Větve obalené švestkami jen tak pohozené vedle stromů. Tento žalostný pohled čekal obyvatele Chotětova Václava Čákoru, když se vrátil v pondělí ráno od lékaře. Kousek od jeho domu sekali cestáři větve plné zralých plodů.

„Nevěřil jsem vlastním očím, větve jen tak sekali a nechali je pohozené vedle stromů. Vždyť je to barbarství sekat větve ovocných stromů, když jsou plné zralých plodů,“ stěžuje si Čákora.

Cestáři se odvolávali na to, že přes větve nejsou vidět dopravní značky označující začátek a konec obce. Nařízení prý přišlo z vedení.
„Ty stromy jsem tady sám vysázel. Nejsem proti tomu, aby větve pokáceli, ale proč to nedělají v zimě, kdy je strom v klidovém stádiu,“ dodává dále Čákora.

V Benátkách nad Jizerou, na středisku údržby a správy komunikací, o žádném kácení větví stromů nevěděli. Pracovníci nám sdělili, že by zadání práce muselo proběhnout přes ně a že o ničem takovém nevědí.

Zmínili jsme se, že po cestářích zůstaly jen poházené větve. „To není možné, my pracujeme se stroji, které zajišťují i úklid místa,“ uvedli zaměstnanci. Nicméně jsme od nich dostali kontakt na jejich nadřízeného pana Janouška.
„O žádném sekání větví nevím, my jsme nic takového nezadávali,“ řekl Deníku Janoušek. Nicméně uvedl, že se na místo, kde došlo k sekání větví, pojede podívat. Poté se nám již nepodařilo s panem Janouškem spojit.

V období od listopadu až do března trvá doba vegetačního klidu zeleně. V těchto měsících je možno kácet dřeviny a sekat větve. Stromům v tomto čase neublížíte.

Je dobré mít na paměti, že stromy jsou živé organismy a podle toho s nimi zacházet. Ke každodennímu životu je potřebujeme, jsou důležitou součástí našeho života.