Epidemiologická situace je ve středních Čechách různá. Například na Kutnohorsku narostl počet nakažených natolik, že lidé opět museli ve veřejných vnitřních prostorách roušky nasadit. A i Boleslavsko má svá místa, kde jsou roušky potřeba.

Povinností jsou zde nyní roušky v Klaudiánově nemocnici – a i v dalších lékařských zařízeních. V nemocnici příchozím navíc u hlavního vchodu změří termokamera teplotu.

V boleslavské MHD nejsou sice striktně povinné, ale jejich doporučení trvá. „Dopravní podnik Mladá Boleslav žádá veřejnost o dodržování zvýšené hygieny a doporučuje nadále používat desinfekci na ruce a dodržovat nošení roušek,“ potvrdila mluvčí dopravního podniku Hana Kopalová. Navzdory tomu v autobusech však cestující roušky už víceméně nenosí.

Zvýšená hygienická opatření je stále nutné dodržovat také na všech městských a obecních úřadech i v obchodech, kde je obvykle k dispozici anticovid dezinfekce na ruce.

V neposlední řadě musí zvýšené hygieny dbát také návštěvy v domovech seniorů, aby neohrozily své příbuzné, kteří v nich žijí. „Pořád máme opatření pro rodiny, jako zachování roušek a monitoring návštěv. Ale už je to u nás veselejší, protože se rodiny s klienty vídají. Berou si je ven a povídají si, je to lepší,“ popsala Monika Megličová pověřená vedením Městského centra komplexní péče v Benátkách nad Jizerou.

Roušky musí nosit také personál. Platí to v případě, kdy osobně komunikuje s obyvateli domova. Pro zaměstnance platí také rozestupy ve vzdálenosti metr a půl.

Roušky se stále nosí i v domově Modrý kámen. Podle ředitele domova Petra Nováka se ale s nimi návštěvy dobře popasovaly a uznávají, že jde o opatření pro ochranu klientů. Celkově zde panuje mnohem lepší atmosféra, než byla v době karantény. „Teď se daří dobře, opatření pominula, naštěstí jsme mimo epicentrum. Už se nám zase rozjíždí aktivity,“ doplnil ředitel.

Ne jinak je tomu také v Domově seniorů Mladá Boleslav. Samozřejmě zde pořád platí rozestupy a roušky, už se ale rozjely i dílny a různé akce. „Je to lepší a živější, ačkoli stále platí hygienická opatření,“ okomentovala zaměstnankyně domova Iveta Ondráčková.