Nejde tedy jen o hlasitou muziku, ale o texty, kterými kapela vyjadřuje svoje pocity, dojmy, chtíče… Zatímco muzikanti žijí dvacet a více let,  kapela s názvem Era Vulgaris je na světě čtyři roky. Nedávno spatřilo světlo světa jejich demo album a tak je na čase si tuhle kapelu představit. Povídala jsem si s Rostislavem Jandou, bubeníkem kapely.

První otázka je jasná. Proč se jmenujete Era Vulgaris?
Název je inspirován v první řadě americkou kapelou Queens of the Stone Age jejichž album z roku 2007 neslo název Era Vulgaris. S tímto názvem jsem přišel z toho důvodu, že jsem byl v té době hodně inspirován touto kapelou, spolu s naším kytaristou. V této době jsme inspirováni všichni.  V druhé řadě tento název celkem výstižně představuje aktuální dobu. Při počeštění by to bylo jako Vulgární Doba, ve které v podstatě žijeme.

Musíme to ale vysvětlit. Neznamená to přece, že podporujete vulgaritu?
To neznamená, právě naopak, pouze na ní upozorňujeme. Jinak doslovný překlad z latiny názvu Era Vulgaris znamená obecná doba, v angličtině Common Era a označuje období zavedení gregoriánského kalendáře a zavedení našeho letopočtu.

Vaše první velká akce?
Bradlec fest. Tam jsme dostali prostor asi v nejlepším čase, který jsme mohli dostat. Hráli jsme tehdy před Rybičkama 48 a před Mangrage.

Tak to byl pěkný úspěch. Co bylo dál?
Rozpadli jsme se.

Zvláštní. Po úspěchu rozpad. Proč vlastně?
V kapele to bylo divoký. Pak jsme ale začali nanovo.

Kolik vás je v kapele?
Byli jsme čtyři, pak nás bylo pět a teď jsme zase čtyři.

Takže původní složení?
Není to původní složení , oproti minulému složení se vyměnil v podstatě jen  starší sólový kytarista Ondřej Chládek za nového, Vaška Juru.

Teď jste tedy natočili demo, na kterém je pět písniček.

Ano. RocKnRolla klub, Noční, Kostička libová, Zimní ukolébavka a Ultimátní kyber oplodňovák.

Pěkné názvy…a jak se demo jmenuje?
Prostě Demo 2013.

Vy jste ho ale přece vydali až letos? Tak proč to datum z minulého roku?
Jasně, to je pravda. ty nejdůležitější okamžiky, které se promítají do dema, se děli v minulém roce, tak proto.

Když bychom měli definovat obsah písniček, které na demu jsou. Jak by definice zněla?
Písničky vyjadřují problémy mladých lidí. Nejsou to problémy se školou a podobných věcech. Jde spíše o vztahy. Jedna písnička, která se jmenuje Kostička libová, je například o tom, jak zpěvák poznal svou přítelkyni. Písnička Noční je zase o tom, jak jde zamilovaný pár spolu domů a má to nějaký děj. nebo zpíváme o vysněném klubu, který podle nás na Mladoboleslavsku rozhodně chybí. Zazpíváme si ale třeba jen o sněhu. Prostě o tom, co nás napadne.

O sněhu?
Jasně, O sněhu a o tom, že je zima. Prostě to v tu chvíli tak cítíme.

Máte nějakého textaře? Nebo je to tvorba vlastní?
Hudba i texty, všechno vlastní.

Je těžké se sejít. myslím jako celá kapela na zkoušky?
Vůbec ne. Tři bydlíme v jednom baráku a jen zpěvák bydlí v Boleslavi.

Plány v letošním roce?
Dostali jsme nabídku od jedné dívky z Prahy s pseudonimem Ronie Winter. Tento projekt se jmenuje „Skrze stěny". Naše píseň v tomto projektu nese název „Paranoidní" No a pak samozřejmě chceme co nejvíc koncertovat.

Můžeme zmínit akce nasmlouvané?
OutsiderFest Na Karmeli, pak nás uvidíte na Gymploidu. V Turnově na Majálesu, speciálně si nás na něj pozvala šperkařská škola. Hrát ale budeme třeba i na motorkářských akcích, v klubu v Hradišti, ale vyjíždíme i dál, třeba do Prahy. Bereme ale i akce, na které reagujeme ze dne na den.

Jak se vám daří stíhat práci, školu a hraní?
Myslím, že s tím nemáme problém. Všichni, až na našeho basáka Miroslava Hojera pracujeme, ale stíháme. Takže práce je hlavní a hraní až pak.

Cíl je jiný?
Určitě. Kdyby bylo koncertů tolik, že by nás muzika živila, bylo by to fajn. V Česku to ale je těžký. I u většiny dobrých kapel chodí kluci do práce. Je to těžký.

A bylo i těžký natáčení vašeho dema? Respektive, co bylo nejtěžší?
Jedna písnička, kterou jsme tam přidali na poslední chvíli. Složili jsme ji asi čtrnáct dní před natáčením dema. Původně tam měla být úplně jiná. Všem se líbila a tak nám přišlo dobrý ji na demu být. No a pak taky to, že jsme demo točili na dvakrát.

Co se nepovedlo?
Zpěvák Tomáš Štědroňský odjel na koncert a na natáčení přijel docela vyřvanej. No a ten jeho zpěv nebyl úplně v pohodě. Počkali jsme týden a pak dotáčeli, to už byla použitelná paráda. V zásadě se teda vlastně nedělo nic, z čeho bysme si museli trhat vlasy.

Jak vaši muzikantskou aktivitu berou vaše rodiny?
Rozhodně nikdo z nás nemá zákaz, nebo nějaké problémy doma s rodiči. Někoho podporují víc, jezdí i na koncerty, někoho méně, nebo tomu nechávají volný průběh. Mě třeba podporuje hodně taťka.

Každý z nás má nějaký vysněný cíl. Jaký je ten váš?
Dostat se někam, kde bysme mohli natočit plnohodnotný album a vidět, jak se prodává. To je asi největší cíl.

Řešíte nějak oblečení na koncerty?
No, spíš řešili jsme. Vždycky jsme chtěli mít černo červené barvy. Maximálně ještě bílou, protože tu máme v našem logu.  Takže jsme se strojili do těchto barev. Pak jsme ale jednou potkali potkali trumpetisty z jiný kapely a oni byli stejně ustrojený, jako já. černou košili a červenou kravatu, takže teď dodržujeme skladbu barev, ale je na každém v čem se cítí dobře. Uniformní být ale nechceme.

A co vás baví mimo hraní?
Grilování. To nás hodně baví. Zpěváka baví taky grilování, ale ještě k tomu jezdí a staví fixní kola. Hlavně je to ale pro všechny muzika a hraní. Jo a taky naše přítelkyně. Ty nás taky hodně baví…

Kapela Era Vulgaris

Tomáš Štědronský ( Schtědrex ) – Zpěv, Kytara Rostislav Janda – (Rasty) – Bicí Miloslav Hojer – Baskytara Václav Jura – Kytara

Informace o kapele

Kapelu založil Tomáš Štědronský, tehdy se však jmenovala Saint Devils. Vznikla v Mnichově Hradišti. Složení se dosti měnilo. Avšak první člen, který se zahnízdil na dlouhou dobu byl Ondřej Chládek (sólo kytara), poté přišel do kapely Rostislav Janda (bicí). První koncerty byly v roce 2010 v trojčlenné sestavě. Po pár měsících hraní již začalo vadit, že kapela postrádá baskytaristu, a tak se rozrostla o dalšího člena a to o Milana Hojera (basa).

V této sestavě se odehrálo celkem dost akcí a vypadalo to, že kapela šlape a všechno pěkně klape. Jenže přišla ponorka a kluci si zahráli poslední koncert, pak  tři čtvrtě roku nehráli, nezkoušeli, v podstatě se rozpadli. Pak ale zjistili, že všem něco chybí, navzájem se kontaktovali a dali se zas dohromady, ale už s novým členem Vaškem Jurou (kytara), který převzal pomyslné kytarové žezlo po Schtědrexovi. Stanovili si cíle a dali jejich počínání konečně řád. V takto nové sestavě, s novými záměry a cíli, chybělo jen změnit název. Nyní kapela koncertuje pod jménem Era Vulgaris. Později ještě opustil kapelu Ondřej, začalo se hrát ve čtyřčlenné sestavě a Tomáš se chopil občasného hraní na kytaru.