„Myslím, že je to určitě super nápad. Určitě je to fajn hlavně pro studenty, dostanou se bez problémů, kam potřebují, přestože nemají auto. Navíc je Boleslav věčně ucpaná, takže kola se určitě vyplatí,“ uvedla Kristýna Žáková, která se těší, že kolo co nejdříve vyzkouší.

Rekola fungují na principu sdílení. Jak si je můžete půjčit i vy? V první řadě je zapotřebí na svůj chytrý telefon prostřednictvím App store nebo Google Play stáhnout aplikaci Rekola. Po rozkliknutí vás aplikace vyzve k tomu, abyste zadali údaje k platební kartě. Není se čeho obávat, vše je bezpečné a zároveň to dělá placení o něco pohodlnějším.

Když zadáte všechny údaje, tak se z karty strhne jedna koruna. Aplikace a karta jsou spárované. Od tohoto okamžiku můžete půjčovat vámi vybraná kola. Dopravní prostředek si najdete v mapce, kterou aplikace také obsahuje.

Když si najdeme to pravé kolo pro nás, tak pomocí QR kódu načteme jeho údaje, případně zapíšeme kód z rámu do políček v telefonu, vzápětí přijde kód k zámku, v tuto chvíli stačí opsat čísla a máme vypůjčeno.

Prvotních patnáct minut je zdarma, ty platí Škoda auto, která podle vyjádření magistrátu financuje celý první rok provozu. Další provoz stojí 16 korun na půl hodiny, tedy stejně jako lístek na MHD. Vracet můžeme kdekoli v růžových zónách, které lze také pohodlně najít v mapce. Vrací se podobným způsobem. Zaškrtneme, že kolo vracíme, aplikace nás následně vyzve k jeho vyfocení, což lze udělat přímo jejím prostřednictvím. Platba se pak strhne z karty, kterou jsme do aplikace zadali.

Sdílená kola fungují už na několika místech republiky. Zkušenosti s nimi mají například v Kladně. Od září by potom mohlo být v Boleslavi k dispozici také 10 elektrokol.

Z aplikace se budou také sbírat informace. „Zároveň s tím se budou vyhodnocovat i údaje o tom, kolik uživatelů kola bude využívat, kam budou nejčastěji jezdit i například, na jak dlouho si lidé budou kola nejčastěji půjčovat,“ dodal Bouška. Po uplynutí ročního období a zanalyzování výsledků pak město rozhodne, zda bude v projektu pokračovat i dál. Do budoucna by Mladá Boleslav stála o to, aby se pomocí Rekol město propojilo se sousedními Kosmonosy.