A vlastně o tom samém, přeneseno ovšem do doby současné, bude i Bony a klid II. Premiéru v kině by měl mít letos 22. května, a i v něm uvidíte veksláky, podvody a černoty, což nám na konkrétních hrdinech a situacích ukáže, že tohle chování je rozhodně poplatné i dnešní době. Setkání s tvůrci filmu, které se konalo v Domě kultury v Mladé Boleslavi v pondělí v podvečer, lze jednoznačně popsat slovy příjemné a pohodové posezení. S diváky do města automobilů přijeli besedovat režisér snímku Vít Olmer, kterého doprovodila jeho krásná manželka, herečka Simona Chytrová, a jeden z hlavních hereckých protagonistů Roman Skamene.

Kdy se vlastně zrodil váš nápad natočit pokračování slavného filmu, tedy Bony a klid II?
Už před patnácti lety. Ona vůbec historie vzniku je zajímavá. Vystřídalo se na něm několik producentů, někteří se neubírali kupředu moc rychle, a jiní jsou teď kupříkladu zavření. Nakonec jsme ale našli firmu, která se tohoto ujala a film je na světě.

Proč vás dvojka napadla právě v době před patnácti lety?
Zjistil jsem totiž, že všichni ti veksláci, o nichý vyprávěl film Bony a klid se báječně etablovali. Někteří působí v politice, jiní například podnikají. Ono se totiž vlastně nic nezměnilo. Stále se kšeftuje, pořád se uplácí a bují různé nekalosti.

To lidi v reálném životě hodně štve. Bude i váš film vážný?
Nechtěl jsem, aby byl snímek koncepčně řešen jako vážný. Právě proto, že toho už lidé mají dost. Spíš jsem se ho snažil pojmout jako krimikomedii.

K dvojce jste prý scénář musel osmkrát přepisovat. Stále jste nebyl spokojen?
Máte pravdu, ale co se přepisování týče, to nebylo z mé hlavy. Bylo nutné splnit určité požadavky lidí, kteří film financují.

Nejprve uplynula dlouhá doba od nápadu, a pak ještě práce s přepisováním. Za jak dlouho se vám potom povedlo film natočit?
Stejně jako je pro mou osobu rekordní přepisovat osmkrát scénář, rekordní byla i doba natáčení. Film se natočil za dvacet tři dnů.

Ve dvojce se vyskytují stejní hrdinové jako v jedničce. Kývli všichni herci na vaši nabídku?
Oslovil jsem starou gardu, což byla Veronika Jeníková, Josef Nedorost, Miroslav Kopečný, Roman Skamene a Honza Potměšil. Sešli jsme se v hospodě a všichni okamžitě souhlasili. Setkání to bylo moc krásné  až dojemné.

Ve filmu si ale zahrají i nováčci. Jaká byla spolupráce s nimi?
Jedním z nováčků je Gabriela Kratochvílová, česká modelka, mažoretka a vícemistryně Evropy 2013 mažoretek v kategorii pom, a hlavně Česká Miss. Právě téhle spolupráce jsem se zpočátku obával. Dnes už vím, že zbytečně. Krom toho, že je hezká, se ukázalo, že je i talentovaná.

Ve dvojce si zahrál i Jakub Prachař.
To je vynikající herec a komik. K tomu není co dodat.

Můžeme naznačit děj?
Opakuje se příběh kluka, který přijede z Mladé Boleslavi do Prahy, a tam opět přičuchne k podsvětí.

Spoustu dalších informací k filmu samotnému, ale také k tomu, jak a kde vznikaly kostýmy pro herce, nebo proč se Roman Skamene těšil na natáčení, se dozvíte v příloze Boleslavského deníku eMBéčko už 5. března.