Začínajícím řidičům mohou díry na silnicích způsobit komplikace. Nevědí, jak reagovat, když se před nimi objeví výmol.

„Pro začátečníky jsou rozbité silnice určitě velkým problémem. Ještě neumí rychle reagovat a díře se vyhnout. Po najetí do díry jim například rukama trhne volant,“ říká Eva Procházková, majitelka autoškoly v Mnichově Hradišti.

O silnicích na Mladoboleslavsku majitelka autoškoly tvrdí, že stav silnic je různý, záleží na místě. „Nemohu říci, zdali jsou zdejší silnice dobré nebo špatné, protože se svými žáky jezdím stále okolo komína, jak se říká, a nemohu je tím pádem porovnat s jinými okresy. Je tu ale vidět, když jsou na opravy peníze,“ dodává Procházková. Eva Procházková potvrzuje i fakt, že na neopravených silnicích auto trpí: „Nejvíce to odnášejí tlumiče a řízení.“
S tím souhlasí i Jan Mičuda, majitel autoservisu z Nové Vsi u Bakova nad Jizerou. „Když to vezmeme prakticky, tak 80% závad na vozech je způsobeno špatným stavem silnic. Lidé přijíždějí nejčastěji kvůli tlumičům, čepům. Nejvíce to odnáší podvozková část, která je spojená s karosérií vozu,“ doplňuje Jan Mičuda.

Řidiči, kteří mají technickou závadu na voze, způsobenou jízdou po silnicích ve špatném stavu, si kvůli opravě sáhnou hluboko do kapsy. „Ceny oprav se liší, záleží na typu vozu. Ale například materiál na opravu tlumičů se pohybuje od 5 do 8 tisíc korun,“ dodává Mičuda. Problémem neopravených silnic nejsou pouze výmoly, ale i vyjeté koleje. Na ty upozorňuje Miroslav Kakos z benátecké autoškoly. „Nejhorší je to snad ve směru z Mladé Boleslavi na Nymburk,“ upřesňuje Kakos. Upozornil i na záplatovanou cestu z Mladé Boleslavi do Kerska.

S jeho názorem se ztotožňuje i profesionální řidič Zdeněk Kučera. „Vyjeté koleje jsou nepříjemnou věcí pro každého řidiče. Ve špatném stavu je úsek u obce Židněves. Opravy jsou potřeba zejména na silnicích 3. tříd,“ doplnil Kučera.

Opravy komunikací nejen na Mladoboleslavsku, ale v celém Středočeském kraji, jsou jednou z priorit hejtmana Petra Bendla. „V letošním roce máme připraveny a finančně zajištěny stavby a rekonstrukce silnic ve středních Čechách v částce větší než jeden a půl miliardy korun,“ řekl pro Deník hejtman Bendl.