Jsem strašně rád, že se podaří zachránit tuhle historickou budovu, která je dominantou vesnice a je to taky jediný prostor, kde se dají pořádat nejrůznější kulturní i společenské akce,“ říká starosta Josefova Dolu Otomar Pohl.

Objekt je v havarijním stavu už řadu let, ale peníze na opravu v obecní kase samozřejmě nejsou, takže jeho budoucnost byla dlouhou dobu nejasná. Uvažovalo se o prodeji, další varianta byla prostě nechat ho strhnout, což ale vzbudilo vlnu nevole.

Středočeský kraj proto obci poskytl dotaci ve výši 8 miliónů, dalších 400 tisíc doplatí obec. „Těší mě, že se povedlo peníze pro Josefův Důl sehnat, a musím říct, že málokdy jsem viděl takovou snahu najít co nejlevnější a nejefektivnější variantu, jako předvedli zdejší zastupitelé,“ prohlásil Robin Povšík, náměstek hejtmana Středočeského kraje. Na budově je nutné vyměnit střechu, kompletně předělat rozvod elektřiny, udělat nové topení a hlavně se musí řešit havarijní stav vedlejší budovy, která přímo sousedí se sálem sokolovny.

Celý komplex je navíc spojen s vedlejší restaurací Pod Lipami, která je v soukromém vlastnictví, takže v případě havárie by veškeré náklady musela nést obec.

„V novém prostoru chceme zřídit víceúčelový společenský sál, kde plánujeme třeba kulečník, velkoplošnou obrazovku na sportovní přenosy, v další části by měla být klubovna pro sportovce. Přesuneme tam i knihovnu a archiv, který je provizorně umístěn na našem úřadu,“ vysvětluje starosta Pohl.

Rekonstrukce začala první březnový den a symbolicky ji odstartoval Robin Povšík poklepáním na cihlu, která pochází z původního zdiva.

Stavební práce by měly být hotové za rekordních 80 dní, takže již koncem května by se místní mohli pyšnit novým obecním úřadem.

„Doufám, že za tři měsíce se zde sejdeme při slavnostním zahájení,“ uzavírá Povšík.