VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor: Máme toho dost, říká šéf odborů Povšík

Mladá Boleslav /EXKLUZIVNĚ/ -Předseda Podnikové rady odborů KOVO ve Škoda Auto poprvé otevřené o stávce.

16.6.2011 1
SDÍLEJ:

Předseda odborářů Jaroslav Povšík.Foto: Deník/Pavel Svačina

Odbory KOVO ve Škoda Auto se připojí ke čtvrteční stávce podporou dopravních odborů na hlavním nádraží v Mladé Boleslavi.

V celém regionu přitom nepojedou žádné vlaky celých 24 hodin z půlnoční středy do čtvrteční půlnoci. To může mít dopad také na dopravu automobilů ze Škodovky a dopravu stovek zaměstnanců a dalších lidí do Mladé Boleslavi. Proč se škodovácké odbory zapojují do protestu a jak je na stávku připravena Škodovka? Nejen na to odpovídá v exkluzivním rozhovoru šéf Podnikové rady Jaroslav Povšík.

Připojí se odbory KOVO při Škoda Auto ke čtvrteční stávce? OS KOVO je přece největším svazem a předpokládám, že vás stávka nenechává klidným?

Ve čtvrtek jsme měli mít zasedání celorepublikové Rady OS KOVO v Jihlavě, které jsme ale zrušili a v jednotlivých lokalitách se připojíme ke stávce. Uděláme to způsobem jako v jiných případech, tedy že jsme stávkující přišli podpořit. Naposledy jsme to dělali při protestu státních zaměstnanců a zdravotníků u Bondy centra. Nyní máme dohodnutý postup s předsedou Základní organizace železničářů v Mladé Boleslavi a přijdeme je v průběhu dne podpořit přímo na nádraží.

Jaká je vůbec role vašich odborů v této akci?
Především koordinujeme všechny záležitosti s odborovým svazem KOVO, který je u nás jasně největší, a ten zajišťuje koordinaci s Českomoravskou konfederací odborových svazů. ČMKOS participuje s ostatními odbory včleněnými do ČMKOS, nebo i spolupracuje s dopravními odbory, ASO atd. Naše organizace je skutečně největší v rámci odborového svazu KOVO v jednom podniku a my tyto stávkové kroky podporujeme, protože jsou zcela legitimní a velmi účinné.

Nicméně, stávku přímo ve Škodovce nyní neplánujete. Proč?
Je samozřejmé, že když uděláme stávku tady v podniku, tak vláda se tím zabývat nebude, sdělí, že je to věcí soukromého vlastníka. Stávka v podniku, která se koná na základě kolektivního vyjednávání, má svůj proces, který má svá pravidla. Jen jednou jsme z tohoto procesu vybočili, a to za působení tehdejšího personálního šéfa Martina Jahna, který nám hrozil přestěhováním výroby do Asie. Tehdy už nebyl čas čekat na nějakého zprostředkovatele a šli jsme do toho hned, abychom vyjádřili svůj nesouhlas. Okamžitě se však ozval státní zástupce, který vyjadřoval nezákonnost naší stávky, a protože to bylo pro firmu tehdy nepříjemné, tak se sama vzdala a nechtěla na tomto kroku participovat.

Co konkrétně odborům KOVO vadí na reformních krocích vlády?
Své kroky vláda nedokáže vysvětlit nejen občanům, ale ani sociologům, politologům, ekonomům a dokonce ani zaměstnavatelům.

Lidé se domnívají, že se neustále krade, korupce je zakrývána. Peníze pak státu chybí. Ten je navíc špatně spravován a v reakci na to je více peněz vybíráno od lidí, kteří se tomu nemohou bránit. Mohli bychom uvést tisíce případů, napsat o tom knihu.

Jsme proto připraveni, pokud tyto kroky budou pokračovat, vstoupit i do generální stávky, přičemž splníme všechny náležitosti. Nebudeme ale klečet a prosit na kolenou, protože už toho máme opravdu dost.

Co vás vyprovokovalo k tomu, že podpoříte čtvrteční stávku na železnici účastí odborářů ze Škody Auto na mítinku na hlavním nádraží?

Začnu odzadu. Hlavním podtržením našeho postupu je skutečnost, jak se zástupci vlády vyjádřili ke stávce. Vždy jsme Ústavu považovali za nejvyšší zákon, který musí každý dodržovat a je pro nás svatá.

Stávka tohoto typu nemá pravidla podle zákona o kolektivním vyjednávání. Nevěřte řečem, že na stávce bude někdo něco ničit, nebo zapalovat atd., jak to vidíme v televizi na záběrech z Řecka. Něco takového tady odbory v životě dělat nebudou. Chceme se jen shromáždit a sdělit svůj názor. Vláda a ti, kteří to napadají, podle mne hrubě selhali a postupují účelově. Bohužel se k tomu přihlásili i soudci, kteří by to sami mezi sebou měli dát do pořádku, aby neudělali falešnou solidaritu s těmi, kteří rozhodli o předběžném opatření.

Podle mě museli být pod obrovským tlakem, jako byli různí soudci pod tlakem v řadě dalších kauz, kdy se na svobodu dostali různí zločinci nejvyššího kalibru. V předběžném opatření byla velká spousta chyb, tou největší je, že jej vydali i pro ČMKOS, která vůbec toto neorganizuje. Stávku organizují ASO a dopravní odbory. Z toho je jasně vidět, jaký tlak na soudce musel být.


Odboráři také tvrdí, že soudní opatření obsahovalo chyby. Co si o tom myslíte?

Vláda si navíc celou věc vychutnala. Řekněte, kdy se sejdou v takovém počtu jako v sobotu? Nechali si do Strakovy akademie nahnat odboráře jen, aby se jim tam mohli vysmát, jak jim justiční stráž předává ten paskvil.

V automobilce jsme zvyklí, že když někdo udělá chybu, tak za ní tvrdě platí penězi a když ji zopakuje, tak dokonce i pracovním místem. Každé drobné pochybení je velmi diskutováno a postihováno. Ale v případě tohoto rozhodnutí se chyby označí na drobné písemné nedostatky a jede se dál.


Obáváte se ve Škodovce nějakých dopadů stávky? A co bude se zaměstnanci, kteří se nedostanou do práce?

Firma Škoda už věděla dopředu, že bude stávka na železnici a dalších dopravních systémech a začala se předzásobovat, aby minimalizovala dopady. Člen představenstva odpovědný za personál, Bohdan Wojnar, už také sháněl informace, jak stávka ovlivní dopravu na Mladoboleslavsku a kolik lidí se tedy nedostane do práce.

My jsme navíc vydali pokyn pro tyto lidi, kteří se z těchto důvodů nebudou moci dostavit do práce. Je to přesný manuál pro naše předsedy dílenských organizací, kteří s tím seznámí členskou základnu, tedy hlavně lidi, u nichž takový problém hrozí. V manuálu je hlavně to, jak přesně vyplnit formulář, respektive omluvenku a na koho se mají obrátit pro potvrzení, tedy na dopravce či obec zařizující dopravu atd.

Vláda také oznámila, že chystá regulaci pravidel k vyhlášení stávky. To se vám musí jako šéfovi odborů hodně nelíbit?

Nebudeme tolerovat vládu, která si duplicitně připravila kroky, kterými chce omezit právo na stávku. Pravděpodobně se tím zabývá spousta lidí, která byla v 89. roce zalezlá v koutku, neriskovali, nestávkovali a čekali, jak to dopadne. Teď se budou snažit překroutit demokracii ve svůj prospěch. To se mi jeví jako velmi nedemokratické. Statečné je, umět se vypořádat se stávkou, která byla udělána z nenávisti či důvodu poškodit věci a ohrozit životy. Nic takového naše odbory ale nikdy neudělaly a neudělají.

Každý, kdo byl u plánování našich akcí, ví, že se snažíme zabezpečit průjezd všem, kteří to nutně potřebují a jsme jim připraveni i přímo pomoci.
Nikdy neplánujeme protesty v době neštěstí národa, tedy povodní či požárů. Sami politici viděli protest před úřadem vlády, kde jsme vždy ihned pouštěli sanity, tramvaje, starým lidem jsme pomáhali přes silnici atd. Nikdo nemá žádný důvod nás postihovat a mstít se nám jakýmkoli způsobem.

Je zajímavé, že když někteří lidé při technoparty na Tachovsku před lety na cizím pozemku ničili cizí majetek a pod vlivem drog a alkoholu hlasitě obtěžovali okolí, tak současná garnitura tvrdě kritizovala zásah policie. A teď přitom vláda vyhrožuje tím samým nám.
Je to tedy vláda, která se chová podle toho, jak se jí to zrovna hodí.

Autor: Jiří Macek

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16920 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Místo výkonu práce:, Plazy č.p. 129, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: osobně: Staroměstské náměstí 107, Mladá Boleslav 29301, PO - PÁ 9 - 14 hodin nebo telefonicky: 730 167 105, , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na ubytování, příspěvek na dopravu, firemní svozy.. Pracoviště: Daha-real s.r.o. - pracoviště sas autosystemtechnik s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jiří Šíma, +420 730 167 105.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 19. Poznámka: Místo výkonu práce:, tř. Václava Klementa č.p. 869, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 601 143 000, e-mail: pavel.ryba@aramark.cz, , Pro naše firemní restaurace v areálu Škoda Auto, přijmeme zaměstnance na pozici pomocný kuchař/ka., Náplň práce: spolupráce při vaření hotových jídel a minutek, a jejich následný výdej., Požadujeme: schopnost být součástí týmu, praxe min.1rok v kuchyni, Nabízíme: HPP, firemní stravování, slevy na partnerské produkty, v případě zájmu možnost kuchařských kurzů.., , Zaměstnanecké výhody: firemní stravování, odměny za doporučení nového zaměstnance, slevy na parnerské produkty, školení.. Pracoviště: Aramark, s.r.o.- centrální kuchyně aramark, škoda auto a.s., tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Pavel Ryba, +420 601 143 000.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo pracoviště:, - Hlavenec 161, Stará Boleslav, , Prvotní kontakt:, - 777 004 446, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Vm solution cz s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 30 000 Kč

Pracovníci veřejné správy vydávající různá povolení Specialista IT podpory - licenční SW. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: O čem to bude? Nový kolega se bude zabývat licenčním managementem, bude spravovat licence SW, plánovat a dohlížet na nákup licencí a SW, kontrolovat stav před audity., , Náplň práce, - komunikace s teamleadery a distributory při pořizování SW, - podpora uživatelů při používání a provozu SW, - uzavírání smluv o dodeji SW s distributory , - předání licencí, patchů a dalších SW produktů distributorů , - správa databáze stávajícího SW, vedení evidence, - kontrola expirace licencí a včasné upozornění teamleadera, včetně návrhu postupu, - kontrola dodržování licenčních ujednání a řešení nesrovnalostí, , Co by měl nový parťák umět a jaký by měl být?, - hlubší znalosti využití běžného kancelářského SW na úrovni podpory (nestačí uživatelská úroveň), - komunikativní s logickým myšlením, - nebát se zeptat, - vhodná je zkušenost na podobné pozici, - AJ na komunikativní úrovni, , A co za to?, - hlavní pracovní poměr na plný úvazek v Mladé Boleslavi, - super parta, - týden dovolené navíc, - sick day, - poukaz pro volný čas ve výši 2 000 Kč, - stravenky 100 Kč na den, - příspěvek na soukromé penzijní připojištění nebo soukromé životní pojištění ve výši 6 000 Kč za rok, - dotační program na volnočasové aktivity, - mobil i pro soukromé účely. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Lenka Oumrtová, +420 739 392 726.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath.
10

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Ilustrační foto.
4

Centrální příjem nemocnice začíná pracovat, pozor na parkování

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Dálnici D10 u Brandýsa uzavře bourání mostu

Střední Čechy – Se zdržením v kolonách, a to v obou směrech, musí v sobotu navečer počítat každý, kdo chce jet po dálnici D10 v blízkosti Prahy. Během noci by se pak situace měla zklidnit. Ukazuje to zkušenost z minulého víkendu, kdy začalo bourání dálničního nadjezdu u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Nyní má padnout druhá polovina. A stejně jako před týdnem se od sobotní devatenácté hodiny do nedělní deváté ranní počítá úplnou uzavírkou dálnice mezi exity 10 a 14.

AKTUALIZOVÁNO

V Kralupech zabíjel výbuch par. Ale kde se vzaly?

Kralupy nad Vltavou – Ve čtvrtek do pozdních večerních hodin a v pátek od rána až do odpoledne pracovali vyšetřovatelé hasičů společně s kriminalisty na místě tragédie v Kralupech nad Vltavou. U silničního terminálu, na distribučním místě kralupské rafinerie, dvě hodiny před čtvrtečním polednem explodovala obří nádrž na pohonné hmoty, jíž mohutný výbuch rozerval korunu. Neštěstí nepřežilo šest pracovníků externí firmy (zajišťující práce, jež zřejmě měly souviset s přípravami na opětovné zprovoznění odstaveného zásobníku); další dva utrpěli vážná zranění.

Soud se chystá na monolog exhejtmana Ratha

Střední Čechy – Zůstane dál sedět v roli posluchače – nebo se změní v hlavního aktéra? To se někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, nejviditelnější z 11 obžalovaných v údajné korupční kauze manipulací s veřejnými zakázkami, dozví v pátek opravdu až v hodině H. „Jeho“ proces dospěl u Krajského soudu v Praze do finále, přičemž ke konci se už chýlí i závěrečné řeči.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT