Část výměny sítí je hotová, jako třeba plyn a část elektřiny: následovat bude zbytek elektrických kabelů a vodovod. A jakmile budou připravena i veškerá povolení, dojde k samotnému přímému zásahu do podoby náměstí. Uvedl to starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman.

Revitalizace změní komplet celé náměstí, popsal starosta. „Týká se to zeleně, systému parkování, kompletně se změní mobiliář,“ vyjmenoval některé novinky. Tou nejpodstatnější bude ale přesun autobusového nádraží, nastínil. V současné době je podle jeho slov největší problém náměstí ten, že jeho většina je určena dopravě – autům a autobusům.

Trvalé stání autobusů se proto přemístí k vlakovému nádraží, spojí se tak autobusová a vlaková doprava. „Nyní soutěžíme dodavatele na opravu terminálu, to bychom měli dělat příští rok. Jakmile to bude hotové, je kam přesunout autobusy,“ vysvětlil. Přesun autobusového terminálu nebude nijak levnou záležitostí. Náklady jsou odhadnuté na zhruba 30 milionů korun, z toho ale asi 28 milionů tvoří dotace, vysvětlil starosta.

Rekonstrukce samotného náměstí může vyjít ještě na víc. Cena se bude ještě soutěžit. Studie stará tři roky počítala s částkou mezi 40 a 45 miliony korun. „Budeme cenu ještě soutěžit, počítáme příští rok v říjnu, listopadu. Teprve poté budeme vědět cenu,“ naznačil starosta. Jasné je také to, že by se náměstí opravovalo na dvě etapy.

Otázkou však zůstává, zda se bude nějak na náměstí omezovat parkování, pokud je v současné době velká část jeho plochy určená dopravě a město to chce změnit. Podle starosty Ondřeje Lochmana zůstane počet parkovacích míst víceméně stejný. „Bude tam zhruba 80 parkovacích míst, to je asi o pět méně,“ uvedl.

Systém parkování chce udělat starosta chytřejší. „Nevím, jestli to bude podobný systém jako v Kolíně, kde přesně víte, kde stojí kolik aut. Chceme mít ale chytré automaty, aby se mohlo platit přes SMS,“ naznačil. Vedení města se ale chce vydat režimem, kdy můžete na náměstí stát s automobilem třeba dvě, tři hodiny. „Kdo tam bude chtít parkovat déle, tak ho to bude stát výrazně více,“ poznamenal.

Myšlenka rekonstruovat náměstí není v Mnichově Hradišti nijak nová; snahy o jeho změnu se objevují více jak dvacet let. V listopadu roku 2015 se odehrálo plánovací setkání s veřejnosti a zpracovalo se zadání architektonické soutěže. Ta se odehrála v roce 2016, kdy se vybíral zpracovatel studie a projektové dokumentace. V letech 2017 – 2018 se zpracovala územní studie, dále bylo na řadě projektování a povolovací řízení. V roce 2019 se předpokládá zahájení realizace.