti zdravotnictví (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovníci v oblasti zdravotnictví. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platové zařazení - 10. platová třída, dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou - zástup za rodičovskou dovolenou, nejdéle však do 26.8.2020., Kvalifikační požadavky: vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání včetně odborné způsobilosti k výkonu práce sociálního pracovníka dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů (v případě, že se nejedná o obor vyjmenovaný v zákoně, je nutné doložit potvrzení z MPSV o uznání kvalifikace), Další předpoklady: , - znalosti předpisů v oblasti sociálně-právní ochrany dětí a předpisů souvisejících, výhodou, - praxe v oblasti sociálně- právní ochrany dětí či příbuzných oborech, výhodou , - uživatelská znalost práce na PC , - řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič, řízení referentského vozidla, - absolvování zvl. odborné způsobilosti podle zák. č. 312/2002 Sb., výhodou, - praxe ve státní správě nebo samosprávě - výhodou, Případné dotazy zodpoví Mgr. Andrea Reslová, vedoucí odboru, tel. 326 716 170 nebo Šárka Večeřová, DiS., vedoucí oddělení, tel. 326 716 181. Pracoviště: Statutární město mladá boleslav, Komenského náměstí, č.p. 61, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Andrea Reslová, +420 326 716 170. Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 24 500 Kč Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Kontroloři kvality. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24500 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Bezděčín č.p. 105, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 731 154 837 (8-15 hod.), e-mail: michaela.zitkova@trelleborg.com, , Pracovní povinnosti:, - Provádí měření plastových výrobků dle platné kontrolní dokumentace, - Uvolňuje zahájení nové výroby nebo výroby po seřízení, - Zajišťuje shodu s oprávněnými požadavky zákazníka, - Provádí blokace podezřelých výrobků a vede seznam zablokovaných výrobků, - Provádí audit produktů VDA 6.5, , Požadavky na kvalifikaci:, - Výuční list nebo středoškolské vzdělání technického zaměření, - Preferována praxe v průmyslové výrobě (zaučíme), , Zdravotní požadavky:, - Zraková způsobilost, práce ve směnném provozu, , Zaměstnanecké výhody: , - příjemné pracovní prostředí v malé výrobní firmě v blízkosti Mladé Boleslavi, - 5 týdnů dovolené , - stravenky za každý odpracovaný den (80,- Kč), bez finanční spoluúčasti zaměstnance, - další mzdové a nepeněžní benefity , - zákonné příplatky (přesčas 25%, práce v noci zvýšeno na 20%, práce v so a ne 10%, práce ve svátek 100%). Pracoviště: Trelleborg boots mladá boleslav s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Michaela Zítková, +420 731 154 837. Výroba - Ostatní specialisté v oblasti techniky Specialista 40 000 Kč Ostatní specialisté v oblasti techniky Specialista koncepce montáže India 2.0. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Plánování technologických/výrobních postupů, - Zpracovávání podkladů - v rámci plánovacího kola, - Projednávání konstrukčních řešení - SET, - Zpracovávání technických zadání, Požadujeme VŠ vzdělání (technické), NJ nebo AJ - hovorová znalost. Pracoviště: Škoda auto a.s., tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jiří Nečesaný, +420 326 816 804. Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátoři výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 28. Poznámka: Místo výkonu práce:, Plazy č.p. 100, 293 01 Mladá Boleslav 1, Prvotní kontakt: telefonicky: 326 370 265 (8-15 hod.) nebo emailem: lucie.szabova@faurecia.com, Operátoři výroby v automotive, manuální činnost, kompletace dílů., Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, dotované stravování, příspěvek na dopravu.. Pracoviště: Faurecia interior systems bohemia s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Lucie Szabová, +420 326 370 265.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Elektromobily mají v Mladé Boleslavi první veřejnou dobíjecí stanici

Ilustrační foto

Obyvatel Boleslavska výrazně přibylo

Vítr na Mladoboleslavsku tolik neřádil

Mladoboleslavsko - Bouře Fabienne, která se v neděli večer prohnala Českem, ponechala Mladoboleslavsko relativně bez úhony. Zatímco jinde se museli potýkat s masivními výpadky elektřiny i komplikacemi na silnicích a železnicích, Mladoboleslavsko odneslo vpád vichru povětšinou jen několika popadanými stromy a větvemi.

Vichřice nekácela jen stromy. Popadaly i stožáry

Střední Čechy - Hasiči volaní k odstraňování jednoho spadlého stromu za druhým se od nedělního večera nezastavili - a pro poruchové čety železničářů i energetiků to platí jakbysmet. V těch nejpesimističtějších scénářích se naplnily předpovědi meteorologů varujících před přechodem studené fronty s vichřicí.

Sražený muž v Kosmonosech zemřel, řidič se přiznal s odstupem tří hodin

Kosmonosy - Tragická nehoda si vyžádala v neděli večer v Kosmonosech jeden lidský život. Krátce před dvacátou hodinou večerní tam byl za dosud blíže neupřesněných okolností sražen autem jednašedesátiletý muž, který přitom bohužel utrpěl zranění neslučitelná se životem. Jeho bezvládné tělo záhy objevil náhodný kolemjdoucí, který okamžitě uvědomil záchranku a policii.

Fabienne lámala stromy, zastavila vlaky a nadělala spoustu práce energetikům

Střední Čechy - Studená fronta Fabienne, jež s sebou přinesla silný vítr, zasáhla Českou republiku v neděli večer. Meteorologové před silným větrem varovali. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platila od nedělního večera do pondělních šesti ráno pro celou Českou republiku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT