Začátkem roku to vypadalo jednoduše. Restaurace Šmak spolykala už tolik peněz, že do ní město odmítá vkládat další. Na tom se zastupitelé shodli. Optimisté tak minulý týden věřili, že na zasedání zastupitelstva bude přijato definitvní rozhodnutí o prodeji problematického objektu. Rozhodnutí přijato bylo, ne však definitivní. Starosta připravuje návrh referenda.

Budova, ve které donedávna fungovala restaurace a jediný kosmonoský sál, jenž kapacitně umožňuje pořádat plesy a další větší akce pod střechou, je od konce ledna prázdný a dál chátrá na zdech je plíseň, střechou zatéká, generální výměnu by potřeboval systém vytápění. Na lednovém zasedání zastupitelstva se tak už zdálo, že nazrál čas a zastupitelé co nevidět umožní případný prodej. Starosta dokonce informoval, že se objevili zájemci.

Jenže do hry zasáhla další skutečnost Šmak je, jak již bylo řečeno, jediným místním objektem, který by svou velikostí vyhovoval pravidelným akcím místních spolků. Právě z toho důvodu odmítla pro záměr prodeje hlasovat Jana Křížková.

K ní se přidali zastupitelé za ČSSD, kteří jí dali prostřednictvím Miroslava Štěpánka za pravdu. Také podle nich by se měl Šmak pouze pronajímat, než bude nalezena alternativa.

Dostane referendum zelenou?

Ve zjitřené atmosféře vystoupil s protinávrhem starosta Jiří Müller a nečekaně navrhl ponechat rozhodnutí na občanech. Původní bod byl nakonec stažen. Proti tomu hlasoval pouze Pavel Janeček, který do poslední chvíle hájil původní návrh. Následně zastupitelé starostu pověřili přípravou návrhu referenda.

Referendum označil na svých neoficiálních internetových stránkách Naše Kosmonosy bývalý zastupitel David Odnoha za alibismus: „Kolik asi lidí přijde k referendu o budoucnosti baráku, který je devíti lidem z deseti naprosto lhostejný?"

Na stejných stránkách se proti vyjádřil i radní Petr Boubín. Ten navrhl Šmak zpřístupnit, aby se ti, kteří prodej odmítali, přesvědčili o jeho nevyhovujícím stavu na vlastní oči.

Pokud na svém příštím jednání zastupitelé záměr referenda skutečně schválí a město se pustí do jeho příprav, bude třeba, aby k urnám přišlo alespoň 35 procent oprávněných voličů. Jinak bude výsledek neplatný a město se ocitne opět na začátku bez podpory obyvatel i bez peněz, které bude referendum stát.

Město oslovili zájemci o koupi

Za ty tři týdny ale může být vše jinak. Podle vyjádření starosty, které poskytl Boleslavskému deníku, se o budovu Šmaku vážně zajímají dva zájemci. Oba mají dokonce vypracovaný business plán a chtějí Šmak dál využívat jako restaurací. Oba však počítali právě s tím, že možnost prodeje Šmaku bude už touto dobou schválená. Objevil se i třetí zájemce, ten by však budovu přebudoval a změnil způsob jejího využívání.

Přestože se obyvatelé Kosmonos obávali a do poslední chvíli neměli jistotu, zda v sále Šmaku proběhnou měsíce předem nasmlouvané akce, vše dopadlo nakonec podle představ. Lednové akce ještě organizačně zaštítila Holba, nyní město na dlouhodobě dopředu domluvené akce sál pouze zpřístupňuje.

„Kdybychom toto neslíbili, už bychom nechali Šmak zavřený," konstatoval starosta Müller.

Skutečně se v Kosmonosích uskuteční historicky první referendum? Podaří se najít pro zanedbaný objekt nového nájemce? Počkají současní zájemci o koupi do konečného rozhodnutí, nebo budou investovat jinde? Vše ukáže čas.