Milovníkům rohozeckého piva letí skvělá zpráva. V sobotu 18. června od 13 hodin totiž v areálu Pivovaru Rohozec startují další slavnosti piva Skalák. Tentokráte s pořadovým číslem 14. Co všechno tam na návštěvníky čeká, prozradil Boleslavskému deníku ředitel pivovaru František Jungmann.

Jakou historii mají rohozecké slavnosti piva?
Tyto slavnosti vždy pojímáme jako vítání léta. Jsou roky, kdy nám to vyjde přesně na 21. června, letos ovšem vyšly o trošku dříve. Slavnosti pořádáme dvakrát ročně. Těmi prvními je již zmíněné vítání léta, které se koná v areálu pivovaru. Druhé slavnosti nesou název Rohozecké loučení s létem, které se odehrává v druhé dekádě měsíce září a organizujeme jej na náměstí v Turnově. Je to sice menší akce, ale určitě zajímavá a lidmi dosti navštěvovaná.

Jaká bývá návštěvnost červnových oslav?
Návštěvnost je zde poměrně velká, a to kolem tří tisíc lidí. Vstupné zde nevybíráme, takže často se sem lidé přijedou podívat jen třeba na dvě hodinky, poslechnout si tu a tu kapelu a pak zase odjíždí domů. Celková skladba kapel je vybírána tak, abychom zajistili skvělou pohodu po celou dobu oslav. Začínají dechovky a starší písničky, poté přecházíme do country, následuje střední hudební proud. To letos zajistí skupina MAKO!MAKO. Směrem k půlnoci už to zde není takzvaně pro děti a přitvrzuje i muzika. Návštěvníci se tak letos mohou těšit na Nešlapeto, Zelenáče, již zmíněné MAKO!MAKO, Vaťák (Kabát revival) a Seven.

S večerem přibývá lidí, kteří to s pitím dozajista přeženou. Jak je to s bezpečností?
Opilí lidé ke slavnostem patří, ale vše máme dobře zabezpečené a po celou dobu zde je přítomna ochranka. Pokud by se zde objevil během oslav nějaký „problémovec“, tak ho vyvedou ven z pivovaru. Zažil jsem zde už pět slavností a za tu dobu jsme zde neměli žádný zásadní problém.

Na co všechno se mohou lidé těšit?
Připraveno pro ně je samozřejmě pivo a dobroty k pivu. Celkem zde budeme čepovat čtrnáct druhů piv. Kromě tradičního sortimentu, tedy celkem devět druhů piv, včetně našeho letošního taháku-Skalák malina, budou moci lidé ochutnat i další naše speciality, které jsou vždy na rohozeckých slavnostech, jako například Skalák Mixela, což je pivo s limonádou, dále pak konopný ležák, na který se už tradičně omladina třese a v neposlední řadě také medový Skalák - Brtník. Vzhledem k tomu, že jsou letos čtrnácté slavnosti, tak jsme kvůli tomu připravili speciální pivo, a tím je rohozecká čtrnáctka. Minulý rok jsme končili na třináctce, která je standardní m produktem a děláme jí pravidelně. Pro děti zde máme připraveny tři druhy limonád z naší produkce.

Mají se na co těšit i sběratelé a milovníci propagačních materiálů Pivovaru Rohozec?
Určitě! K dispozici bude nový cyklistický dres, který se začne prodávat právě na slavnostech. Prezentovat zde budeme také dárkové balení piva formou retro lahve o objemu jeden litr s patentním uzávěrem a přímo na skle umístěným erbem Pivovaru Rohozec. Chceme tím evokovat historii pivovaru a ukázat, jak se lahvové pivo nabízelo mezi válkami. Samozřejmě že nebude chybět ani tombola, která je už tradičně velmi bohatá. Na výherce čekají ceny z produkce pivovaru, ale také od řady našich partnerů.

Naznačoval jste, že při slavnostech bude také jedna zajímavost…
Jde o putování za rohozeckým pivem. V našich spřízněných médiích jsme vydali kartičku, na níž je vypsáno čtrnáct míst, kde se čepuje rohozecké pivo. Lidé, kteří toto místo navštíví a dají si pivo, dostanou v oněch provozovnách razítko. Kdo se s řádně vyplněným lístkem do pivovaru při slavnostech dostaví, dostane pět „pivenek“ tedy piv zadarmo, navíc se zúčastní slosování o ceny Pivovaru Rohozec. Tuto kartičku je možné získat například i na inzerci Boleslavského deníku, či v restauraci Pivovaru Rohozec.

Jak už bylo řečeno, začíná se ve 13 hodin. Jak dlouho oslavy potrvají? A připravujete oblíbený ohňostroj?
Trvají od 13. hodiny odpoledne, do jedné hodiny ráno. Ohňostroj je každoroční záležitostí a lidé, kteří ho viděli, říkají, že je opravdu povedený. Takže se všichni návštěvníci mohou opět těšit!

Pivovar Rohozec ve spolupráci, mimo jiné s Boleslavským deníkem, uspořádal soutěž o Dívky pivovaru, které se objeví na etiketách tohoto piva. Budou je moci lidé při oslavách vidět?
Měly by tu být. V současné době máme stoprocentně přislíbenou účast jedné z nich. Z technických důvodů jsme ovšem nestihli vyrobit etikety na pivní lahve tak, aby už na slavnostech bylo možné vidět piva s novými etiketami. Hotovy a v prodeji by měly být někdy během léta. Prezentovat se s nimi budeme minimálně po dobu jednoho roku.

Jaké úspěchy slavilo v roce 2010 pivo Rohozec?
Zúčastnili jsme se s naším pivem několika degustačních soutěží a naše pivo se při nich rozhodně neztratilo. Dosáhli jsme pěkných výsledků:

Česká pivní pečeť 2010 – 2. místo Skalák lehké pivo
Pivo České republiky 2010 – 1. místo Skalák 13% tmavý
Pivo České republiky 2010 – 3. místo Skalák malinové pivo
Dočesná 2010 – 2. místo Skalák nealkoholické pivo
Dočesná 2010 – 2. místo Skalák 11% řezaný ležák
Pivo roku 2010 - 3. místo Skalák 11% řezaný ležák
Český ležák 2010 – 1. místo Skalák 12% světlý ležák Premium